Czechy są często wybieraną destynacją na wycieczki zwane city break – kilkudniowe lub weekendowe wyjazdy, nie wymagające dużego nakładu czasowego na dojazd. Ten kraj, to nie tylko znana wszystkim stolica i kilka opatrzonych już ze zdjęć miejsc odwiedzanych przez turystów. Czechy kryją w sobie mnóstwo atrakcji dla turystów o różnych wymaganiach. O tym kraju warto pomyśleć również planując dłuższy urlop. Poniżej zaprezentujemy, dlaczego warto wybrać ten kraj jako docelowe miejsce urlopowe, a także zapoznamy Was z innymi malowniczymi miasteczkami niż Praga – także pełnymi malowniczych i pełnych ciekawej historii zabytków.
Kutna Hora – kaplica czaszek oraz zabytkowa starówka
To miejsce znajduje się w pobliżu Pragi, także jeżeli planujecie nocleg w stolicy, zapiszcie sobie to miejsce, którego zabytki znane są na światową skalę. Trzeba przyznać, że Kutna Hora jest zdecydowanie oblegana przez turystów. Nie ma się czemu dziwić, bo to miejsca z wyjątkową historią. W okresie średniowiecza, było to prężnie rozwijające się miasto, za sprawą pokładów srebra. W pewnym momencie było jednym z najbogatszych miasteczek Europy Środkowej. Kutna Hora jako całe miasto została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO za sprawą tego, że mieści się tam kilka niezwykłych architektonicznie zamków, kościołów i przejść podziemnych. Będąc w tym mieście, obowiązkowo polecamy odwiedzić kaplicę czaszek, kościół Santiniego, starówkę i podziemia. Za największą atrakcję tej okolicy, uznaje się Kościół Świętej Barbary. Kultowa zaś Kaplica Czaszek to refleksyjne miejsce, które kryje szczątki 60 tysięcy osób. Połowa tych osób była ofiarami epidemii dżumy. Ceny biletów wahają się pomiędzy 60, a 90 CZK.
Brno – miasto zabytków
Brno jest drugim po Pradze największym miastem w Czechach. Liczba zabytków może jest mniejsza niż w stolicy, jednak są to miejsca warte odwiedzenia. Willa Tugendhatów, która wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z pewnością zainteresuje fanów architektury współczesnej. Duże liczby turystów niezależnie od pory roku przyciąga również malownicza starówka i gotycki kościół pod wezwaniem Piotra i Pawła. Inne atrakcje Brna, które warto odwiedzić to: Kościół św. Jakuba, Ratusz, Zamek Špilberk.
Zamek Kost
To z pewnością jedna z najbardziej zachowanych budowli Czech, położona stosunkowo niedaleko polskiej granicy. Atutem tej budowli jest to, że oprócz architektury turyści mogą podziwiać ciekawe formacje skalne – sam zamek również wzniesiony jest na skale. W okolicy zamku znajduje się parking dla samochodów, a wejście kosztuje 190 CZK dla osoby dorosłej, a 100 CZK dla dziecka.
Zamek Frydlant
Na bazaltowej skale nad rzeką Smědá wyrasta zamek Frýdlant. To jeden z najważniejszych zabytków w całych Czechach. Ten piękny kompleks składająca się z dwóch zamków – renesansowego i średniowiecznego. Turyści mogą podziwiać piękno zamku już od 1801 roku, co oznacza, że jest pierwszym muzeum zamkowym w Europie Środkowej.
Ołomuniec – kolumna św. Trójcy
Kolumna św. Trójcy została wpisana na światową listę UNESCO, dzięki swojej wartości historycznej. Budowę rozpoczęto już w 1717 roku, a zakończono dopiero w 1754 roku. Jest to barokowa kolumna morowa, wysoka na aż na 32 metry, co czyni ją najwyższą rzeźbą tego rodzaju w Europie. Ołomuniec to miasto, które znajduje się około godzinę drogi od polskiej granicy.
Ważne informacje przed podróżą
Przed wyruszeniem w podróż, warto sprawdzić informacje o danych zabytkach, takie jak możliwe dni i godziny zwiedzania oraz ceny, które w zależności od sezonu i rodzaju ulgi mogą się różnić. Polecamy również zrobienie sobie wcześniej planu zwiedzania, który usprawni pobyt. Oficjalną walutą w Czechach jest korona czeska – zalecamy mieć przy sobie chociażby symbolicznej kwoty w gotówce, która może się przydać nawet na toalety. Udając się na tzw. city break najwygodniej zabrać ze sobą samochód. Ten środek transportu sprawi, że małą ilość godzin spędzicie w samochodzie, a więcej na zachwycaniu się walorami kraju. Dodatkowo jest to duża wygoda – w każdej chwili możecie się zatrzymać w miejscu, które spontanicznie Wam się spodoba lub w celu spożycia posiłku czy rozprostowania nóg. Najczęściej wybieranymi przejściami granicznymi w drodze do Czech są: Cieszyn (jeśli wybierasz się z Polski południowej lub środkowej), Chałupki (ta trasa może będzie wygodna dla osób wyruszających z okolic Katowic, Opola czy Wrocławia), Sudety (dla osób wyruszających z Polski zachodniej). Pamiętajcie, żeby przed wyruszeniem w drogę wyposażyć się w winiety. Więcej informacji na temat opłacenia przejazdu znajdziecie we wpisie o opłatach drogowych w Czechach. Kupowanie winiet dopiero na trasie przyczynia się do zbaczania z drogi, szukania punktów sprzedaży i straty dodatkowego, cennego czasu. Płatne odcinki dróg w Czechach to zazwyczaj autostrady, o czym informuje odpowiedni znak. Wjeżdżając na autostradę powinniśmy już posiadać czeską winietę, dlatego warto zamówić ją przed wyjazdem. Od tego roku istnieje opcja zakupienia winiety na jeden dzień lub wersja z ubiegłych lat na 10 lub 30 dni. Pamiętajcie także, by przed wyjazdem porównać wyposażenie swojego samochodu, do tego wymaganego w Czechach. Zachęcamy również do zapoznanie się z ograniczeniami prędkości oraz do zadbania o stan techniczny swojego samochodu, by podróż była w pełni bezpieczna.
Artykuł sponsorowany