W sierpniu tego roku odwiedziliśmy Berlin, który znajduje się blisko Polski, ale z drugiej strony nigdy nie było nam po drodze. Czy warto wybrać się do Berlina? Jakie są atrakcje Berlina? Zapraszam do lektury.
Decyzja o wizycie w stolicy Niemiec zapadła po zakupie biletów na Wyspy Zielonego Przylądka, gdzie obywatele Polski muszą mieć wizę. Niestety wizę można otrzymać tylko na niektórych lotniskach na wyspach lub w ambasadzie, a najbliższa znajduje się właśnie w Berlinie. Po dłuższym czasie okazało się, że lotnisko na którym wylądujemy udzieli nam wizy, więc wizyta w ambasadzie stała się bezzasadna, niemniej pomysł podróży miał już kształt, noclegi były zarezerwowane, a bilety kupione, więc to nas ucieszyło, gdyż zyskaliśmy więcej czasu na zwiedzanie 🙂
#DOJAZD
Do Berlina z Polski można dotrzeć na kilka sposobów. Z wielu miast latają samoloty, natomiast my wybraliśmy Flixbusa. Przejazd autokarem do najwygodniejszych nie należy, ale był stosunkowo niedrogi (około 80zł za osobę). Dodatkowo z naszej okolicy nie ma bezpośrednich lotów do Berlina. Planowo przejazd trwa około 7,5h, ale w naszym przypadku były korki i jechaliśmy około 9h. Flixbus zatrzymuje się w Berlinie na głównym dworcu autobusowym Berlin ZOB, który oddalony jest od centrum o kilka kilometrów. Na szczęście obok znajduje się metro, którym bez problemu dojedziemy w dowolny punkt miasta.
#NOCLEG
Nocleg zarezerwowaliśmy bezpośrednio na stronie hostelu A&O, który polecił nam znajomy. Obiekt A&O Hostel Berlin Mitte mieścił się przy Kopernicker Straße w bliskiej odległości Alexanderplatz (20 min marszu).
Gdzie spać w Berlinie?
Za trzy noce (bez śniadań) dla trzech osób zapłaciliśmy 193E. Do tej kwoty trzeba doliczyć podatek miejski. Śniadania dokupywaliśmy osobno (około 7E za osobę).
Pokój, który otrzymaliśmy był całkiem spory i przeznaczony dla czterech osób (jedno duże łóżko oraz jedno piętrowe).
W pokoju mieliśmy łazienkę oraz wc.
Warunki noclegowe były bardzo dobre, a śniadania w formie bufetu przypadły nam do gustu.
Hostel A&O to wielki moloch, ale z drugiej strony nie odczuliśmy jakoś specjalnie ogromnej ilości ludzi.
#STREETART
To co rzuca się w oczy w Berlinie to streetart. Jest go wszędzie bardzo dużo. We wszystkich wpisach dotyczących stolicy Niemiec będzie się ten temat wielokrotnie przewijać.
Berlin miasto street artu
Pierwszy z murali o nazwie “Unter der Hand” spotkaliśmy przy BruckenStraße przedstawiający dwie dłonie (białą i czarną).
Co zobaczyć w Berlinie?
Bliżej Starego Ratusza na jednym z biurowców w oczy rzuciły się nam namalowane ryby.
Po drodze do centrum przeszliśmy przez rzekę Sprewę, nad którą leży Berlin. Trzeba przyznać, że jej okolica jest bardzo malownicza.
#STARY RATUSZ
Budynek Starego Ratusza mieści się blisko Czerwonego Ratusza w kwadracie ulic JüdenStraße, KlosterStraße, ParochialStraße, and Stralauer Straße. Obecnie urzęduje w nim niemiecki Senat. Budowę rozpoczęto w 1902 roku.
Czy warto pojechać do Berlina?
#CZERWONY RATUSZ
Budynek czerwonego ratusza mieści się przy Rathausstraße.
Zbudowano go w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Nazwę “czerwony” zawdzięcza kolorowi budulca, czyli cegły, z której został zbudowany.
