Wieluń odwiedziłem podczas tegorocznej majówki. Znane jest ze swojej smutnej historii, a mianowicie było pierwszym miastem zbombardowanym przez niemieckie lotnictwo w momencie rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Chciałbym Wam dzisiaj pokazać najciekawsze miejsca w Wieluniu, zatem zapraszam Was na krótki przewodnik.
Wieluń najciekawsze miejsca
Booking.comWieluń powitał nas deszczem. Niestety po raz kolejny okazało się, że pogoda zrobiła nas w trąbę. Do miasta dojechaliśmy około 9:30 rano, według wszelkich prognoz miało padać później, a gdy przyjechaliśmy to lało jak z cebra do około 10. Wtedy, gdy miało padać, przejaśniło się, a gdy miało nie padać, to padało 🙂
Miasto położone jest w województwie łódzkim i powstało w pierwszej połowie XIII wieku. Prawa miejskie uzyskało natomiast w 1283 roku.
Król Polski Kazimierz Wielki wybudował w XIV wieku zamek w Wieluniu, który w 1631 roku został zniszczony przez pożar. Tak właściwie to ucierpiało wtedy całe miasto. Warownię później odbudowano, ale podczas Potopu Szwedzkiego ponownie spalili go najeźdźcy 25 lat później. W późniejszych latach obiekt był jeszcze dwukrotnie odbudowywany i niszczony przez pożary.
Obecnie w jego miejscu stoi budynek w stylu klasycystycznym, gdzie mieści się siedziba miejscowego starostwa.
1 września 1939 wczesnym rankiem Wieluń został zbombardowany przez Luftwaffe. Było to pierwsze miasto, które padło ofiarą niemieckich bombowców. Niektórzy historycy uważają, że to Wieluń był miejscem rozpoczęcia II wojny światowej, a nie Westerplatte.
Niemiecki atak uważany jest za totalne bestialstwo, ponieważ zbombardowano nawet oznaczony szpital, w którym zginęło kilkadziesiąt osób. Samo zabudowa miasta została zniszczona w 75%.
Wieluń co zobaczyć?
Zwiedzanie warto rozpocząć od rynku, mimo, że nie jest on jakiś wybitny. Ciekawym miejscem są pozostałości dawnego kościoła św. Michała Archanioła, który był jednym z najstarszych zabytków w mieście, gdyż powstał w XIII wieku.
Obecnie zobaczyć można tylko fundamenty, ponieważ świątynia została uszkodzona podczas bombardowania, a następnie w 1940 roku wysadzona w powietrze przez wojsko niemieckie.
Nieopodal ruin świątyni możecie zobaczyć wspomniany wcześniej klasycystyczny budynek starostwa, który stoi w miejscu dawnego zamku.
Mury obronne w Wieluniu
Zdecydowanie największą atrakcją miasta są pozostałości obwarowań średniowiecznych. Z samych murów zachowało się do dnia dzisiejszego niewiele, chociaż ich pierwotna długość wynosiła nawet 1300 metrów.
Najbardziej charakterystycznym elementem dawnych murów jest Brama Krakowska z XIV wieku oraz przylegający do niej XIX wieczny ratusz.
Miasto w przeszłości miało trzy bramy, oprócz zachowanej Krakowskiej była jeszcze Kaliska i Maksymiliańska.
Zaraz obok znajduje się mur obronny zakończony Basztą Męczarnią. Cały fragment ma około 125 metrów długości. Przy murze od strony Bramy Krakowskiej znajdują się ruiny dawnej Baszty Prochowni, a na drugim końcu muru wspomniana wcześniej Baszta Męczarnia z XV wieku, którą można zwiedzać.
Jeśli przespacerujecie się dalej plantami w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara to dojdziecie do pozostałości kolejnej baszty. Mam na myśli Basztę Swawola z XVI wieku.
Kontynuując spacer dalej dojdziecie do pozostałości dawnej Bramy Kaliskiej z IV wieku.
Natomiast kilkadziesiąt metrów dalej, praktycznie przy samym muzeum znajdziecie pozostałości ostatniej z fortyfikacji miejskich – Baszty Skarbczyk z XVI wieku.
Wieluń atrakcje
Zwiedzając Wieluń warto zajrzeć do miejscowego Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Niestety było jeszcze zamknięte i nie weszliśmy do środka.
Spacerując po mieście nie można pominąć dwóch świątyń.
Pierwsza z nich to barokowy kościół św. Józefa Oblubieńca NMP. Znajdziecie go nieopodal Bramy Krakowskiej.
Drugi z obiektów to Kolegiata Bożego Ciała z XIV wieku mieszcząca się nieopodal Bramy Krakowskiej. Na drzwiach prowadzących do świątyni zobaczycie motywy z bombardowania miasta.
Jeśli będziecie w okolicy to zachęcam Was do odwiedzenia Wielunia, szczególnie z uwagi na jego historię.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Miasteczko ciekawe. Polecam, jak będziecie w okolicy.