Choszczno jest niewielkim miastem położonym w województwie zachodniopomorskim, które znalazło się w moim projekcie “Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta posiadające mury obronne. Zapraszam Was do krótkiego przewodnika po Choszcznie.
1. Mury obronne w Choszcznie
2. Kościół Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie
3. Spichlerz
4. Gazownia
5. Jezioro Klukom
Choszczno co zobaczyć?
Choszczno odwiedziłem w sierpniu 2022, ale pierwszy raz przejeżdżałem przez nie rok wcześniej w drodze z Barlinka do Recza, które również uwzględniłem w projekcie. Podczas pierwszego przejazdu zauważyłem dużą ilość murów obronnych, ale zabrakło wówczas czasu na zwiedzenie miasta. Będąc w okolicy rok później postanowiłem zwiedzić Choszczno i włączyć je do projektu.
Choszczno najważniejsze informacje
Początkowo tereny, na których położone jest miasto znajdowały się pod władaniem państwa polskiego, ale od 1269 roku weszły w skład Nowej Marchii. Prawa miejskie zostały nadane w 1284 roku, a w XIV i XV wieku nastąpił rozwój gospodarczy miasta. Niestety w okresie istnienia miasto było niszczone przez liczne pożary, a także zarazę, która w XVII wieku razem z wojną trzydziestoletnią doprowadziły do znacznego zmniejszenia ilości mieszkańców.
Na początku XIX wieku w mieście schroniła się królowa Luiza, która uciekała przed Francuzami. W lutym 1945 roku podczas wyzwalania stare miasto uległo praktycznie całemu zniszczeniu, co ma swoje odzwierciedlenie w dzisiejszej zabudowie.
Choszczno najciekawsze atrakcje
Booking.comMury obronne w Choszcznie
Mury obronne w Choszcznie powstały w XIV wieku, a w kolejnych dwóch stuleciach zostały rozbudowane. Długość obwarowań wynosiła około 1600 metrów, a ich wysokość osiągała do 8 metrów. W linii obwarowań istniało 36 baszt wykuszowych oraz 7 zamkniętych. Dodatkowo całość była chroniona przez podwójne wały i fosy.
Miasto posiadało trzy bramy miejskie:
– Wysoka (południowy-wschód)
– Młyńska (północ)
– Kamienna (zachód)
Do dzisiaj zachowało się około 400 metrów murów, a najdłuższy fragment w części północnej ma ponad 330 metrów. Niestety obwarowania są w złym stanie.
Do czasów współczesnych przetrwała również baszta z przełomu XIV i XV wieku, która służyła jako barbakan Bramy Kamiennej. Obecnie w jej wnętrzach mieści się siedziba Rady Miejskiej.
Na początku XVIII wieku rozpoczęła się rozbiórka obwarowań, a sto lat później podobny los spotkał miejskie bramy.
Kościół Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie
W centralnej części miasta stoi gotycki kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w XIV wieku przez joannitów. Podczas II wojny światowej został zniszczony, a po zakończeniu działań wojennych odbudowano go. W jego wnętrzu znajduje się nagrobne epitafium burmistrza Mikołaja Rebentischa z XV wieku oraz płaskorzeźba drzewo Jessego z XIV wieku.
Spichlerz
Przy ulicy Kwiatowej dostrzec można XIX wieczny spichlerz.
Gazownia
We wschodniej części miasta przy skrzyżowaniu Fredry i Malczewskiego znajduje się zabytkowa gazownia, której budynki powstały w XIX wieku.
Jezioro Klukom
Warto wspomnieć również o pobliskim jeziorze Klukom, gdzie mieści się plaża miejska. Kiedyś nazywano je również Kluki, ale ta nazwa już nie obowiązuje. Głębokość zbiornika wynosi 18 metrów.
Kilka kilometrów od Choszczna położone jest pole golfowe Modry Las, które w sezonie 2009/2010 było finalistą rankingu na najpiękniejsze otwarte pole golfowe na świecie. Jest uznawane za najpiękniejsze tego typu miejsce w Polsce.
Wokół Choszczna znajdują się piękne lasy oraz jeziora, które dodają uroku całej okolicy.
Choszczno to miasto, które ma potencjał. Mam nadzieję, że kiedyś nastąpi rewitalizacja miejskich obwarowań oraz innych miejsc. Ale jak wiadomo, na wszystko potrzebne są finanse.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
To jezioro w pobliżu ma świetny kolor 😉
żałuję trochę, że nie poszedłem na moment na plażę
Bardzo ładny ten barbakan.
zgodzę się 🙂