Kolejnym etapem podróży po Algarve była Lizbona, w której byliśmy wcześniej już kilka razy. Portugalska stolica jest pełna fantastycznych miejsc, które warto zobaczyć. W tym artykule pokażę Wam najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić podczas zwiedzania Lizbony.
1. Gdzie nocować w Lizbonie?
2. Jak przemieszczać się po Lizbonie?
3. Zabytkowy tramwaj
4. Dzielnica Alfama, Zamek św. Jerzego, Katedra Se
5. Dzielnica Belem, Torre de Belem, Klasztor Hieronimitów, Pomnik Odkrywców
6. Dzielnica Baixa, Praça do Comércio, Rua Augusta, Elevador de Santa Justa
7. Dzielnica Chiado, Klasztor Karmelitów
8. Elevadores (Windy)
9. Panteon Narodowy
10. Almada, Cristo Rei
11. Most 25 Kwietnia
12. Pasteis de Nata
13. Sintra
Co zobaczyć w Lizbonie?
W Lizbonie spędziliśmy trzy pełne dni, z czego dwa przeznaczyliśmy na zwiedzanie miasta, a jeden na wyjazd do Sintry, co opiszę w osobnym artykule. Lizbona jest bardzo rozległym miastem i warto po niej poruszać się komunikacją publiczną, co znacznie ułatwi zwiedzanie. Dla nas była to już trzecia wizyta w tym mieście i wciąż czujemy pewny niedosyt, ale wreszcie udało nam się pojechać do Sintry, co było takim niewielkim marzeniem.
Gdzie nocować w Lizbonie?
Ten akapit powinienem chyba bardziej nazwać “gdzie nie nocować w Lizbonie”, aczkolwiek spróbuję przedstawić Wam wszystko obiektywnie, a Wy odpowiecie sobie sami na to pytanie.
Nocleg w Lizbonie zarezerwowaliśmy przez platformę booking.com, wybierając obiekt o nazwie “Vita Portucale ! Alameda House” nieopodal stacji metra Alameda. Samo mieszkanie było ogromne i dobrze położone, ale obsługa była wręcz fatalna. Mogliśmy zameldować się od 15:00, ale ekipa sprzątająca udostępniła nam apartament dopiero około 21:30. Obecnie mieszkanie nie jest dostępne serwisie. Za 4 noce i 6 osób zapłaciliśmy 570 euro (około 2700 zł), co daje 112 zł za osobę za noc.
Dodatkowo wyposażenie kuchni było bardzo złe. Mam tutaj na myśli fatalny stan wielu naczyń, których nie dało się używać. Na szczęście następnego dnia zostały nam dostarczone nowe garnki i mogliśmy korzystać z kuchni.
Jeśli chodzi o lokalizację i wielkość mieszkania to polecam, ale w pozostałych aspektach nie. Muszę przyznać, że w Lizbonie nie mamy zbytnio szczęścia do fajnych apartamentów.
Jak przemieszczać się po Lizbonie?
Po Lizbonie najlepiej przemieszczać się komunikacją publiczną. Można korzystać z pojedynczych biletów lub ważnych 24h. A jeśli planujecie zwiedzać muzea lub popularne atrakcje, to warto rozważyć zakup Lisboa Card, w której ofercie jest komunikacja publiczna.
Pojedynczy bilet komunikacji miejskiej kosztuje 1,5 euro, bilet ważny 24h kosztuje 6,45 euro. Do tego wszystkiego należy jeszcze doliczyć jednorazową opłatę 0,5 euro za kartę wielorazowego użytku Viva Viagem, którą będziecie potem tylko doładowywać.
Najciekawsze informacje o Lizbonie
Lizbona jest stolicą Portugalii zamieszkiwaną przez ponad pół miliona mieszkańców, a cała metropolia liczy ponad 2,8 mln mieszkańców. Jej historia sięga czasów starożytnego Rzymu. Od VII wieku rządzili tam Maurowie, a w XII wieku władzę przejął pierwszy król Portugalii Alfons I Zdobywca. Jako stolica kraju działa od 1255.
W swojej historii miasto nawiedziło kilka trzęsień ziemi, z których najtragiczniejsze o sile 9 stopni w skali Richtera miało miejsce 1 listopada 1755 roku. Następstwem trzęsienia było tsunami. Zginęło wówczas około 60 tysięcy osób, a miasto zostało zrujnowane, przetrwały tylko dzielnice Belem i Alfama, a Lizbona po tych tragicznych wydarzeniach została odbudowana z inicjatywy króla Jose I.
