Debrzno jest niepozornym miasteczkiem położonym w województwie pomorskim, w którym zachowały się średniowieczne mury obronne, dlatego włączam je do projektu “Miasta stojące murem”. Tamtejsze obwarowania zachowane są w dobrym stanie, a oprócz nich przetrwał fragment baszty, który w ostatnich latach został odrestaurowany.
1. Mury obronne w Debrznie
2. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie
3. Plac Lotników Polskich
4. Jezioro Debrzno
5. Neoklasycystyczny Pałac rodziny Wilckensów
Debrzno co zobaczyć?
Formalnie Debrzno położone jest w województwie pomorskim, ale mieści się dokładnie na granicy z wielkopolskim, w którym znajduje się już sąsiednie Debrzno-Wieś. O Debrznie dowiedziałem się od czytelników, a wcześniej nigdy nie słyszałem o tym miejscu. Bardzo lubię odkrywać takie perełki, a zwiedzanie ich oraz poznawanie historii bywa fascynujące.
Debrzno odwiedziłem podczas sierpniowej podróży po północnej Polsce w poszukiwaniu miast z murami obronnymi.
Debrzno najważniejsze informacje
Historia Debrzna sięga XII wieku, wiadome jest, że z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o mieście. Początkowo mieścina znajdowała się w granicach Polski, a w XIV wieku zajęli ją Krzyżacy, którzy nadali w 1354 roku prawa miejskie. W 1466 roku miasto wróciło pod polskie skrzydła, ale w międzyczasie jeszcze kilkakrotnie zmieniali się włodarze z Polski na Zakon i odwrotnie.
W styczniu 1945 roku do Debrzna wkroczyła Armia Czerwona, ale po niedługim czasie wyparli ją niemieccy żołnierze. Odkryto wówczas, że większość mężczyzn rozstrzelano, a niektóre osoby starsze, dzieci i kobiety również zostały zamordowane. Niestety niektóre kobiety były również zgwałcone.
Debrzno najciekawsze atrakcje
Booking.comMury obronne w Debrznie
Budowę murów obronnych w Debrznie rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku po nadaniu praw miejskich. Pierwotna długość murów wynosiła około 1140 metrów, wysokość dochodziła do 8 metrów, a grubość do 2 metrów. Co 20 do 25 metrów w obwodzie obwarowań znajdowały się baszty łupinowe. W kilku miejscach mieściły się baszty zamknięte, takie jak zachowana do dzisiaj baszta Młyńska. Miasto posiadało trzy bramy miejskie Młyńską (Złotowską) od południowo-zachodniej strony, Rybacką od południowo-wschodniej strony oraz Wysoką od północy.
Obwarowania w XVII i XVIII stuleciu straciły na znaczeniu. Wiadomym jest, że w połowie XIX wieku po południowej i wschodniej stronie murów już nie było.
Do chwili obecnej przetrwało ponad 200 metrów obwarowań, które w kilku fragmentach zobaczyć można w zachodniej części miasta. Zachowała się również baszta Młyńska, zwana basztą Czarownic, gdzie według legendy wykonywano egzekucje kobiet oskarżonych o czary.
W ostatnich latach część murów przeszła rewitalizację, a baszta Młyńska została odbudowana, gdyż tak naprawdę zachowała się jej dolna część. Sposób, w jaki baszta została odnowiona wywołuje liczne kontrowersje.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku. W jego wnętrzu mieści się renesansowy ołtarz i konfesjonał w stylu barokowym. Znajdujący się w ołtarzu obraz datowany jest na XVII wiek.
Plac Lotników Polskich
W latach 1954-2002 w Debrznie stacjonowała Jednostka Lotniczego Garnizonu. Mieściło się tam 236 samolotów różnego typu, w tym Migi 21 oraz Iskry. Na Placu Lotników Polskich można zobaczyć znajdujące się na cokołach dwa samoloty. Dawne lotnisko położone jest na południe od jeziora Debrzno.
Jezioro Debrzno
Będąc w Debrznie warto wspomnieć o znajdującym się tam jeziorze Debrzno, które jest ciekawym miejscem rekreacji.
Neoklasycystyczny Pałac rodziny Wilckensów
Poza granicami miasta w Debrznie-Wsi (województwo wielkopolskie) znajduje się pałac w stylu neoklasycystycznym należący kiedyś do rodziny Wilckensów. Zbudowano go w II połowie XIX wieku. Wokół niego znajduje się park. Obiekt jest własnością prywatną, ale jego stan nie wygląda zbyt dobrze.
Debrzno jest ciekawym miasteczkiem, jeśli będziecie odwiedzać pobliski Człuchów to warto nadłożyć trochę drogi i pospacerować również po Debrznie, o ile lubicie mury obronne.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