#antekpodrozuje

Algarve (Portugalia) - co zobaczyć? (przewodnik po atrakcjach)

extra_toc

Algarve (Portugalia)

Algarve to przepiękny region położony na południu Portugalii nad Oceanem Atlantyckim. Znany jest z wielu pięknych plaż, klifów, formacji skalnych, jaskiń oraz miast. Co roku Algarve przyciąga tysiące turystów z wielu europejskich krajów i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ogromna ilość pięknych miejsc powoduje, że nie można się tam nudzić. Zapraszam Was do przewodnika po wybranych atrakcjach Algarve w Portugalii.

Najciekawsze atrakcje Algarve

Algarve należy do moich ulubionych miejsc w Portugalii, chociaż póki co na pierwszym miejscu stawiam Maderę (na Azorach jeszcze nie byłem). Opisywana podróż była już moją drugą do tego regionu, a pierwszy raz byłem tam we wrześniu 2018 roku.

Najważniejsze informacje o Algarve

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Jak dotrzeć do Algarve?

W momencie pisania artykułu (wrzesień 2022) z Polski bezpośrednie połączenia oferuje tylko Ryanair, a lot odbywa się z lotniska Warszawa-Modlin. Ja proponuję lot do Lizbony, a następnie wynajęcie samochodu i podróż autem do Algarve, czyli dokładnie tak, jak zrobiliśmy teraz i w 2018 roku.

Algarve (Portugalia)

Pogoda w Algarve 

Z własnego doświadczenia mogę wypowiadać się o kwietniu i wrześniu, a pogoda w obu przypadkach była fantastyczna. Najlepszy okres na wyjazd to okres wakacji, a mianowicie czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień, wtedy temperatury są najwyższe. Niemniej jeśli nie lubicie ogromnych upałów, to druga połowa kwietnia oraz maj również będą dobrą alternatywą, chociaż woda może być wtedy jeszcze zbyt zimna do pływania.

Najzimniejsze miesiące to styczeń, luty i grudzień. Największych opadów deszczu można spodziewać się w styczniu, październiku, listopadzie oraz grudniu, wtedy też będzie największa wilgotność (wliczając w to luty).

Algarve (Portugalia)

Wynajem samochodu w Algarve

Podczas pierwszego pobytu w Algarve korzystaliśmy z wypożyczalni Europcar, co opisałem w tym artykule. Wówczas za samochód nad 3 dni (Opel Karl) zapłaciliśmy 160 euro z pełnym ubezpieczeniem).

Od tego czasu ceny trochę się zmieniły, przede wszystkim przez pandemię poszły w górę. W tym roku korzystaliśmy z wypożyczalni Amoita Car Rental, która ma biura w Lizbonie, Porto, Algarve i innych miastach. Za Renault Megane w wersji kombi zapłaciliśmy 328 euro (około 1550 zł) za 4 dni, a koszt rozłożył się na 4 osoby. Cena zawierała drugiego kierowcę oraz pełne ubezpieczenie.

Podróż samochodem z Lizbony do Algarve trwa jakieś 2,5-3h, a autostrady w Portugalii są płatne. Nasz samochód zawierał urządzenie do automatycznego poboru opłat, więc musicie liczyć się z tym, że do kilku tygodni po powrocie z Portugalii zostaniecie obciążeni dodatkową kwotą. Nas obciążono 40 euro za przejazd z Lizbony do Algarve i z powrotem (autostrada A2) oraz kilka przejazdów autostradą A22 po Algarve.

Aktualizacja 27.12.2022

Firma Amoita pobrała dwukrotnie opłatę za wynajem. Najpierw podczas rezerwacji użyliśmy wirtualnej karty Revolut, a przy odbiorze auta pracownik chciał zobaczyć kartę fizyczną, na wypadek, gdybyśmy auto ukradli lub uszkodzili. Dlatego też została pobrana opłata drugi raz z karty fizycznej, a pierwsza miała zostać zwrócona do kilku dni. Mimo, że od tego czasu minęło już ponad pół roku to pieniędzy nie oddali. Niestety niemożliwe też jest już wykonanie tzw. charge back, czyli zwrotu pieniędzy przez operatora karty, ponieważ jest na to 120 dni. Firma była ponaglana wielokrotnie mailami i telefonami. Proszono nas o nr konta i mimo udostęnienia danych do dzisiaj nie odzyskaliśmy pieniędzy. NIE POLECAM.