Najciekawsze atrakcje Lizbony
Lizbona sama w sobie jest jedną wielką atrakcją, ale na zwiedzenie najbardziej popularnych miejsc potrzeba kilka dni.
Zabytkowy tramwaj
Jedną z największych atrakcji Lizbony są tramwaje. Oczywiście nie mam tutaj na myśli nowoczesnych niskopodłogowych pojazdów, ale stare tramwaje zwane ligeiros oraz remodelados. Najbardziej popularna jest linia 28, która kursuje między dzielnicą Prazeres i placem Martim Moniz. Tramwaje kursują na tej trasie od 1914 roku, a charakterystyczne żółte pojazdy stały się symbolem miasta. Na trasie tramwaju nr 28, której długość wynosi około 7 km znajduje się najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie, który wynosi 145 ‰. Bilet na przejazd kosztuje 1,5 euro, chyba, że kupicie bilet ważny 24h.
Dzielnica Alfama, Zamek św. Jerzego, Katedra Se
Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony. Położona jest na wschód od głównego centrum na wzgórzu, na szczycie którego stoi Zamek św. Jerzego. Dzielnica powstała za czasów Maurów i wówczas było to główne centrum miasta. Będąc tam warto zgubić się w wąskich uliczkach, wśród których można usłyszeć czasem nostalgiczną muzykę fado.
Powstały w X wieku zamek św. Jerzego jest jedną z najważniejszych atrakcji Alfamy. Wstęp do niego jest płatny i kosztuje 10 euro dla osoby dorosłej.
Na terenie Alfamy znajduje się kilka punktów widokowych, a najważniejsze z nich to Miradouro de Santa Luzia oraz Miradouro das Portas do Sol, z których rozpościera się piękny widok na okolicę.
Alfama to również ciekawe świątynie, z których najważniejszą jest Katedra Se (Katedra Najświętszej Maryi Panny) zbudowana na przełomie XII i XIII wieku. Jest najstarszym kościołem w Lizbonie. Wstęp jest płatny i kosztuje 5 euro dla osoby dorosłej. Katedra przetrwała trzęsienie ziemi w 1531 roku, a to z 1755 spowodowało wiele zniszczeń, po których kościół został odbudowany.
Zaraz obok Katedry Se mieści się kościół św. Antoniego (Igreja de Santo António de Lisboa), zbudowany w XIII wieku w miejscu, w którym urodził się św. Antoni.
Przez Alfamę przejeżdża tramwaj 28, który miejscami przejeżdża przez bardzo wąskie uliczki.
Dzielnica Belem, Torre de Belem, Klasztor Hieronimitów, Pomnik Odkrywców
Podczas zwiedzania Lizbony nie można w żadnym stopniu pominąć dzielnicy Belem (pełna nazwa Santa Maria de Belém), w której można zobaczyć wiele wspaniałych miejsc. Już sam spacer po niej jest czymś niesamowitym, ale warto urozmaicić go o zobaczenie najważniejszych atrakcji.
W Belem znajduje się prawdopodobnie najsłynniejsza kawiarnia Pasteis de Belem serwująca portugalskie babeczki Pasteis de Nata. Przechodząc obok poznacie ją po ogromnych kolejkach na zewnątrz.
Torre de Belem to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Belem oraz całej Lizbony, będąca jednocześnie wizytówką portugalskiej stolicy. Podczas poprzedniej wizyty w Lizbonie przyszliśmy kilka minut za późno i nie udało nam się wejść do środka. Bilet wstępu kosztuje 6 euro i kupicie go w kasie znajdującej się nieopodal wieży, ale często jest tam długa kolejka. Można go też kupić online na tej stronie.
Torre de Belem powstało w XVI wieku i pełniło funkcję poboru opłat od statków, które wpływały do miasta. Wysokość wieży wynosi 35 metrów. Pierwotnie Torre de Belem znajdowała się pośrodku rzeki Tag, ale trzęsienie ziemi z 1755 roku zmieniło jej bieg i obecnie wieża mieści się po jej prawej stronie. Niektóre źródła m.in. brytyjskia Wikipedia twierdzą, że pierwotne umiejscowienie wieży było na niewielkiej bazaltowej wyspie niedaleko brzegu, a nie po środku rzeki.
Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos) to kolejna niesamowita atrakcja w Belem. Położony jest około 900 metrów na wschód od Torre de Belem. Warto przejść się między wspomnianymi atrakcjami wzdłuż rzeki Tag, podziwiając przy okazji znajdujący się po drugiej stronie Pomnik Chrystusa (Cristo Rei) oraz Most 25 Kwietnia.
