Porto Santo to przepiękna niewielka wyspa w archipelagu Madery o powierzchni 42,5 kilometra kwadratowego. Jest zupełnie inna niż Madera i słynie z pięknej jasnej plaży o długości około 9 kilometrów. Porto Santo to również przepiękne widoki oraz niewielka ilość turystów w porównaniu do Madery. Zapraszam Was do przewodnika po atrakcjach Porto Santo.
1. Jak dotrzeć na Porto Santo?
2. Gdzie nocować na Porto Santo?
3. Restauracje na Porto Santo
4. Jak przemieszczać się po Porto Santo?
5. Plaża na Porto Santo
6. Miradouro das Flores (punkt widokowy)
7. Wyspa Ilheu Da Cal
8. Quinta das Palmeiras
9. Vila Baleira
10. Wiatraki (Moinhos de Vento de Porto Santo)
11. Miradouro da Portela no Porto Santo (punkt widokowy)
12. Praia do Cotrim (Porto dos Frades)
13. PS PR1 Vereda Pico Branco and Terra Chã (parking)
14. Miradouro do Pedregal (punkt widokowy)
15. Fonte da Areia
Co zobaczyć na Porto Santo?
Pierwszy raz na Maderze byliśmy ponad 4 lata temu. Wówczas to z daleka podziwialiśmy Porto Santo i snuliśmy wizję podróży na wyspę. Nasz pierwszy maderski pobyt był zbyt krótki, żeby tam popłynąć na choćby na jeden dzień, więc wyspa musiała poczekać. Gdy zimą na przełomie 2021 i 2022 zaczęliśmy planować wiosenną podróż do Portugalii, padł pomysł, żeby odwiedzić również Porto Santo, co było jednym z naszych marzeń.
Podróż zaplanowaliśmy tak, aby na Porto Santo spędzić przynajmniej cały dzień i noc. Tak naprawdę, to mieliśmy do dyspozycji półtorej dnia i objechaliśmy wyspę dookoła dwukrotnie.
Jak dotrzeć na Porto Santo?
Na Porto Santo można dotrzeć na kilka sposobów, w zależności od tego, skąd będziecie podróżować. Jeśli będziecie na Maderze, to polecam jednodniową lub dłuższą wycieczkę właśnie stamtąd. Między Funchal oraz Porto Santo kursują promy, a połączenie można skonfigurować tak, że rano wypływa się z Madery, a z Porto Santo wraca się wieczorem. Rejs trwa 2,5h, a ceny biletów w obie strony zaczynają się od około 600 zł.
Drugą opcją jest przelot linią Binter, gdzie ceny w promocji zaczynają się już od 35 euro w jedną stronę. My lecąc z Porto Santo na Maderę zapłaciliśmy 48 euro w jedną stronę z bagażem rejestrowanym. Sam lot trwa zaledwie 15-20 minut.
Z kontynentu na Porto Santo najłatwiej dostać się z Portugalii, gdzie można dolecieć TAPem z Porto oraz Lizbony. Przelot z Lizbony na Porto Santo kosztował nas około 540 zł za osobę wliczając w to bagaż rejestrowany.
Samo lotnisko na Porto Santo też jest ciekawe, ponieważ niemalże przecina wyspę na pół.
Gdzie nocować na Porto Santo?
Największa baza noclegowa na Porto Santo położona jest po południowej stronie wyspy. Związane jest to z tym, że właśnie od tej strony znajduje się główna plaża, a po północnej są skały i klify. Warto przejrzeć portale rezerwacyjne, natomiast my wybraliśmy Aparthotel Luamar (obecnie Vila Baleira Suites). Za jedną noc zapłaciliśmy 63 euro (około 300 zł) za dwuosobowy pokój. Miejsce przyjemne i położone przy samej plaży, a ja bardzo polecam je na nocleg.
Do dyspozycji mieliśmy duży apartament, w którym mieścił się salon z aneksem kuchennym, sypialnia oraz łazienka. Żałujemy, że mieliśmy tam tylko jedną noc, gdyż miejsce było fantastyczne, a nam zależało na noclegu blisko plaży.
Restauracje na Porto Santo
Na Porto Santo dwa razy skorzystaliśmy z tej samej restauracji, która mieściła się obok naszego hotelu. Jedzenie nie było najtańsze, ale było bardzo dobre. W João do Cabeço koniecznie trzeba skosztować miejscowego specjału, czyli pałasza czarnego, który poławiany jest tylko w okolicy Madery oraz Japonii. W zależności, czy był to stek, czy filet danie z tej ryby kosztowało 16 lub 18 euro, a w tym wliczone były dodatki takie jak sałatka i frytki. Do ryby podawane były również pieczone banany, które były rewelacyjne.
Jak przemieszczać się po Porto Santo?