Algarve (Portugalia)

Gdzie nocować w Algarve?

W Algarve nocowaliśmy w Albufeirze w Moradias Villas Joinal, które położone jest w cichej okolicy. Na trzy noce wynajęliśmy szeregowy dom. Na dole mieściła się kuchnia, salon i łazienka, na zewnątrz patio, a na piętrze mieściły się dwie sypialnie i druga łazienka. Dom był bardzo fajny, a za wspomniany okres zapłaciliśmy 195 euro (około 920 zł) za 4 osoby, co daje około 77 zł za osobę za noc. Na booking obiekt ma ocenę 8,7/10.

Wycieczki do Algarve od wielu lat dostępne są w ofercie Biura Podróży ITAKA. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z ich ofertą.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Booking.com

Co zobaczyć w Algarve?

Zwiedzanie Algarve można podzielić na kilka części. Warto zobaczyć kilka miast, takich jak Faro, Albufeira, czy Lagos. Koniecznie musicie też zobaczyć najpiękniejsze plaże Algarve oraz inne miejsca.

Poniżej przedstawię Wam zestawienie najpiękniejszych w naszej ocenie miejsce w Algarve. W pierwszej kolejności zacznę od miast. Pamiętajcie, że jest to moja subiektywna opinia i z pewnością w Algarve znajduje się wiele innych ciekawych miast i miasteczek.

Najciekawsze atrakcje Faro

Faro jest stolicą Algarve i położone jest w środkowej części regionu. Znajduje się tam również wspomniane wcześniej lotnisko, a jako ciekawostkę dodam, że pas startowy umiejscowiony jest w taki sposób, że samoloty podchodzą do lądowania nad miastem, co daje fajny efekt. Będąc w Faro warto pospacerować sobie po starym mieście. Zwiedzanie nie zajmie Wam zbyt wiele czasu, gdyż ścisłe centrum nie jest bardzo rozległe.

Jedną z najciekawszych atrakcji jest miejscowa Katedra Se (Sé Catedral de Faro), którą na mapie możecie zobaczyć jako kościół św. Marii (Igreja de Santa Maria). Mieści się przy placu Largo da Sé, który również warto zobaczyć. Nas zaciekawiły liczne drzewa z pomarańczami wokół placu.

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Katedra Se powstała w połowie XIII wieku w miejscu dawnego meczetu, a w późniejszych stuleciach została rozbudowana. Niestety była zamknięta i nie weszliśmy do środka.

Faro w przeszłości było otoczone murami miejskimi, które powstały w czasach bizantyjskich. Do dzisiaj można zobaczyć ponad 200 metrowy fragment we wschodniej części starego miasta, ale oczywiście jest on dużo młodszy. Warto zwrócić uwagę na kilka bram miejskich, m.in. Porta Nova, Arco do Repouso oraz Arco da Vila. Ostatnia z bram Arco da Vila posiada łuk wjazdowy, który został oddany do użytku w 1812 roku. Na Arco da Vila są gniazda bocianów dostrzeżecie gniazda bocianów.

Ciekawym miejscem może być Muzeum Miejskie Faro (Museu Municipal de Faro), które również znajduje się na starym mieście. Powstało w 1894 roku i było drugim takim obiektem w całym Algarve.

Z pozostałych miejsc w Faro warto zwrócić uwagę na Muzeum Regionalne Algarve (Museu Regional do Algarve) znajdujące się na północny zachód od starego miasta. Ciekawym miejscem może też być kościół Karmelitów (Igreja do Carmo) z początku XVIII wieku, w którym znajduje się Kaplica Kości (Capela dos Ossos de Faro). Jej ściany wyłożone są kośćmi i czaszkami ponad 1000 duchownych, którzy pełnili posługę w Faro. Kościół Karmelitów położony jest na północ od starego miasta.

Będąc w Faro warto pospacerować po uliczkach niewielkiego starego miasta, które jest najciekawszą częścią miasta.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Najciekawsze atrakcje Albufeiry

Albufeira była miastem, w którym nocowaliśmy, chociaż tak naprawdę nasz apartament położony był trochę na uboczu, a do samego centrum mieliśmy kawałek. Albufeira bardzo mi się spodobała i przyznam się, że dużo bardziej niż opisane wcześniej Faro.

