W pierwszej części Tallina opisałem atrakcje, które możecie zobaczyć na Starym Mieście. Oprócz tego estońska stolica oferuje kilka ciekawych miejscówek poza starówką, których nie możecie przegapić. Zapraszam Was serdecznie do lektury przewodnika po atrakcjach Tallina.
Co zobaczyć w Tallinie?
Zwiedzając Tallin warto wyjść poza mury Starego Miasta. Na mnie największe wrażenie zrobił pałac Kardiorg oraz Telliskivi Creative City, czyli dzielnica ze starymi kolejowymi hangarami zmieniona w centrum sztuki.
Booking.com#PARK LUDOWY (RAHVAPARK)
Park Ludowy znajduje się nieopodal Pałacu Kardiorg. Miejsce jest bardzo klimatyczne, znajdziecie tam nieduży staw, po którym można popływać łódką.
#KARDIORG
Kardiorg to niesamowity park z przepięknym pałacem, a całość mieści się na wschód od Starego Miasta. Kompleks uważany jest za jeden z najpiękniejszych w krajach bałtyckich. Pałac był letnią rezydencją cara Piotra I Wielkiego. Jego budowa rozpoczęła się w 1718 roku. Obecnie znajduje się tam Muzeum Sztuki.
Zaraz obok pałacu mieści się siedziba Prezydenta Estonii.
Tallin atrakcje
#MUZEUM KUMU
Muzeum sztuki Kumu mieści się nieopodal Pałacu Prezydenckiego. Bilet wstępu to wydatek 8E.
Zaraz obok Kumu znajduje się Dom Piotra Wielkiego, w którego wnętrzach jest obecnie muzeum.
Najciekawsze miejsca w Tallinie
#POMNIK “RUSAŁKA”
Pomnik “Rusałka” stoi nad brzegiem zatoki na północ od Pałacu Kardiorg. Upamiętnia 177 rosyjskich marynarzy, którzy zatonęli razem z okrętem Rusałka w 1893 roku.
#LINNAHALL
Linnahall to hala widowiskowo-sportowa zbudowana na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 roku. W Tallinie podczas igrzysk odbywały się zawody żeglarskie. Jej obecny stan jest bardzo zły, w związku z czym praktycznie hala jest nieużywana.
Nieopodal hali jest targ rybny, na który warto podejść, niestety my byliśmy już po jego zamknięciu.
Najciekawsze atrakcje w Tallinie
#WIĘZIENIE PATAREI
Więzienie Patarei powstało w pierwszej połowie XIX wieku jako forteca, której zadaniem była obrona portu. Jako więzienie działało od roku 1920, aż do lat 90. Mimo, że nie wchodziliśmy do środka, to i tak obiekt wywoływał ciarki na ciele. Wstęp do środka kosztuje 5E, niemniej do maja 2020 obiekt będzie zamknięty.
#MUZEUM LENNUSADAM
Muzeum Lennusadam to Muzeum Morskie. Wstęp do środka kosztuje 15E i obejmuje również zwiedzanie statków zacumowanych w porcie. Na kilka mniejszych jednostek można wejść za darmo.
#KALAMAJA
Kalamaja to dzielnica, w której znajdują się ciekawe dwu i trzy piętrowe drewniane domki. W całym mieście jest ich około 500. Kiedyś była to dzielnica robotnicza, a obecnie mówi się o niej, że jest “hipsterska”.
#STREET ART
W kilku miejscach Tallina spotkamy przepiękne murale, ale szczęka z wrażenia opadła mi dopiero w ostatnim miejscu, które odwiedziliśmy w mieście.
Tallin Street Art
#TELLISKIVI CREATIVE CITY
Telliskivi Creative City to prawdziwa “kopalnia” murali i niesamowitego street artu. Na dawnych terenach industrialnych za dworcem kolejowym (na terenie, gdzie znajdowały się dawne hangary kolejowe) utworzono dzielnicę kulturalną o nazwie Telliskivi Creative City. Pełno tam pubów i restauracji. Na ścianach i murach można zobaczyć prawdziwe dzieła sztuki. Część z nich załączam na zdjęciach.
W Tallinie podobnie jak w przypadku poprzednich miast spędziliśmy dwa dni. Estońska stolica była najpiękniejszą ze stolic odwiedzonych podczas podróży.
Ostatnim miastem były Helsinki, do których popłynęliśmy promem.
Poprzednie wpisy z wyjazdu:
Wilno – najciekawsze atrakcje
Ryga – Stare Miasto
Ryga – atrakcje poza Starym Miastem
Tallin – Stare Miasto (przewodnik)
Helsinki – przewodnik po mieście
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Tallin to na prawdę ciekawe miejsce. Dojechałem tam lata temu na rowerze, ale widzę że mało widziałem 🙂