Foto: Wikipedia (licencja CC BY-SA 4.0) Autor: MohammadReza Domiri Ganji
Wakacje już na półmetku, my swoje zaplanowaliśmy z pewnym wyprzedzeniem. Jak wyrobić irańską wizę?
W grudniu ubiegłego roku rozpoczęliśmy planowanie wrześniowego wyjazdu, podczas którego Antek w podróży ruszy w drogę z Aina Travel do Iranu. W pierwszej kolejności Iran większości z nas kojarzy się z muzułmańskimi ekstremistami. Rzeczywistość jest jednak inna. Im dłużej czytałem na jego temat, tym bardziej chciałem tam pojechać. Jest to bardzo ciekawy kraj, w którym znajduje się wiele ciekawych miejsc np. starożytne perskie miasto Persepolis. Innym ciekawym miejscem jest Isfahan zwany miastem polskich dzieci. To tutaj trafiło około 20 tyś polskich dzieci, które razem z Armią Władysława Andersa opuściły Związek Radziecki. Ciekawostką jest fakt, że według wielu zestawień wizyta w Iranie jest bezpieczniejsza niż odwiedzenie Brukseli, Paryża czy Berlina. Dlatego zdecydowałem się na podróż do Iranu. Wjazd do tego kraju wymaga posiadania wizy, którą można wyrobić na kilka sposobów.
Można to zrobić w momencie przylotu na lotnisku, ale zawsze istnieje ryzyko, że wizy nie otrzymamy. Na forach podróżniczych czytałem o przypadkach sprawdzania wizy w momencie wsiadania do samolotu.
Drugim sposobem jest złożenie wniosku osobiście w ambasadzie, ale najprawdopodobniej będzie to wymagać naszej wizyty w ambasadzie Iranu w Warszawie.
Trzecim i tym samym łatwiejszym sposobem na wyrobienie wizy jest skorzystanie z usług sprawdzonego biura Aina Travel, które polecił mi znajomy korzystający wcześniej z ich usług. Formalności ograniczają się do wypełnienia formularza na stronie biura, załączenia skanu zdjęcia oraz paszportu i dostarczenia dokumentów do jednego z oddziałów osobiście lub wysyłkowo.
Jak wspomniałem wcześniej złożenie wniosku jest bardzo proste, a cała procedura zajęła mi może kilka minut.
Jak wyrobić irańską wizę?
1. W pierwszej kolejności otwieramy stronę www.aina.pl i wybieramy kraj, do którego chcemy się udać. W moim przypadku wybrałem Iran.
2. W drugim kroku określamy rodzaj potrzebnej nam wizy. Ja wybrałem jednokrotną wizę turystyczną. Do wniosku można również dołączyć tzw. „poparcie wizowe” (authorization code), które jest załatwiane przy wsparciu irańskich organizacji turystycznych. Poparcie wizowe jest czymś w rodzaju „zaproszenia” do Iranu przez taką organizację. W momencie składania wniosku o wizę w ambasadzie nie ma pewności, że zostanie ona przyznana i wniosek może być odrzucony z byle przyczyny. Posiadanie takiego poparcia powoduje, że prawdopodobieństwo odrzucenia wniosku spada niemal do minimum. Warto rozważyć tę opcję, ja nie chciałem ryzykować i zdecydowałem się na wybranie tej opcji. Po zaznaczeniu odpowiednich opcji należy kliknąć na zielony przycisk „Wypełnij wniosek on-line”.
3. Po przeładowaniu strony należy wypełnić wszystkie niezbędne dane do otrzymania wizy. Zaczynamy od wpisania podstawowych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, daty i miejsca urodzenia, itp.
W dalszej części wniosku należy wpisać bardziej szczegółowe dane związane z paszportem, posiadanym obywatelstwem oraz adres zameldowania.
Następnie podajemy dane związane z zatrudnieniem, stanem cywilnym oraz potrzebne informacje związane z podróżą, takie jak daty przylotu i wylotu, planowany okres pobytu, cel podróży itp.
W ostatniej kolejności odpowiadamy na kilka pytań z zakresu wcześniejszych podróży do Iranu oraz do innych krajów, podajemy numer telefonu oraz mail, załączamy skany fotografii paszportowej oraz paszportu. Ubieganie się o wizę jest bezpieczne dla podawanych danych, strona jest chroniona certyfikatem SSL.
4. Po wypełnieniu wniosku i przejściu do dalszej części zostaniemy poinformowani o jego zapisaniu.
5. W zależności od potrzeb możemy dodać kolejny wniosek lub przejść do dalszej części, w której do wniosku wizowego można dodać ubezpieczenie. Nie jest ono niezbędne podczas składania wniosku wizowego, ale jest obowiązkowe podczas przekraczania granicy. Sugeruję zrobić to podczas składania wniosku, ponieważ zaoszczędzimy czas na szukaniu ubezpieczyciela i spowoduje to, że nie zapomnimy o nim. Ja postanowiłem wybrać opcję z ubezpieczeniem.
Po wyborze ubezpieczenia wybieramy sposób dostarczenia dokumentów. W tym kroku można zamówić kuriera lub wybrać opcję dostarczenia dokumentów osobiście do jednego z trzech biur Ainy w Polsce. Dostępne lokalizacje to Kraków, Gdynia i Warszawa.
6. Jednym z ostatnich etapów jest wybór sposobu płatności. Można zapłacić online, tradycyjnym przelewem bankowym lub w biurze.
7. Ostatnim etapem składania wniosku jest podsumowanie.
Po złożeniu wniosku otrzymamy powiadomienie mailowe, a do 4 godzin lub najbliższego dnia roboczego powinniśmy otrzymać potwierdzenie, że wniosek został zaakceptowany. W takim przypadku należy go wydrukować, podpisać, następnie wraz ze zdjęciem oraz paszportem dostarczyć do Ainy w zadeklarowany wcześniej sposób. Ja wykonałem to osobiście. W momencie, gdy pracownicy Aina Travel otrzymają podpisany wniosek zostanie do nas wysłane potwierdzenie sms oraz mail. Standardowy czas wyrabiania wizy to 8-10 dni. Wnioskowanie o „poparcie wizowe” dodatkowo wydłuża czas wyrabiania wizy o 10-12 dni. Gdy wiza zostanie wyrobiona to składający otrzyma sms oraz maila o takim zdarzeniu i może pakować plecak na wyprawę 🙂
Jak wyrobić wizę do Iranu?
W przypadku pytań lub problemów na każdym etapie składania wniosku można skontaktować się z pracownikami Ainy, którzy chętnie pomogą. Jak wspomniałem wcześniej wypełnienie wniosku online zajęło mi kilka minut. Kilkukrotnie konsultowałem się telefonicznie z pracownikami biura, którzy udzielili mi kompetentnych informacji z tym związanych. Polecam każdemu wyruszenie w drogę z Aina Travel.