W 1755 roku całe Algarve nawiedziło trzęsienie ziemi, które spowodowało późniejsze tsunami niszczące sporą część wybrzeża, jak również Lizbonę. Niestety trzęsienie ziemi nie oszczędziło również Albufeiry, w której przetrwało zaledwie 27 budynków, a do miasta wtargnęło tsunami z dziesięciu metrowymi falami. Po kataklizmie miasto odbudowano.

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Największą atrakcją Albufeiry jest stare miasto, które po prostu trzeba zwiedzić. Nie chodzi tutaj o konkretne atrakcje, ale wszystkie wąskie uliczki i przepiękne kamienice, które tam się znajdują. Ja polecam zgubić się i pospacerować tymi uliczkami bez mapy, aby samemu poczuć klimat miasta. Zwiedzanie starego miasta można rozpocząć od głównego placu Largo Engenheiro Duarte Pacheco.

Ciekawym miejscem jest neoklasycystyczny kościół Igreja Matriz de Albufeira, który powstał w XVIII wieku.

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Miejscowe Muzeum Archeologiczne (Museu Municipal de Arqueologia) może być atrakcyjnym obiektem dla osób lubiących historię.

W samym centrum Albufeiry przy starym mieście znajdują się dwie plaże Praia dos Pescadores (Plaża Rybaków) oraz Praia do Peneco, które tak naprawdę wyglądają, jakby były jedną plażą. Obie są bardzo fajnym miejscem na relaks, ale bądźcie pewni, że spotkacie tam wielu plażowiczów. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest winda (Elevador do Peneco) znajdująca się w zachodniej części plaży. Drugim charakterystycznym obiektem jest tunel, którym można przejść z plaży na Rua 5 de Outubro, czyli główny miejski deptak.

Jeśli będziecie mieć czas i chęci to możecie rozważyć wizytę w pobliskiej marinie położonej na zachód od centrum.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Atrakcje Lagos

Lagos jest fantastycznym miastem położonym w zachodniej części Algarve. Do trzęsienia ziemi i tsunami w 1755 roku był stolicą Algarve.

Główną atrakcją Lagos jest stare miasto otoczone murem obronnym, którego zachowana długość wynosi około 1500 metrów z pierwotnych 2400 metrów.

W mieście warto zobaczyć miejscowy Fort Ponta da Bandeira z XVII wieku, położony nieopodal starego miasta.

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Spacerując po pięknym starym mieście warto zwrócić uwagę XIV wieczny kościół św. Sebastiana (Igreja de São Sebastião) oraz XVI wieczny kościół Najświętszej Marii Panny (Igreja de Santa Maria de Lagos).

Dwa kilometry na południe od starego miasta położony jest niesamowity Przylądek Miłosierdzia (Ponta da Piedade) składający się z licznych formacji skalnych, których wysokość dochodzi do 20 metrów.

Lagos to również ciekawe plaże, z których najbardziej znane to Praia do Camilo, Praia dos Estudantes i Praia Dona Ana, ale szerzej opiszę je w części poświęconej plażom.

Więcej informacji o Lagos znajdziecie w tym artykule.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Najpiękniejsze plaże Algarve

Region Algarve bogaty jest w przepiękne plaże, których znajduje się tam całe mnóstwo. Z poprzedniego wyjazdu powstały dwa wpisy, które znajdziecie na blogu TOP10 najpiękniejszych plaż Algarve oraz pozostałe 10 plaż, nieuwzględnionych w pierwszym zestawieniu.

W obecnym wpisie chciałbym Wam pokazać plaże, które odwiedziliśmy podczas wyjazdu.

Praia da Falésia

Praia da Falesia leży na wschód od centrum Albufeiry i jest bardzo charakterystyczna z uwagi na pomarańczowe klify, które ciągną się wzdłuż niej na odcinku około 4 kilometrów, co powoduje, że jest unikalna pod kątem wizualnym. Nieopodal plaży w zachodniej części znajduje się niewielki parking, ale przy odrobinie szczęścia można znaleźć wolne miejsce. Poprzednim razem plaża ta otarła się o TOP10, a obecnie uważam, że powinna się tam znaleźć.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Praia dos Estudantes

Praia dos Estudantes (Plaża Studentów) położona jest w Lagos nieopodal fortu. Charakteryzuje ją dawny rzymski most, na tle którego fotografuje się wiele osób. Uważajcie na przypływy, gdyż bardzo szybko się pojawiają.

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Praia do Camilo

Praia do Camilo należy do najpiękniejszych plaż w Algarve. Położona jest w Lagos na południe od miasta. Prowadzą do niej długie drewniane schody, które często razem z plażą są zdjęciem promującym Algarve.

