#antekpodrozuje

Porto (Portugalia) - najciekawsze atrakcje (co zobaczyć?)

extra_toc

Porto (Portugalia)

Porto było ostatnim miejscem odwiedzonym przez nas podczas wiosennego wyjazdu do Portugalii. Miasto bardzo nas urzekło i nie ukrywam też, że dużo bardziej polubiliśmy je niż Lizbonę. Zapraszam Was do lektury przewodnika po Porto.

Co zobaczyć w Porto?

Porto (Portugalia)

Wizyta w Porto była już naszą drugą podróżą do tego miasta. Chcieliśmy tam wrócić, ponieważ podczas pierwszego pobytu nie dopisała nam pogoda, a dodatkowo anulowano nam lot z Madery, przez co straciliśmy cały dzień, który pierwotnie mieliśmy przeznaczyć na zwiedzanie.

Podczas wiosennej podróży pogoda dopisała nam na tyle dobrze, że mogliśmy sobie pozwolić na spokojne zwiedzanie miasta.

Podczas tego pobytu spędziliśmy w Porto dwa dni, a poniższa lista powstała w oparciu o ten wyjazd.

Porto (Portugalia)

Porto najważniejsze informacje

Porto jest drugą co wielkości metropolią w Portugalii i położone jest nad rzeką Douro. Historia Porto sięga V wieku, a w czasach rzymskich był to ważny port. Miasto rozwinęło się bardzo w XVII wieku, kiedy angielscy kupcy odkryli lokalne wino i zaczęli jego eksport.

Porto (Portugalia)

Jak poruszać się po Porto?

W Porto dosyć sprawnie działa komunikacja publiczna. Miasto podzielone jest na strefy, a ceny biletów różnią się od tego, w zależności do której strefy chcemy się dostać. Pełny cennik znajdziecie na stronie. Do ceny biletu należy jeszcze doliczyć jednorazowo opłatę 0,60 euro za kartę, którą będziecie doładowywać.

W Porto kursują autobusy oraz metro, które częściowo jeździ po powierzchni. Wspomniane metro jest najlepszym środkiem komunikacji na lotnisko.

Centrum Porto jest na tyle małe, że w miarę kondycji można je obejść na nogach.

Porto (Portugalia)

Gdzie nocować w Porto?

Najlepszą lokalizacją na nocleg w Porto jest centrum, ponieważ wszędzie jest blisko, a do najważniejszych atrakcji możecie dotrzeć piechotą w maksymalnie kilkanaście minut.

Booking.com

My wybraliśmy Legends House by Sweet Porto położony w samym sercu miasta. Za dwupiętrowy apartament zapłaciliśmy 343 euro (około 1625 zł) za 2 noce za 6 osób. Daje to około 135 zł za osobę za noc. Hotel ma ocenę 9,4/10. W cenę noclegu wliczone były smaczne śniadania, które były nam dostarczane do pokoju z powodu pandemii. Gdybym miał ponownie nocować w Porto, to wybrałbym ten obiekt.

Jeśli zdecydujecie się na to miejsce to pytajcie w recepcji o wizytę w Churchill's Lodge, gdzie produkują wino, ponieważ można za darmo zwiedzić rozlewnię.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Gdzie znaleźć azulejos?

Azulejos to płytki ceramiczne pokrywające ściany na zewnątrz i wewnątrz wielu portugalskich obiektów. W samym Porto znaleźć można ich setki. Zaczęto je stosować około 500 lat temu, a ich celem była poprawa estetyki ścian niskim kosztem. Azulejos zazwyczaj przedstawiają sceny z życia mieszkańców, albo ważnych wydarzeń historycznych lub religijnych. Te najbardziej znane znajdziecie w Katedrze Se, na dworcu Sao Bento, a także na zewnętrznych ścianach Igreja do Carmo oraz Kaplicy Dusz przy Rua de Santa Catarina.

Najciekawsze atrakcje Porto

Porto oferuje wiele bardzo ciekawych i pięknych miejsc, a najważniejsze jest to, że większość z nich będziecie w stanie zwiedzić podczas dłuższego spaceru. Poniżej znajdziecie moje zestawienie, które koniecznie musicie zobaczyć w Porto.

Porto (Portugalia)

Ribeira

Jednym z najciekawszych miejsc w Porto jest dzielnica portowa nad rzeką Douro w pobliżu słynnego mostu Ponte Luis I, który oczywiście jest również nie lada atrakcją. Spacerując wzdłuż rzeki możemy podziwiać jej drugi brzeg i znajdujące się tam zabudowania Vila Nova de Gaia, należącej do aglomeracji Porto. Zarówno po tej stronie Douro, jak i drugiej mieści się sporo restauracji, w których można zjeść smacznie, ale niekoniecznie tanio.

Jeśli będziecie mieć czas, to warto pospacerować sobie wąskimi uliczkami dzielnicy, które są bardzo urokliwe. Przy Rua da Alfândega znajduje się Casa do Infante (Dom Księcia), czyli miejsce w którym urodził się Henryk Żeglarz. Obecnie mieści się tam muzeum.