Pomnik Odkrywców odsłonięto w 1960 roku, a konstrukcja ma 52 metry wysokości. Na jej szczyt można wyjechać windą, a z góry jest bardzo ładny widok na okolicę. Bilet wstępu kosztuje 6 euro dla osoby dorosłej. Przed pomnikiem znajduje się piękna mozaika tworząca Różę Wiatrów, którą dobrze widać z tarasu widokowego na Pomniku Odkrywców.
Kilkaset metrów na północ od Pomnika Odkrywców znajduje się Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos), którego charakterystyczna konstrukcja budzi zachwyt. Zbudowano go w pierwszej połowie XVI wieku w podziękowaniu za udaną podróż Vasco da Gamy do Indii. Klasztor oraz wspomniana wcześniej Torre de Belem wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wstęp do klasztoru dla osoby dorosłej kosztuje 10 euro.
Obok Klasztoru Hieronimitów mieści się kościół Najświętszej Marii Panny w Belem (Igreja Santa Maria de Belém), do którego wstęp jest darmowy. W jego wnętrzach znajdują się nagrobki m.in Vasco da Gamy i Luisa de Camoes.
Spacerując po Belem warto rozważyć wizytę w pobliskim Ogrodzie Botanicznym (Jardim Botânico Tropical), Muzeum Morskim (Museu de Marinha) oraz Narodowym Muzeum Powozów (Museu Nacional dos Coches), będące największym na świecie miejscem z takimi zbiorami.
Dzielnica Baixa, Praça do Comércio, Rua Augusta, Elevador de Santa Justa
Baixa to centralna dzielnica Lizbony, położona pomiędzy rzeką Tag, Alfamą i Chiado oraz na południe od placów Praça da Figueira oraz Praça Dom Pedro IV. Zabudowania Baixy powstały po 1755 roku, gdy cała okolica została zniszczona przez trzęsienie ziemi oraz tsunami. Za odbudowę odpowiadał Sebastião José de Carvalho e Melo, bardziej znany jako Markiz de Pombal. Nowa zabudowa została zaprojektowana z myślą o potencjalnych trzęsieniach ziemi, a budynki były bardzo innowacyjne, jak na tamte czasy. Wewnątrz murów znajdował się drewniany szkielet, który nazywany był klatką pombalińską. Główne ulice Baixy wyłożone są mozaiką calçada portuguesa.
Jednym z najbardziej znanych miejsc w Baixie jest Plac Pałacowy (Praça do Comércio), który mieści się bezpośrednio na Tagiem. Kiedyś w tym miejscu znajdował się Pałac Ribeira zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi. Na placu możecie zobaczyć pomnik króla Józefa I.
Z Praça do Comércio aż do Praça Dom Pedro IV prowadzi Rua Augusta, jedna z najbardziej znanych ulic w Lizbonie, przy której znajduje się wiele sklepów i restauracji. Od strony Praça do Comércio prowadzi do niej łuk triumfalny Arco da Rua Augusta, na szczyt którego można wjechać windą. Konstrukcja składa się z sześciu kolumn, z których każda ma 11 metrów wysokości. Zbudowano go po trzęsieniu ziemi w 1755 roku w celu upamiętnienia odbudowy Lizbony.
Ważną atrakcją Baixy jest Elevador de Santa Justa, czyli Winda Santa Justa. Powstała na początku XX wieku, a jej architektem był uczeń Gustawa Eiffla Raoul de Ponsard. Cała konstrukcja ma 45 metrów wysokości, a winda łączy Baixę z dzielnicą Chiado.
Spacerując po Baixie z pewnością wielokrotnie zostaniecie zaczepieni przez sprzedawców narkotyków, którzy krążą po wszystkich popularnych miejscach.
Dzielnica Chiado, Klasztor Karmelitów
Chiado to dzielnica położona bezpośrednio na zachód od Baixy, mieszcząca się na zboczu wzgórza. Znana jest z luksusowych sklepów oraz kawiarni, a jej główną ulicą jest Rua Garrett.
Klasztor Karmelitów (Convento da Ordem do Carmo) jest chyba największą atrakcją Chiado. Zbudowano go pod koniec XIV wieku, ale do dzisiaj przetrwały tylko jego ruiny. W 1755 został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi, chociaż po kataklizmie podjęto prace remontowe, nigdy ich nie ukończono. Klasztor jest dobrze widoczny z Praça Dom Pedro IV. Obecnie działa w nim muzeum, które warto odwiedzić. Wstęp do niego kosztuje 5 euro dla osoby dorosłej.
