Chojnice są bardzo ciekawym miastem położonym w województwie pomorskim. Odwiedziłem je w związku z pozostałościami murów obronnych, które w sporej ilości zachowały się do czasów współczesnych, dlatego też Chojnice znalazły się w projekcie “Miasta stojące murem”. Zapraszam Was do lektury przewodnika po tym ciekawym miasteczku.
1. Gdzie nocować w Chojnicach?
2. Mury obronne w Chojnicach
3. Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach
4. Kościół Zwiastowania NMP
5. Stary Rynek i ratusz w Chojnicach
6. Dawny klasztor Augustianów
7. Starostwo powiatowe
8. Spichlerze
9. Park Tysiąclecia w Chojnicach
Co zobaczyć w Chojnicach?
Chojnice odwiedziłem w sierpniu 2023 roku podczas podróży szlakiem miast posiadających mury obronne. Miejscowość bardzo mi się spodobała, a ilość obwarowań zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Chojnice mogą być również dobrą bazą wypadową do zobaczenia pobliskiego Parku Narodowego Bory Tucholskie.
Chojnice najważniejsze informacje
Pierwsza wzmianka o Chojnicach miała miejsce w 1275 roku, natomiast prawa miejskie zostały nadane najprawdopodobniej przed 1320 rokiem, po czym w 1360 roku zostały odnowione. Miasto położone było przy szlaku handlowym, w związku czym szybko się rozwinęło i wzbogaciło.
Chojnice pełniły ważną funkcję w systemie obronnym południowo-zachodniej części państwa krzyżackiego, ale po przegranej Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem Chojnice zostały zajęte przez polskie wojsko. Po II Pokoju Toruńskim miasto zostało włączone do państwa polskiego.
Podczas potopu szwedzkiego w połowie XVII wieku miasto doznało sporych zniszczeń, natomiast w 1742 roku w wyniku pożaru uszkodzeniu ulega niemal całe miasto.
Gdzie nocować w Chojnicach?
Podczas zwiedzania Chojnic zdecydowałem się na nocleg w tym mieście. Mój wybór padł na oddalony trochę od centrum Hotel Polonia. Sam pokój nie był zły, chociaż miał sporo niedociągnięć, niemniej na jedną noc był w porządku. Noc kosztowała 120 zł, a w cenę nie był wliczony żaden posiłek.
Booking.comAtrakcje Chojnic
Mury obronne w Chojnicach
Mury obronne w Chojnicach powstały w czasach krzyżackich najprawdopodobniej w latach 1340-1360. Pierwsza wzmianka o nich pojawiła się w 1365 roku. Obwód obwarowań kształtem przypominał owal o wymiarach około 300 na około 300 metrów, a długość murów z pewnością przekraczała 1000 metrów.
Początkowo miasto posiadało kamienne obwarowania o wysokości 4 metrów, które w późniejszym czasie nadbudowano cegłą, podwyższając wysokość do 7-9 metrów. Grubość murów wynosiła do 2,5 metra w najszerszym miejscu. W linii obwarowań znajdowały się 23 baszty.
Chojnice posiadały trzy bramy miejskie Młyńską, Człuchowską i Gdańską, z których zachowała się tylko Człuchowska. Do dzisiaj zachowało się od 300-350 metrów obwarowań, które zobaczyć można głównie po zachodniej i południowej stronie miasta. Z północnych obwarowań pozostał fragment przy stadionie miejskim, a we wschodniej części dostrzec można basztę Kościelną. W linii obwarowań znajdują się dwie ciekawe baszty Więzienna, Kurz Stopa, Szewska i Wronia. W niektórych z baszt mieszczą się muzea, w baszcie Więziennej znajduje się Muzeum Janusza Trzebiatowskiego, a w Szewskiej Muzeum Historyczno – Etnograficzne.
Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach
Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach jest najstarszym kościołem w mieście, a budowę rozpoczęto w XIV wieku. Na uwagę zasługuje styl świątyni tzw. pomorski gotyk. Od połowy XVI stulecia była ona w rękach protestantów, a oddano ją ponownie katolikom w 1616 roku. W trakcie swojego istnienia świątynia kilkakrotnie ulegała pożarom, po czym odbudowywano ją.
Kościół Zwiastowania NMP
Budowę barokowego kościoła Zwiastowania NMP rozpoczęto w 1718 roku, a zakończono w 1755 roku. Po II wojnie światowej pełnił on przez jakiś czas rolę kościoła farnego, ponieważ bazylika została uszkodzona w wyniku pożaru.
Stary Rynek i ratusz w Chojnicach
Rynek w Chojnicach ma kształt kwadratu o długości boku przekraczającej 70 metrów. Otoczony jest przez kamienice, w których w północnej pierzei wyróżnia się neogotycki ratusz z 1902 roku. Wcześniejszy z XVI wieku stojący na rynku został zburzony. W północno-wschodniej części rynku znajduje fontanna.
Dawny klasztor Augustianów
Poza starym miastem przy ulicy Grunwaldzkiej znajduje się budynek i kościół dawnego zakonu Augustianów z końca XVIII wieku. Obecnie mieści się tam liceum.
Starostwo powiatowe
Zwiedzając Chojnice warto zobaczyć eklektyczny budynek Starostwa Powiatowego z 1892 roku. Znajdziecie go na zachód od starego miasta.
Spichlerze
Nieopodal Starego Rynku przy ulicy Krótkiej zobaczyć można spichlerz z XVIII wieku. Drugi to Stary Spichlerz położony przy Młyńskiej. Obecnie mieszczą się tam lokale usługowe.
Park Tysiąclecia w Chojnicach
Na południe od starego miasta znajduje się pięknie położony Park Tysiąclecia. Warto pospacerować sobie po nim i odpocząć od miejskiego zgiełku.
Chojnice są ciekawym miastem, do którego przyciągnęły mnie liczne zabytki, a przede wszystkim mury obronne. Miasto jest ciekawe, a jeśli będziecie przejeżdżać przez okolicę to zatrzymajcie się tam na krótki spacer.
Dawno nas tam nie było, chyba pora znów tam zajrzeć 🙂
Warto, polecam, miasteczko bardzo ciekawe 🙂
zapisuję sobie na przyszłość 🙂
Koniecznie, jeśli kiedyś będzie możliwość to polecam 🙂
Ale fajny mural 🙂
Jak zwykle szeroka i bogata galeria i barwny opis, dzięki!
Dzięki, odwiedziłaś juz?
Na zdjęciach prezentuje się ciekawie 🙂
Na żywo też 🙂
Polecam 🙂 Sam przeprowadziłem się tutaj pół roku temu z Gdyni. Miasto ciekawe, ze sporym potencjałem na zamieszkanie. Z minusów to rynek pracy. Sam nadal pracuję zdalnie w Gdyni.
Zdalna praca pozwala na mieszkanie w takich małych miasteczkach 🙂
To trzeba by już wydać ten przewodnik. Ogrom pracy, świetny materiał 💪
Musiałbym najpierw zacząć pracę nad nim 😀
Byliśmy, śliczne miasteczko ,nie tylko z murami, choć te są tu wyjątkowe 😀
Miało też mury, co mi się podobalo 🙂
Dziękuje za promocję Chojnic, bo uważam, że warto. Szkoda, że nie ma wzmianki o starym szpitalu i np. o doktorze Janie Łukowiczu.
Nie znam tego miejsca ani doktora Łukowicza, mogę prosić o przybliżenie?
Oczywiście, proszę uprzejmie. Najprościej z linka: http://historiachojnic.com/lata-miedzywojenne/14-z-kart-historii/lata-miedzywojenne/150-pod-znakiem-eskulapa.html
Mamy w Polsce dużo do odkrycia: „cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Robi Pan świetną robotę, dziękuję. Pomyślności w 2005 roku.
Dzięki, poczytam :). Wszystkiego dobrego również. Dziękuje :).