W pobliżu Ponte Luis I znajduje się Funicular Dos Guindais, którym można wjechać do górnej części miasta, ale w maju kolejka nie funkcjonowała.

Dzielnica Ribeira wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Ponte Luis I (most)

Ponte Luis I to najbardziej popularny most w Porto, łączący go z Vila Nova de Gaia. Konstrukcja ma dwa poziomy, najniższy przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla pieszych, natomiast górnym prowadzą tory, ale również piesi mogą się nim przemieszczać.

Most jest niekwestionowanym symbolem Porto i znajdziecie go na wielu zdjęciach i folderach reklamowych miasta. Zbudowano go w drugiej połowie XIX wieku i w momencie otwarcia był on najdłuższym mostem na świecie w swojej kategorii. Jego całkowita długość to 385 metrów.

Spacerując po nim należy uważać na przejeżdżające składy metra, a z górnej części jest niesamowity widok na obie strony Douro.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia to miasto będące częścią aglomeracji Porto położone nad lewym brzegiem Douro. Podobnie jak po drugiej stronie również tam znajduje się wiele restauracji, a także krótka kolejka, którą z górnej części można zjechać na nabrzeże, Niestety nie jest to tanie, gdyż bilet w jedną stronę kosztuje 6 euro. Z miejsca, w którym znajduje się górna stacja kolejki jest bardzo ładny widok na Ponte Luis I oraz na nabrzeże dzielnicy Ribeira.

Trochę bardziej na zachód od tego miejsca znajdują się liczne rozlewnie win, z których my odwiedziliśmy Churchill's Lodge.

Jeśli będziecie mieć czas, to możecie zobaczyć Mosteiro da Serra do Pilar, czyli XVI wieczny kompleks zakonny słynący z okrągłego kościoła Igreja da Serra do Pilar.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Katedra Se (Sé do Porto)

Sé do Porto, czyli Katedra Se to jedna z najważniejszych atrakcji Porto. Należy do najstarszych świątyń, a jej budowę w stylu romańskim rozpoczęto w XII wieku. W XVIII wieku przebudowano ją na styl barokowy. Wstęp do środka jest kosztuje 3 euro, ale zdecydowanie warto. Wnętrza, dziedziniec i piętro pełne są przepięknych azulejos. W ramach biletu można wejść również na wieżę, z której jest ładny widok na centrum Porto. Katedra wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Pałac Bolsa

Palácio da Bolsa (Pałac Bolsa) powstał w XIX wieku w miejscu dawnego klasztoru, który spłonął w trakcie wojny domowej w 1832 roku. Na początku działał on jako Giełda Papierów Wartościowych.

Wstęp kosztuje 10 euro i kupuje się go na konkretną godzinę, a zwiedzanie jest z przewodnikiem. Wnętrza są niesamowite, ogromne wrażenie robi dziedziniec Patio Narodów ze szklanym dachem. Najpiękniejszym miejscem w pałacu jest Sala Arabska, którą budowano 18 lat.

Porto (Portugalia)

Igreja Monumento de São Francisco (Kościół św. Franciszka)

Igreja Monumento de São Francisco znajduje się zaraz obok Pałacu Bolsa. Zbudowano go na przełomie XIV i XV wieku. Warto wejść do środka, ponieważ wnętrza są niesamowite, a uwagę zwracają liczne złocenia. Wstęp do wnętrz jest płatny, ale obejmuje również zwiedzanie katakumb.

Porto (Portugalia)

Dworzec kolejowy Sao Bento

Dworzec Sao Bento powstał pod koniec XIX wieku. Największą atrakcją są znajdujące się tam liczne azulejos przedstawiające historię Porto.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Torre dos Clérigos (Wieża Kleryków)

Wieża Kleryków (Torre dos Clérigos) to kolejne z ciekawych miejsc w Porto. Ta 75 metrowa konstrukcja jest częścią Kościoła Kleryków (Igreja e Torre dos Clérigos). Aby dostać się na jej szczyt należy pokonać 250 stopni. Świątynia powstała w pierwszej połowie XVIII wieku.

Wstęp do kościoła jest bezpłatny, natomiast za wejście na wieżę należy zapłacić 6 euro. Bilet obejmuje również zwiedzanie muzeum. Uważam, że zdecydowanie warto zobaczyć miasto z góry.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)

Księgarnia Lello (Livraria Lello)

Księgarnia Lello (Livraria Lello) to kultowe miejsce na mapie Porto. Zawsze ustawiają się przed nią długie kolejki chętnych do zobaczenia jej wnętrza. Bilet można kupić również online, dzięki czemu unikniecie kolejek, jego koszt to 5 euro. Wnętrze księgarni jest bardzo zdobione, można obejrzeć tam piękne witraże oraz schody. Księgarnia była inspiracją J.K. Rowling do powstania opowieści o Harrym Potterze z czasów, gdy autorka mieszkała w Porto.