#PIZZERIA POMODORI
Kolację zjedliśmy w Pizzeria Pomodori, która znajduje się zaraz obok Czerwonego Ratusza. Zamówiliśmy zupę pomidorową, spaghetti carbonara oraz pizzę.
Za całość zapłaciliśmy 31E. Szału nie było, jedzenie było przyzwoite, a cenowo przystępne.
Po kolacji ruszyliśmy w stronę Alexanderplatz. Zaszło słońce i powoli robiło się ciemno. Wieczorne oświetlenia Czerwonego Ratusza oraz okolicy były niesamowite.
#FONTANNA NEPTUNA
Fontanna Neptuna powstała pod koniec XIX wieku, ale w obecnym miejscu (na sporym skwerze pomiędzy Wieżą Telewizyjną i Czerwonym Ratuszem) stoi od 1969 roku.
Po zmroku była niesamowicie oświetlona. Neptun jest otoczony przez personifikację rzek Łaby, Odry, Renu i Wisły.
#KOŚCIÓŁ MARIACKI
Będąc w tej okolicy nie sposób przejść obojętnie obok kościoła Mariackiego, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku, a zakończono w XIV wieku. Wieczorem jest ładnie oświetlony.
#AQUADOM
AquaDom to bardzo ciekawe cylindryczne akwarium znajdujące się w hotelu Radisson Blu. To największy tego typu obiekt na świecie z wodą morską. Ma 16m wysokości i 11,5m średnicy. Wewnątrz pływa 1500 ryb z 97 gatunków.
Wstęp do środka jest płatny, a bilety kupuje się w biurze od strony Spandauer Straße. Bilety kosztują około 19E dla osoby dorosłej. Kupując online można trochę zaoszczędzić, gdyż ceny zaczynają się od 13,60E. My nie wchodziliśmy do środka.
Najciekawsze atrakcje w Berlinie
#AMPELMÄNN
Ampelmänn to charakterystyczny ludzik, którego zobaczymy na światłach dla pieszych. Ma on czerwony lub zielony kolor w zależności od koloru świateł.
Stał się on poniekąd jednym z symboli miasta. W wielu miejscach znajdziemy jego podobizny.
#WIEŻA TELEWIZYJNA
Berlińska Wieża Telewizyjna znajduje się w okolicy Alexanderplatz i ma 368m wysokości.
Jest najwyższym budynkiem w Niemczech i czwartym co do wysokości obiektem wolnostojącym w Europie.
Budowę ukończono w 1969 roku. Wjazd do góry na wysokość 203m kosztuje 15,50E (dzieci 9,5E). My nie wjeżdżaliśmy na górę.
#ALEXANDERPLATZ
Spod Wieży Telewizyjnej udaliśmy się na Alexanderplatz, na którym spędziliśmy trochę czasu. Jego nazwa nawiązuje do rosyjskiego cara Aleksandra I. Obecnie jest tam spory węzeł komunikacyjny oraz miejsce spotkań berlińczyków, restauracje i sklepy.
Po wieczornym zwiedzaniu udaliśmy się do hotelu.
#KOMUNIKACJA
Po śniadaniu metrem podjechaliśmy do Wilhelmplatz (stacja Mohrenstraße).
W Berlinie można kupić bilety na pojedyncze przejazdy, ale znacznie bardziej opłaca się bilet dzienny. Centrum miasta znajduje się w strefach AB, więc zwiedzając miasto nie musimy kupować biletu na inne strefy. Bilet pojedynczy kosztuje 2,8E (dla dzieci 1,7E). Bilet dzienny to wydatek 7E (dla dzieci 4,7E).
Najciekawsze muzea w Berlinie
Z Wilhelmplatz skierowaliśmy się w stronę Bramy Brandenburskiej. Po drodze minęliśmy ciekawą lampę w kształcie ludzkiej twarzy.
#POMNIK POMORDOWANYCH ŻYDÓW EUROPY
W drodze do Bramy Brandeburskiej odwiedziliśmy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.
Znajduje się tam 2711 betonowych bloków, tyle samo ile stron posiada Talmud (jedna z podstawowych ksiąg judaizmu).
Miejsce robi ogromne wrażenie i wywołuje refleksje.
Całość była częściowo otoczona barierkami, ponieważ w okresie naszego wyjazdu odbywały się tam Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce.
#BRAMA BRANDENBURSKA
Brama Brandenburska to symbol Berlina. Zbudowano ją pod koniec XVIII wieku.
Ciekawe miejsca w Berlinie
Z powodu Mistrzostw Europy teren był częściowo odgrodzony pod maraton, ale wróciliśmy tam popołudniu i było już po zawodach sportowych.
#REICHSTAG
Reichstag to gmach parlamentu Rzeszy. Budynek powstał pod koniec XIX wieku. Umiejscowiony jest nieopodal Bramy Brandenburskiej.
Istnieje możliwość wjazdu windą na dach, gdzie mieści się imponująca szklana kopuła.
Wstęp jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja na konkretną godzinę. Przed wizytą przejdziemy kontrolę bezpieczeństwa taką samą jak na lotnisku.
Najciekawsze atrakcje Berlina
Aby wejść do środka trzeba również posiadać ważny dokument tożsamości. Rezerwacji można dokonywać online na stronie.
Widoki z góry są bardzo ciekawe.
Berlin atrakcje
#PARK GROSSER TIERGARTEN
Po wizycie w Reichstagu poszliśmy do parku Großer Tiergarten, który jest nazywany berlińskim Central Parkiem. Zanim do niego weszliśmy minęliśmy Park Pamięci Wojnie Sowieckiej (pomnik).
Park jest przepiękny, a przede wszystkim jest ogromny.
My zwiedziliśmy tylko jego fragment. W innej części parku znajduje się zoo.
#SONY CENTER
Z parku udaliśmy się do Sony Center, czyli kompleksu budynków wykonanych przez firmę Sony mieszczących się przy Potsdamer Platz.
W środku znajduje się kino, restauracje, biura, hotele i wiele innych. Budynek od środka robi wrażenie.
Zaraz obok przy Potsdamer Straße znajdziemy Bulwar Gwiazd, gdzie są gwiazdy wielu znanych artystów.
#PLATZ DES VOLKSAUFSTANDES VON 1953
Platz des Volksaufstandes von 1953 to miejsce ludowego powstania z 1953 roku na rogu Leipziger Straße oraz Wilhelmstraße.
Przy placu mieści się budynek Detlev-Rohwedder-Haus, który powstał w 1935 roku.
W momencie budowy był największym biurowcem w Europie. Na jego ścianie od strony placu znajduje się ogromny mural.
Berlin Street Art
#MUR BERLIŃSKI (TOPOGRAFIA TERRORU)
W następnej kolejności poszliśmy zobaczyć Mur Berliński obok Topografii Terroru.
Topografia Terroru to muzeum, gdzie w latach 1933-1945 znajdowała się centrala nazistowskiego terroru. Samego muzeum nie zwiedzaliśmy, ale mur i tak robi ogromne wrażenie.
Z tego miejsca skierowaliśmy się w stronę Checkpoint Charlie. Po drodze minęliśmy “Trabi World”, czyli Muzeum Trabanta. Nie wchodziliśmy do środka, ale mogło być ciekawe.
#CHECKPOINT CHARLIE
Checkpoint Charlie to dawne przejście graniczne między Berlinem Wschodnim i Zachodnim działające w czasach Zimnej Wojny. Przejścia pilnowali Alianci.
Obecnie dawne przejście jest atrakcją turystyczną Berlina.
#MUZEUM KIEŁBASY
Muzeum Kiełbasy (Deutsches Currywurst Museum) znajduje się przy Schützenstraße.
Wstęp do środka kosztuje 11E (dzieci 8,5E). Ekspozycja nie jest zbyt bogata, ale muzeum jest przyjemne i ciekawe.
Na koniec dostaniemy poczęstunek w postaci kiełbasy “Currywurst”.
Tym smacznym akcentem kończę pierwszą część zwiedzania Berlina.
Pozostałe wpisy:
Berlin część 2
Berlin część 3
Tropical Islands
A tymczasem możecie zerknąć na Berlin oczami mojego blogowego przyjaciela Jaśka na blogu Popstrykane Podróże 🙂
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