Whitby (Anglia) jest ciekawym miastem położonym nad Morzem Północnym. Słynie z wielu rzeczy, ale chyba najbardziej powinniście to miasto znać z powieści Dracula, która tam powstała. Oprócz tego znajdują się tam malowniczo położone ruiny gotyckiego opactwa, a także podobno można tam zjeść najsmaczniejsze fish & chips. Zapraszam Was do lektury przewodnika po tym niesamowitym miasteczku.
1. Jak dojechać do Whitby (Anglia)?
2. Ruiny opactwa w Whitby
3. 199 schodów
4. Wschodnia strona Whitby
5. Kościół St. Mary
6. James Cook
7. Gdzie powstała powieść Dracula?
Co zobaczyć w Whitby (Anglia)
Whitby jest miastem znajdującym się w hrabstwie Yorkshire, a ja odwiedziłem je w marcu 2023 roku. Położone jest malowniczo nad Morzem Północnym, co daje mu ogromnego uroku. Możecie być pewni, że podczas wizyty z pewnością będzie tam wielu turystów, a pociąg jadący do Whitby będzie pełny.
W Whitby spędziłem kilka godzin, ale to w zupełności wystarczy, aby je w całości zobaczyć. Miałem ogromne szczęście do pogody, gdyż nie padało poza kilkoma kroplami deszczu. Cały dzień utrzymywało się spore zachmurzenie, chociaż były chwilowe przejaśnienia. Dodatkowo od rana do wieczora wiał wiatr, momentami tak silny, że na klifie musiałem trzymać telefon dwoma rękami.
Jak dojechać do Whitby (Anglia)?
Whitby odwiedziłem podczas wizyty w położonym na południowy zachód Yorku, z którego dojazd zajmuje tam około 3 godziny. Podczas podróży należy przesiąść się w Middlesbrough, a dodatkowo w sobotę można być pewnym, że pociąg będzie pełny. Ceny biletów mogą być różne, natomiast ja zapłaciłem łącznie około 50 funtów.
Whitby najważniejsze informacje
Historia Whitby sięga połowy VII wieku, gdy pojawiły się pierwsze wzmianki o nim. Powstał tam wówczas klasztor, a kilka lat później miał tam miejsce synod. Miejscowy klasztor funkcjonował ponad 200 lat, ale potem w wyniku najazdu Wikingów został zniszczony i kolejne 200 lat opactwo stało opuszczone.
Booking.comW 1066 roku Anglia została podbita przez Normanów i wkrótce powstał tam klasztor benedyktyński aż do 1540 roku, gdy Henryk VIII rozwiązał klasztory. W późniejszym czasie Whitby stało się miejscem handlu ałunem, a także budowy statków z lokalnych dębów. W połowie XVIII wieku z Whitby na Grenlandię zaczęły wypływać pierwsze okręty wielorybnicze, a miasto na wiele lat stało się głównym portem w tej branży. Z miastem związany był również odkrywca James Cook, który spędził w nim swoją młodość ucząc się handlu.
W XIX wieku Whitby otrzymało połączenie kolejowe z Yorkiem, co zapoczątkowało rozwój turystyki, a miasto rozwijało się dalej.
Whitby najciekawsze atrakcje
Ruiny opactwa w Whitby
Whitby znane jest z malowniczo położonych ruin gotyckiego opactwa, które powstało w XII wieku, aczkolwiek pierwszy klasztor powstał tam jakieś 500 lat wcześniej. Opactwo działało do około 1540 roku, gdy zostało rozwiązane. Od tego czasu zaczęło popadać w ruinę, a dobił je ostrzał z niemieckich krążowników w 1914 roku. Wstęp na teren ruin jest płatny o kosztuje 11,20 GPB (osoba dorosła), a pełny cennik znajduje się na tej stronie. Od siebie dodam, że warto tam wejść, a miejsce jest niesamowite.
199 schodów
Od miasteczka do opactwa prowadzi 199 schodów, z których rozpościera się piękny widok na okolicę.
Wschodnia strona Whitby
Spacerując po miasteczku warto przespacerować się do jego wschodniej części, dlatego że tam również znajduje się dojście do ruin opactwa. Główne ulice to Church Street oraz Sandgate, przy których mieszczą się restauracje i inne lokale usługowe.
Ciekawy jest budynek dawnego ratusza z 1788 roku, który można zobaczyć przy Church Street
Kościół St. Mary
Na tym samym wzgórzu co ruiny opactwa, znajduje się normański kościół St. Mary z około 1110 roku, który w późniejszych stuleciach był przebudowywany. Najstarsze elementy to transepty i wieża, które powstały właśnie w XII i XIII wieku.
Z okolicy świątyni można podziwiać całą okolicę, a znajdujący się wokół cmentarz dodaje miejscu uroku.
James Cook
W miasteczku w czasach swojej młodości mieszkał słynny żeglarz i odkrywca James Cook, który odkrył m.in. Wyspę Bożego Narodzenia i Hawaje. Przy Grape Lane znajduje się muzeum poświęcone Cookowi.
Gdzie powstała powieść Dracula?
To właśnie w Whitby powstała powieść Dracula, której autorem jest Bram Stoker. Miejscowy kościół St Mary oraz ruiny opactwa były inspiracją. Również schody prowadzące do opactwa, które mają 199 stopni były jednym z motywów książki.
W zachodniej części Whitby warto przespacerować się do lokalnego muzeum, a także na plażę i do portu. Z miastem związany jest także gotycki festiwal muzyczny Whitby Goth Weekend, który w 2024 roku odbędzie się pod koniec kwietnia.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Uwielbiam angielskie miasteczka, to też by mi się podobało , gdybym tam była 😀
Świetne miasteczko!
wow zapisujemy sobie na przyszłość! 🙂
Ach Fish & Chips? Na wieczór takie zdjęcia. Echh 😄
Bardzo lubię angielskie miasteczka 😉
Nie wiedziałem o tym 🙂