Porto (Portugalia)

Igreja do Carmo (Kościół Czcigodnego Trzeciego Zakonu Nossa Senhora do Carmo)

Igreja do Carmo (Kościół Czcigodnego Trzeciego Zakonu Nossa Senhora do Carmo) znajduje się naprzeciwko uniwersytetu w Porto. Poznacie go po licznych azulejos na zewnętrznych ścianach świątyni. Zbudowano go w stylu barokowo-rokokowym w drugiej połowie XVIII wieku. Wstęp do środka jest płatny.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Igreja dos Carmelitas Descalços (Kościół Karmelitów Bosych)

Igreja dos Carmelitas Descalços (Kościół Karmelitów Bosych) położony jest niemal ściana w ścianę z Igreja do Carmo, chociaż tak naprawdę rozdziela je wąski na 1 metr dom, ponieważ prawo sakralne zabraniało budowy kościołów w ten sposób. Podobno wspomniany dom był inspiracją dla domu Syriusza Blacka w książce Harry Potter.

Kościół Karmelitów Bosych zbudowano w pierwszej połowie XVII wieku. Wstęp do środka jest bezpłatny.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)

Igreja Paroquial de Santo Ildefonso (Kościół św. Ildefonsa)

Igreja Paroquial de Santo Ildefonso (Kościół św. Ildefonsa) powstał w XVIII wieku, a na zewnątrz pokryty jest przez azulejos.

Porto (Portugalia)

Rua de Santa Catarina

Rua de Santa Catarina to główny deptak w Porto. Znajdziecie tam wiele sklepów i restauracji. Jedną z najbardziej znanych jest Majestic Cafe.

Porto (Portugalia)

Capela das Almas (Kaplica Dusz)

Capela das Almas (Kaplica Dusz) znajduje się przy Rua de Santa Catarina. Zbudowano ją w XVII wieku, a zewnętrzne ściany pokryte są w całości azulejos.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)

Jardins do Palácio de Cristal

Jeśli będziecie mieć trochę czasu to warto odwiedzić Jardins do Palácio de Cristal (Ogrody Pałacu Kryształowego) położone na zachód od centrum. Oprócz tego, że jest to fajne zielone miejsce, gdzie możecie zrelaksować się od miejskiego zgiełku, to możecie podziwiać stamtąd piękne widoki na Douro.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Tramwaje w Porto

Tramwaje w Porto kursują od 1872 roku, początkowo były ciągnięte przez muły, a od 1878 roku napędzała je para wodna. Tramwaje elektryczne kursują od 1895 roku. W chwili obecnej można skorzystać z trzech linii 1,18 i 72. Bilet kosztuje 3,5 euro, niestety klasyczne bilety komunikacji publicznej nie obowiązują.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)
Porto (Portugalia)

Francesinha (kanapka)

Francesinha, czyli Mała Francuzeczka to portugalska kanapka pochodząca z Porto. Wykonana jest z chleba, szynki, kiełbasy, steka lub mięsa i sera oraz sosu pomidorowo-piwnego. Istnieją też inne odmiany tego dania. Kanapka jest bardzo sycąca i tłusta. Możecie skosztować ją w wielu lokalnych restauracjach.

Porto (Portugalia)

Churchill's Lodge

Churchill's Lodge to rozlewnia wina położona w Vila Nova de Gaia. Hotel, w którym nocowaliśmy ma z nimi podpisaną umowę i można zwiedzić to miejsce za darmo, ale trzeba się umówić. Miejscówka jest bardzo fajna, a najciekawszą częścią jest degustacja pysznych win porto. W razie zainteresowania można kupić takie na miejscu.

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)

Porto (Portugalia)

Restauracje w Porto

Podczas pobytu w Porto korzystaliśmy z kilku restauracji, o których chciałbym Wam opowiedzieć.

Brasão Coliseu - ta restauracja znajduje się nieopodal ulicy Rua de Santa Catarina. Można tam zjeść podobno jedne z najlepszych kanapek o nazwie francesinha. Nasze były olbrzymie i kosztowały 12 euro za sztukę. Porcje były na tyle duże, że nie byliśmy wstanie zjeść ich w całości.

Tempêro D'Maria - ta restauracja mieści się w Vila Nova de Gaia nad rzeką Douro. Jedzenie było tam przeciętne, moje mięso było strasznie twarde i ciężko było je pogryźć. Nie polecam.

Porto (Portugalia)

Porto jest niesamowitym miastem, a powyższe atrakcje to tylko część z ciekawych miejsc. Jeśli będziecie w Porto to można skorzystać z pobliskich plaż nad oceanem. Nam miasto się bardzo podoba i pewnie jeszcze tam wrócimy.

Artykuły o Porto z poprzedniego wyjazdu:
Porto część 1
Porto część 2

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 


Śląskie Trendy
 

 

Itaka

 

 

 

Nocowanie.pl

 

 

 

Carter

 

 

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk