Głuchołazy to bardzo ciekawe miasto położone w województwie opolskim. Kiedyś słynęły jako uzdrowisko, czego pozostałością są istniejące do dziś piękne domy zdrojowe. Ja odwiedziłem to miasto w ramach projektu “Miasta stojące murem”, z uwagi na pozostałości średniowiecznych obwarowań. Zapraszam Was do przewodnika po atrakcjach Głuchołaz.
1. Mury obronne w Głuchołazach
2. Rynek i ratusz w Głuchołazach
3. Kościół św. Wawrzyńca w Głuchołazach
4. Kościół cmentarny św. Rocha w Głuchołazach
5. Stare kamienice
6. Szubieniczna Góra w Głuchołazach
7. Głuchołazy-Zdrój
Co zobaczyć w Głuchołazach?
Głuchołazy odwiedziłem w październiku 2022 roku podczas zwiedzania województwa opolskiego. W trakcie podróży zobaczyłem również Głubczyce, Prudnik oraz Głogówek. Pierwszy raz byłem tam w latach dziewięćdziesiątych na wycieczce szkolnej. Miasto bardzo się od tego czasu zmieniło, oczywiście na plus.
Booking.comGłuchołazy najciekawsze informacje
Miasto w przeszłości było nazywane “Kozia Szyja”, co związane jest z biegiem rzeki Białej Głuchołaskiej, która płynąc przez miasto wije się niczym wąż. Obecna nazwa bazuje na czeskim zwrocie “hluche lazne”, co oznacza “puste uzdrowisko”.\/ht
Historia Głuchołaz sięga początku XIII wieku, gdy na terenie obecnego miasta odkryto złoża złota, w konsekwencji czego powstawały kopalnie wydobywające ten cenny kruszec. Prawa miejskie zostały nadane w 1225 roku. W 1428 roku miasto zostało najechane i spalone przez husytów, a w 1460 roku kolejnych zniszczeń dokonała powódź.
Pod koniec XIX wieku Głuchołazy stały się uzdrowiskiem, w którym przy pomocy zimnej wody leczono otyłość, dolegliwości układu oddechowego, zaburzenia przemiany materii oraz uzależnienia od substancji psychoaktywnych.
Podczas II wojny światowej miasto nie zostało praktycznie uszkodzone.
Głuchołazy najciekawsze atrakcje
Mury obronne w Głuchołazach
Pierwsze mury obronne w Głuchołazach powstały w połowie XIV wieku. Podczas wspomnianego wcześniej najazdu husytów w 1428 roku obwarowania zostały częściowo zniszczone, w wyniku czego planowano ich rozbiórkę. Ostatecznie zakończyło się tylko na częściowym obniżeniu. W pierwszej połowie XVII wieku mury zostały rozbudowane o bardziej współczesne wówczas umocnienia, dodano również zewnętrzne basteje. W latach 1834-1860 przeprowadzono rozbiórkę obwarowań.
Obwód murów był zbliżony do owalu, grubość dochodziła do 2 metrów, a wysokość do 5 metrów. Nie znalazłem nigdzie oficjalnej długości, ale biorąc pod uwagę pomiary na Google Maps oraz obecne pozostałości szacuję, że mogły mieć około 1000 metrów obwodu.
Do miasta prowadziły dwie miejskie bramy Górna, która przetrwała do dzisiaj oraz Dolna, zwana również Nyską. Wieża bramy Górnej powstała w XV wieku i miała 13 metrów wysokości, natomiast później podwyższono ją do przynajmniej 20 metrów. Obecnie ma 25 metrów wysokości, którą uzyskała po przebudowie w 1600 roku. Wieża działa jako punkt widokowy, a obok niej znajduje się Punkt Informacji Turystycznej.
Do czasów współczesnych zachowało się bardzo mało murów obronnych (łącznie około 100 metrów). Dwa odcinki widoczne są przy ulicy Skłodowskiej oraz między Opolską i Stwosza, z czego ten drugi fragment jest ledwo widoczny.
Rynek i ratusz w Głuchołazach
Rynek w Głuchołazach jest prostokątnym placem ze sporą ilością roślinności. Ma ponad 120 metrów długości i około 70 metrów szerokości. Rynek otoczony jest przez liczne kamienice, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. Warto zwrócić uwagę na te z numerami 4,8,11,19,20,24,25 i 26.
Ratusz w Głuchołazach zbudowano w 1552 roku, ale z powodu złego stanu rozebrano go w 1867 roku. Kolejnym budynkiem pełniącym tę funkcję była istniejąca do dzisiaj kamienica z numerem 4, która powstała w połowie XVII wieku. Budynek jest bardzo charakterystyczny z uwagi na drewnianą wieżę z zegarem na szczycie. Obecnie Urząd Miejski zajmuje budynek nr 15, który również jest ciekawy.
Na rynku znajduje się charakterystyczna czerwona lama, która stanęła tam z okazji XVI Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.
Kościół św. Wawrzyńca w Głuchołazach
Stojący nieopodal rynku barokowy kościół św. Wawrzyńca powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. W znacznej części do jego budowy była wykorzystana zachodnia elewacja wcześniejszej świątyni w stylu romańsko-gotyckim, która została zbudowana około 1250 roku.
Kościół cmentarny św. Rocha w Głuchołazach
Kościół św. Rocha jest filialnym kościołem parafii św. Wawrzyńca. Znajdziecie go przy Marii Skłodowskiej Curie. Świątynia powstała w pierwszej połowie XVII wieku jako kościół cmentarny, gdyż wówczas tam znajdowała się nekropolia. Obiekt posiada cechy gotyckie, a ołtarz wewnątrz o cechach późnorenesansowych powstał w 1625 roku.
Stare kamienice
Spacerując po starym mieście można zobaczyć wiele ciekawych kamienic. O tych na rynku wspominałem kilka akapitów wcześniej, ale oprócz nich warto wyróżnić domy przy Wita Stwosza o numerach 5,7,17,19 i 21, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku oraz pochodzące z tego samego okresu budynki przy Kościuszki 1 i 48.
Szubieniczna Góra w Głuchołazach
Szubieniczna Góra położona jest na zachód od starego miasta. Nazywana jest również Górą Papierniczą. W okresie średniowiecza tracono w tym miejscu złoczyńców. Miejsce to służy obecnie jako punkt widokowy na miasto.
Głuchołazy-Zdrój
Pod koniec XIX wieku w Głuchołazach powstało uzdrowisko, które leczyło wiele schorzeń, między innymi uzależnienia od środków pobudzających. Na południe od starego miasta znajduje się wiele starych domów zdrojowych, z których najstarsze pochodzą z XIX wieku.
Do najciekawszych można zaliczyć dawny dom zdrojowy przy Andersa 74 z 1882 roku, dom przy Andersa z 1900 roku, pensjonat przy Andersa 76 z 1899 roku.
Z inicjatywy Towarzystwa Promenadowego powstał wówczas również Park Zdrojowy.
W centrum Głuchołaz przy Korfantego w listopadzie 2022 pojawił się ciekawy mural, ale niestety było to już po mojej podróży. Niemniej jeśli będziecie mieć okazję, to polecam go zobaczyć.
Głuchołazy są ciekawym miastem z potencjałem. Jeśli będziecie w okolicy to warto się tam zatrzymać.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