Mimo tego, że Porto Santo jest niewielką wyspą, gdzie przejazd ze wschodu na zachód drogą to zaledwie ponad 12 kilometrów, to zdecydowanie warto wynająć tam samochód, o ile chcecie zobaczyć inne miejsca niż plaża. My popełniliśmy błąd nie rezerwując auta, ale mieliśmy trochę szczęścia, gdyż po przylocie okazało się, że jeden samochód w miejscowej wypożyczalni był jeszcze wolny. Wynajem Renault Clio na dwa dni kosztowało nas 130 euro. Przez dwa dni objechaliśmy wyspę dwukrotnie.
Najciekawsze atrakcje Porto Santo?
Na Porto Santo nie ma zbyt wielu atrakcji, ale te które można zobaczyć są niesamowite. Oczywiście największą z nich jest miejscowa plaża, ale są również punkty widokowe, klify i inne ciekawe miejsca.
Plaża na Porto Santo
Plaża na Porto Santo jest niesamowitym tworem natury. Jej złocisty piasek rozciąga się na długości ponad 7 kilometrów, chociaż niektóre źródła podają nawet około 9 km. Patrząc na mapę zaczynając od zachodu można wyróżnić Praia do Combro, Praia Cabeço da Ponta, Praia Ribeiro Salgado, Praia do Ribeiro Cochino, Praia das Pedras Pretas, Praia em Porto Santo, Praia da Fontinha oraz Praia do Penedo. Piasek jest niesamowity, a wschody słońca zapewne są tam przepiękne. Na zachód słońca warto udać się na południowo-zachodni punkt Ponta da Calheta, albo nawet na punkt widokowy Miradouro das Flores.
Miradouro das Flores (punkt widokowy)
Miradouro das Flores to punkt widokowy położony w zachodniej części wyspy i według mnie ma najlepszy widok na całą wyspę oraz na sąsiednią Ilheu Da Cal. Z punktu widokowego można podziwiać całą Porto Santo, a widok zapiera dech w piersiach.
Wyspa Ilheu Da Cal
Na zachód od Porto Santo znajduje się niewielka bezludna wyspa Ilheu Da Cal. Ma ciekawy kształt i bardzo ładnie prezentuje się na tle oceanu.
Quinta das Palmeiras
Quinta das Palmeiras to mini zoo i niewielki ogród botaniczny położony w środkowej części wyspy. Był zamknięty, ale po zdjęciach wydaje mi się, że warto tam zajrzeć.
Vila Baleira
Vila Baleira to główne i jednocześnie najładniejsze miasteczko na wyspie. Warto sobie po nim pospacerować, a jedną z największych atrakcji jest Dom Krzysztofa Kolumba. Z pierwotnego domu zachowała się północna ściana z dwoma oknami gotyckimi. Obecnie wewnątrz mieści się muzeum, a wstęp kosztuje 2 euro.
W miasteczku warto również odwiedzić sąsiadujący z Domem Kolumba kościół Igreja de Nossa Senhora da Piedade.
Przy okazji przespacerujcie się na plażę, gdzie znajduje się molo oraz bulwary.
Wiatraki (Moinhos de Vento de Porto Santo)
Wiatraki położone są na wschód od miasteczka Vila Baleira. Najstarszy z nich powstał w 1794 roku. Z miejsca, w którym się znajdują rozpościera się ładny widok na wyspę. Nieopodal nich mieści się punkt widokowy.
Miradouro da Portela no Porto Santo (punkt widokowy)
Miradouro da Portela no Porto Santo to punkt widokowy położony w pobliżu wiatraków. Rozciąga się z niego piękny widok na wyspę. Według mnie koniecznie trzeba go odwiedzić.
Praia do Cotrim (Porto dos Frades)
Praia do Cotrim to plaża położona we wschodniej części wyspy w Porto dos Frades. Z plaży jest widok na wyspę Ilhéu de Cima, a w pobliżu znajdują się naturalne baseny morskie.
PS PR1 Vereda Pico Branco and Terra Chã (parking)
Na Google Maps możecie znaleźć miejsce oznaczone nazwą “PS PR1 Vereda Pico Branco and Terra Chã”. Znajduje się tam niewielki parking, z którego rozpoczyna się szlak na pobliskie szczyty Pico Branco i Terra Chã. My nie skorzystaliśmy, ale jeśli będziecie mieć czas to zachęcam Was do spaceru.
Miradouro do Pedregal (punkt widokowy)
Miradouro do Pedregal to punkt widokowy położony w północnej części wyspy. Warto się tam zatrzymać i podziwiać widoki.
Fonte da Areia
Fonte da Areia to miejsce położone w północnej części wyspy nieopodal lotniska. Obok znajduje się niewielki dziki parking i w teorii są znaki mówiące o zakazie wstępu. Zdecydowałem się wejść, a na miejscu można znaleźć pozostałości dawnych zabudowań i starą kapliczkę. Chętni mogą przespacerować się wzdłuż klifu, ale sugeruję ostrożność. Widoki w tym miejscu są niesamowite.
Powyżej mogliście zapoznać się z najciekawszymi atrakcjami Porto Santo. Uważam, że warto połączyć ją ze zwiedzaniem Madery, a dwa dni to aż nadto, żeby zobaczyć wszystkie miejsca. Jedyne, czego żałuję, to że nie przespacerowałem się szlakiem na Terra Cha.