Elevadores (Windy)
W Lizbonie istnieją tzw. elevadores, czyli windy, które wyglądem przypominają trochę kolejkę linowo-terenową. Na terenie miasta można skorzystać z kilku takich wind, na które obowiązują bilety komunikacji publicznej: Elevador da Bica, Elevador da Gloria i Elevador do Lavra. Warto podczas pobytu w Lizbonie z nich skorzystać. Elevador do Lavra jest najstarszą z nich i powstała w 1884 roku. Jej konstruktorem był Raoul Mesnier du Ponsand, czyli twórca Santa Justa.
Panteon Narodowy
Jeśli będziecie zwiedzać Alfamę, to warto przespacerować się do Panteonu Narodowego, który położony jest na wschód od niej. Wstęp kosztuje kilka euro, ale warto wejść do wnętrz, ponieważ są niesamowite. Dodatkowo dostępny jest taras widokowy, a z góry jest ładny widok na całą okolicę.
Almada, Cristo Rei
Almada to miejscowość położona po drugiej stronie rzeki Tag. Znajduje się tam pomnik Chrystusa, który widać z Lizbony i właśnie dlatego warto się tam udać. Można to zrobić na dwa sposoby, pierwszy z nich to przejazd dowolnym autobusem, który będzie jechał przez Most 25 Kwietnia i następnie krótki spacer, albo można skorzystać z promu, który przewiezie Was przez Tag. Koszt promu do 1,80 euro od osoby, a rejsy są bardzo często. Promy po stronie Lizbony kursują ze stacji metra Cais do Sodre. Po przepłynięciu będziecie mieć do pokonania jeszcze ponad 2 km, więc sugeruję skorzystać z ubera lub bolta, które za kilka euro dowiozą Was na miejsce (chyba, że wolicie spacer).
Cristo Rei to ogromny pomnik Chrystusa powstały w 1959 roku jako wyraz wdzięczności za niewielką ilość zniszczeń w trakcie II wojny światowej. Ma ponad 100 metrów wysokości, a umiejscowienie go na wzgórzu powoduje, że z góry widać całą okolicę. Bilet wstępu kosztuje 6 euro, do góry najpierw wjeżdża się windą, a następnie należy kilka kondygnacji podejść po schodach.
Most 25 Kwietnia
Most 25 Kwietnia położony jest nad rzeką Tag i łączy Lizbonę z Almadą. Jego długość wynosi 2277 metrów, a czerwony kolor sprawia, że wiele osób myli go z Golden Gate, który znajduje się w San Francisco w USA. Jeśli przyjrzycie się zdjęciom, to oba mosty różnią się pylonami, ale w San Francisco znajduje się Oakland Bay Bridge, który faktycznie jest siostrą tego z Lizbony. W Wielkiej Brytanii w Edynburgu możecie zobaczyć Forth Road Bridge, który jest trzecią siostrą.
W Lizbonie znajduje się jeszcze drugi charakterystyczny most Vasco da Gama, który również pozwala przeprawić się przez Tag, a jego długość wynosi ponad 17 km.
Pasteis de Nata
Pasteis de Nata to popularne portugalskie babeczki, które kupicie w wielu miejscach. Wspomniałem już o tym, że możecie kupić je w Pasteis de Belem, ale tam zawsze są ogromne kolejki. Inne miejsce, gdzie można dostać jedne z najlepszych pasteis w Lizbonie to Manteigaria – Fábrica de Pastéis de Nata przy Rua Augusta.
Sintra
Sintra to miasto położone około 60 minut jazdy pociągiem z Lizbony. Znajduje się tam wiele atrakcji, takich jak Zamek Maurów i bardzo charakterystyczny kolorowy Pałac Pena. Szerzej podróż do Sintry opiszę w osobnym wpisie, ale jeśli zdecydujecie się na podróż do Sintry, to musicie przeznaczyć na to pełny jeden dzień.
W wielu miejscach Lizbony można dostrzec tzw. azulejos, które często dekorują budynki od zewnątrz i wewnątrz. Spotkacie je niemal na każdym kroku, wystarczy się tylko przyjrzeć. Ich historia sięga blisko pięciuset lat i niskim kosztem poprawiały estetykę budynków. Azulejos często przedstawiają sceny religijne, historyczne lub z życia zwykłych ludzi.
Ponieważ w Lizbonie byliśmy już wcześniej kilka razy, to podczas naszego pobytu skupiliśmy się na najpopularniejszych atrakcjach oraz na kilku miejscach, w których nie byliśmy poprzednim razem. Nie spieszyliśmy się nigdzie i staraliśmy się chłonąć atmosferę miasta. Według nas Lizbona powinna być obowiązkowym punktem podczas wyjazdu do Portugalii.
Linki do pozostałych tekstów o Lizbonie:
Lizbona część 1
Lizbona część 2
Lizbona część 3