Kluczbork położony jest w województwie opolskim. Wielokrotnie mijałem go w drodze np. do Byczyny. Podczas zeszłorocznej wizyty w Namysłowie postanowiłem zrobić sobie krótki spacer po Kluczborku, ponieważ miasto ma ciekawy rynek oraz częściowo zachowane mury miejskie, dlatego też postanowiłem włączyć je do projektu “Miasta stojące murem”. Zapraszam do krótkiego przewodnika po atrakcjach Kluczborka.
1. Najważniejsze informacje o Kluczborku
2. Mury obronne w Kluczborku
3. Rynek w Kluczborku
4. Kościół Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku
5. Park Miejski
Co zobaczyć w Kluczborku?
Kluczbork położony jest na wschód od Namysłowa i jednocześnie na południe od Byczyny. Miasto zostało założone w połowie XIII wieku przez Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, w miejscu, w którym wcześniej istniała osada targowa. Z uwagi na słaby rozwój Kluczbork pod opiekę wziął książę Henryk IV Probus, który w 1274 roku nadał mu prawa miejskie.
Kluczbork należał kolejno do księstwa głogowskiego, oleśnickiego oraz legnickiego. Oddany był również w zastaw królowi polskiemu Kazimierzowi Wielkiemu.
Najważniejsze informacje o Kluczborku
W trakcie wojny trzydziestoletniej Kluczbork był splądrowany, przez co mocno podupadł. W drugiej połowie XVII wieku schronienie znaleźli tam bracia polscy, którzy musieli emigrować z Polski. W XVIII wieku miasto trafiło pod rządy Prus. Kluczbork rozwinął się mocno na przełomie XIX i XX wieku z uwagi na powstanie wielu zakładów produkcyjnych oraz browaru.
Najciekawsze atrakcje Kluczborka
Mury obronne w Kluczborku
Na temat murów obronnych w Kluczborku nie znalazłem zbyt wielu informacji. Nie doszukałem się nawet pierwotnej długości, ale patrząc na kształt ulic i pomiary na Google Maps długość murów mogła wynosić około 1200 metrów. Do czasów obecnych nie pozostało ich zbyt wiele. Najwięcej zachowało się na południe od rynku przy ulicy Krzywej oraz generała Pułaskiego. Myślę, że łączną długość można określić na kilkaset metrów. Wiele fragmentów wkomponowana jest w ściany budynków i garaży. Budowę murów w Kluczborku rozpoczęto w XIV wieku, ale te, które przetrwały są z XV i XVI wieku. Z pewnością otoczone były fosą, co widać nawet obecnie. Niestety stan murów jest fatalny, nad czym mocno ubolewam.
Niektóre źródła podają, że miasto posiadało trzy bramy miejskie Polską, Niemiecką i Krakowską, ale tak naprawdę były tylko dwie Niemiecka (Wrocławska) i Polska (Krakowska). Obecnie wieżę, która przetrwała do czasów współczesnych we wschodniej części starego miasta nazywa się Bramą Krakowską, lecz była ona wieżą zamkową, a nie bramą miejską. Pierwotnie w jej miejscu w XIV wieku został zbudowany zamek, który w XVII wieku popadł w ruinę. W późniejszym czasie przebudowano go i w środku mieściły się różne instytucje m.in urząd skarbowy (XIX wiek). Na początku XX wieku wieża zamkowa została przebudowana na wieżę ciśnień. W latach trzydziestych XX wieku dolną część budynku wyburzono, aby poprowadzić przez niego drogę. We wnętrzach obiektu stojącego obok wieży mieści się obecnie Muzeum im. Jana Dzierżona.
Rynek w Kluczborku
Rynek w Kluczborku jest ciekawym miejscem. Ma kształt prostokąta o wymiarach około 115 metrów na 60 metrów. W centralnej części stoi ratusz z XVIII wieku w stylu renesansowo-barokowym. Rynek otoczony jest mieszanką budynków współczesnych oraz kilku ciekawych kamienic, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.
Kościół Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku
Kościół Chrystusa Zbawiciela należy do parafii ewangelicko-augsburskiej (od 1527 roku). Zbudowano go w stylu gotyckim w XIV wieku, a wieża kościelna należy do najstarszych i najcenniejszych zabytków Kluczborka. Wyposażenie świątyni pochodzi z XVIII wieku.
Park Miejski
Spacerując po Kluczborku warto odwiedzić Park Miejski, który wpisany jest na listę zabytków. Na jego terenie znajduje się fontanna.
Na terenie starego miasta znajdują się kamienice z XIX i początku XX wieku. Jedną z ciekawszych jest Willa Kruga przy Pułaskiego.
Kluczbork jest ciekawym miastem, ale nie ukrywam, że wymaga solidnej rewitalizacji. Wiele miejsc, niektórych kamienic, a szczególnie murów miejskich jest w kiepskim stanie.
Jeśli będziecie kiedyś przejazdem to zatrzymajcie się na rynku na krótki spacer ulicami Kluczborka.
Dzięki 🙂
Też lubię widoki z drona 🙂
Jaki śliczny i zielony rynek. Trzeba się bezie wybrać tam rowerkami !
Zostały Ci jeszcze jakieś miasteczka do odwiedzenia w ramch projektu miast z murami? Odnoszę wrażenie, że odwiedziłeś już wszystkie możliwe a tu co chwilę jednak zaskakujesz nową zdobyczą.