Na plaży jest tunel, którym można przejść do Praia da Boneca.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Praia da Marinha

Praia da Marinha położona jest pomiędzy Albufeirą i Lagos. Ukryta jest między klifami, chociaż możecie oczekiwać tam wielu plażowiczów. Otaczają ją ciekawe formy skalne, a jedna z nich wygląda jak słoń. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Algarve. W pobliżu znajduje się słynna Jaskinia Benagil.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Praia da Gale Oeste

Praia da Gale Oeste położona jest w Albufeirze i dodałem ją do listy, gdyż mam do niej mały sentyment. Podczas pierwszego pobytu w Algarve mieszkaliśmy bardzo blisko, a podczas kwietniowej podróży pojechaliśmy tam na zachód słońca. Sama plaża jest bardzo ładna, szeroka i prowadzą do niej drewniane pomosty.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Pozostałe atrakcje Algarve

Algarve to nie tylko piękne miasta, czy plaże, ale również inne warte uwagi miejsca, o których chciałbym Wam opowiedzieć.

Przylądek Miłosierdzia (Ponta da Piedade)

Ponta da Piedade to przylądek położony około 2 kilometry na południe od Lagos. Składa się z formacji skalnych, których wysokość dochodzi do 20 metrów. Znajduje się tam kilka grot, do których można wpłynąć łódką. Na przylądku znajduje się również latarnia morska.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Jaskinia Benagil

Jaskinia Benagil jest fantastycznym miejscem, które koniecznie musicie zobaczyć. Grota charakteryzuje się plażą, do której można dotrzeć od strony oceanu, a w jej szczycie znajduje się otwór, przez który można zajrzeć z powierzchni lądu, daje to niesamowity efekt. Aby dotrzeć do niej, musicie przyjechać w okolicę plaży Benagil i na miejscowym darmowym parkingu zostawić samochód. Krater znajduje się około 200  metrów od parkingu. Przy okazji warto z tego miejsca przespacerować się wzdłuż klifów w stronę Praia da Marinha.

Jeśli chcecie dopłynąć, to trzeba dojść do Praia de Benagil i tam wykupić wycieczkę łodzią, co kosztuje 16,5 euro dla osoby dorosłej. Podczas rejsu zobaczycie też kilka innych grot, ale nie zejdziecie na plażę. Warunkiem zejścia na plażę jest zakup droższego biletu. Możecie również wynająć kajak lub sup i dopłynąć we własnym zakresie, wtedy bez problemu zejdziecie na plażę. Podobno znajdują się śmiałkowie, którzy dopływają tam o własnych siłach, ponieważ odległość nie jest zbyt duża.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)
Algarve (Portugalia)

Ermida de Nossa Senhora da Rocha (kaplica)

Z ciekawych miejsc chciałbym Wam jeszcze polecić kaplicę Ermida de Nossa Senhora da Rocha, którą znajdziecie w Porches. Jest ona malowniczo położona na klifie między plażami Praia de Nossa Senhora da Rocha oraz Praia Nova. Kiedyś w tym miejscu istniał fort, którego historia sięga VIII wieku.

Algarve (Portugalia)

Algarve (Portugalia)

Twierdza w Sagres

Jeśli znajdziecie czas na wycieczkę w najdalsze zakątki położone w zachodniej części Algarve, to koniecznie zajrzyjcie do Sagres. Znajduje się tam twierdza z XV wieku. Początkowo mieściła się tam szkoła kartografów Henryka Żeglarza. Forteca została zniszczona w 1587 roku przez Francisa Drake’a oraz w 1755 roku przez trzęsienie ziemi. W późniejszym czasie została odbudowana. Nam nie udało się wejść do środka.

Cabo de São Vicente (przylądek)

Warto odwiedzić również Przylądek św. Wawrzyńca (Cabo de São Vicente). Znajduje się tam latarnia morska, piękne klify oraz ruiny Fortaleza do Beliche z XVI wieku. My podczas ostatniej podróży próbowaliśmy tam dojechać, ale tak zaczęło wiać, że ciężko było ustać na nogach.

Algarve (Portugalia)

Algarve to kawał historii, piękne plaże i ciekawe miasta. Odwiedzając Portugalię nie można pominąć tego regionu, a ja rekomenduję Wam podróż.

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 


Śląskie Trendy
 

 

Itaka

 

 

 

Nocowanie.pl

 

 

 

Carter

 

 

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk