#antekpodrozuje

Tallin - Stare Miasto (przewodnik)

extra_toc

Tallin
Tallin był kolejnym etapem naszej podróży. Słyszałem o tym mieście wiele dobrego oraz to, że ze wszystkich odwiedzonych miast podczas wyjazdu najbardziej nam się spodoba. I muszę przyznać, że to prawda, tallińska starówka jest przepiękna, a Kardiorg powinien zachwycić każdego turystę, który zawita do estońskiej stolicy. Zapraszam Was do lektury przewodnika po Starym Mieście w Tallinie.

Co zobaczyć w Tallinie?

W tym wpisie chciałbym skupić się wyłącznie na Starym Mieście, ponieważ atrakcji i ciekawych miejsc w Tallinie jest w moim przekonaniu za dużo na jeden artykuł :)

#DOJAZD
Do Tallina można dolecieć bezpośrednim samolotem z Warszawy korzystając z usług naszego narodowego przewoźnika.

Innym tańszym sposobem jest oczywiście autokar. My skorzystaliśmy ponownie z Lux Express. Przejazd do estońskiej stolicy (z Rygi) trwał około 4,5h, a za bilety zapłaciliśmy 81zł za osobę. Dworzec autobusowy w Tallinie oddalony jest od Starego Miasta o około 2km, natomiast odległość do naszego zakwaterowania wynosiła około 1,3km.

Tallin

#NOCLEG
Nocleg klasycznie zarezerwowaliśmy przez booking.com i trafiliśmy kapitalną miejscówkę, którą polecam Wam z czystym sumieniem. Wybraliśmy obiekt o nazwie Liivalaia Apartment, który znajduje się około 10 minut marszu od Placu Wolności.

Tallin

Tallin

Tallin

Gdzie nocować w Tallinie?

Do dyspozycji gości jest duży apartament z wielkim salonem, niewielką sypialnią, w pełni wyposażoną łazienką (łącznie z pralko-suszarką) oraz aneks kuchenny. Mieszkanie mieści się w nowym budownictwie. Dosłownie 100m od apartamentu jest market, w którym zaopatrzymy się w jedzenie, które możemy przygotować w apartamencie. Za dwie noce zapłaciliśmy 135E.

Booking.com

Tallin atrakcje Starego Miasta

#RESTAURACJE
W Tallinie polecę Wam dwie restauracje, w których warto zatrzymać się na obiad.

Pierwsza z nich to Kompressor. Jej wygląd w środku trąci trochę myszką i nie zachęca, ale gwarantuję Wam, że podawane tam naleśniki są chyba najlepsze w mieście. Nastawcie się również na kolejkę, jeśli przyjdziecie w porze obiadowej. Lokal mieści się przy Rataskaevu 3 na Starym Mieście.

Tallin

Tallin

Tallin

Gdzie zjeść w Tallinie?

Drugim kapitalnym miejscem jest średniowieczna karczma III Draakon mieszcząca się pod ratuszem. Tam również musicie liczyć się z kolejką, ale jeśli skorzystacie to będziecie zachwyceni. Karczma stylizowana jest na średniowiecze, w środku jest ciemno, a światło dają tylko zapalone świeczki. Najbardziej znanym daniem jest zupa z łosia (elk soup), którą kupicie za kilka euro. Zupa podana jest w glinianej misce, a je się bez użycia sztućców, czyli jak w średniowieczu.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin Stare Miasto

#PLAC WOLNOŚCI
Plac Wolności był pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy idąc z naszego lokum na Stare Miasto. Plac jest miejscem, w którym odbywają się ważniejsze uroczystości.

Tallin

Tallin

Nad placem góruje Kolumna Zwycięstwa w Wojnie o Niepodległość, którą wieńczy motyw w kształcie Orderu Krzyża Wolności.

Tallin

Tallin

Obok placu znajduje się kościół św. Jana.

Tallin

Tallin

#KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA
Kościół św. Mikołaja zbudowano w XIII wieku. Mieści się bardzo blisko Placu Wolności. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Sztuki Estonii, a ze względu na dobrą akustykę wykorzystuje się go jako sala koncertowa.

Tallin

Tallin

Tallin

#PLAC RATUSZOWY
Plac Ratuszowy to rynek będący sercem Starego Miasta. W jego południowej części stoi miejski ratusz, który jest jedynym gotyckim ratuszem w Europie Północnej, który przetrwał do dzisiaj. Obecny budynek powstał na początku XV wieku. W budynku mieści się słynna karczma III Draakon.

Tallin

Tallin

Tallin

TallinTallinTallinTallinTallin

Tallin

Tallin atrakcje

Polecam obejrzeć sobie kamieniczki wokół rynku. W jednej z nich znajduje się najstarsza apteka w Europie, która działa nieprzerwanie od 1422 roku.

Tallin

Tallin

#BRAMA VIRU
Brama Viru jest jednym z symboli Tallina. Ta średniowieczna brama składa się z dwóch bliźniaczych wież i jest najbardziej znanym elementem murów miejskich.

Tallin

#KIEK IN DE KÖK
Kiek in de Kök to baszta z XV wieku, którą znajdziemy niedaleko Kolumny Zwycięstwa. Jest elementem murów miejskich, a w niej działa filia muzeum miejskiego.

Tallin

Zaraz obok mieści się Wieża Dziewicza, która służyła jako więzienie dla prostytutek.

Tallin

TallinTallinTallin

#SOBÓR ALEKSANDRA NEWSKIEGO
Sobór Aleksandra Newskiego powstał pod koniec XIX wieku i znajdziecie go na Placu Zamkowym. Świątynia jest przepiękna i możecie być pewni, że będą tam tłumy ludzi.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

#ZAMEK TOOMPEA
Barokowy zamek Toompea znajduje się na wzgórzu o tej samej nazwie. Powstał w miejscu cytadeli z IX wieku. Mieści się w nim siedziba estońskiego parlamentu. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zamku jest wieża Długi Herman o wysokości 45m.

Tallin

Tallin najciekawsze atrakcje

Warto zwrócić uwagę na dwie inne wieże, które znajdują się w od północnej strony zamku, czyli Landskrone oraz Pilstickeri.

Tallin

Tallin

Tallin

#KATEDRA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Katedra Najświętszej Maryi Panny powstała między XIII i XIV wiekiem. Miniemy ją w drodze z zamku w stronę punktu widokowego Patkuli.

Tallin

Tallin

#PATKULI (PUNKT WIDOKOWY)
Patkuli to jeden z kilku punktów widokowych, z którego można podziwiać Stare Miasto. W mojej ocenie obowiązkowe miejsce na mapie miasta.

Tallin

#KOHTUOTSA (PUNKT WIDOKOWY)
Kohtuotsa to kolejny punkt widokowy, kilka minut drogi od Patkuli. Również warto go odwiedzić.

Tallin

Tallin

#BRAMA DŁUGA NOGA
W Tallinie istnieją dwie ciekawe bramy o ciekawych nazwach, tzw. Brama Krótka Noga i Brama Długa Noga pomiędzy Dolnym i Górnym Miastem. Na załączonym zdjęciu Brama Długa Noga (Pika jala väravatorn). 

Tallin

Najciekawsze miejsca w Tallinie

Tallin

#GILDIA
Budynek Gildii (Wielkiej Gildii) powstał w XV wieku. Mogli do niego wstąpić najbogatsi mieszkańcy miasta oraz żonaci członkowie Bractwa Czarnogłowych.

Tallin

#MUZEUM MARCEPANU “KALEV”
Zaraz obok Gildii znajduje się niewielka kamienica, w której znajduje się Muzeum Marcepanu “Kalev”. Słodkie eksponaty robią wrażenie.

Tallin

Tallin

#KOŚCIÓŁ ŚW. DUCHA
Kościół św. Ducha stoi zaraz obok Muzeum Marcepanu i Gildii. Jego charakterystycznym elementem jest wąska biała wieża. Kiedyś był świątynią katolicką, a obecnie luterańską. Ufundowano go w 1300 roku.

Tallin

Najciekawsze miejsca w Tallinie

Tallin

#KATEDRA ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA
Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła schowana jest w podwórku i łatwo ją przeoczyć. Zbudowano go w połowie XIX wieku.
Podobno jest to jedyny kościół w Estonii, w którym odbywają się msze w języku polskim.

Tallin

Tallin

#PASAŻ ŚW. KATARZYNY
Pasaż św. Katarzyny to jedyna swego rodzaju uliczka w Tallinie. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Starym Mieście. Przy ulicy mieszczą się maleńkie pracownie artystyczne z XVI wieku.

Tallin

#MURY MIEJSKIE I WIEŻA BREMENI
Mury miejskie zachowały się w wielu miejscach. We wschodniej części Starego Miasta również znajdziemy ciekawy fragment średniowiecznych murów razem z Wieżą Bremeni.

Tallin

Tallin

Tallin

#CERKIEW ŚW. MIKOŁAJA
Cerkiew św. Mikołaja powstała w XIX wieku. Nie wchodziliśmy do środka

Tallin

#KOŚCIÓŁ ŚW. OLAFA
Kościół św. Olafa mieści się w północnej części Starego Miasta. Powstał w XIV wieku.

Tallin

#HOBUVESKI (MŁYN)
Hobuveski to młyn powstały w XIV wieku. Mąka była mielona przez wielkie koło, które było ciągnięte przez konie.

Tallin

#TRZY SIOSTRY
Trzy Siostry to trzy średniowieczne kamienice, których obecny wygląd ukształtował się w XV wieku. Ponieważ wcześniej byliśmy w Rydze, to od razu skojarzyły się z Trzema Braćmi.

Tallin

Tallin

#GRUBA MAŁGORZATA
Gruba Małgorzata to baszta znajdująca się w północnej części murów miejskich. W jej wnętrzach mieści się obecnie Muzeum Morskie. Na ścianie baszty znajduje się tablica upamiętniająca internowanie w tallińskim porcie okrętu podwodnego ORP Orzeł, który w brawurowy sposób uciekł do Wielkiej Brytanii.

Tallin

Tallin

#DOM STENBOCKA
Dom Stenbocka zbudowano pod koniec XVIII wieku. Znajduje się nieopodal Zamku Toompea malowniczo górując nad murami miejskimi. Wieczorem jest pięknie oświetlony, a siedzibę ma tam estoński rząd.

Tallin

#POMNIK SOLIDARNOŚCI
Pomnik Solidarności znajdziecie na Placu Wolności. Jest on darem polskiej ambasady dla miasta.

Tallin

#STARE MIASTO
Stare Miasto to ciekawa plątanina wąskich i urokliwych uliczek. Warto poświęcić więcej czasu na spacer, a szczególnie zachęcam do skorzystania z bocznych uliczek, które wiją się między staromiejskimi kamieniczkami.

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

Tallin

W Tallinie spędziliśmy dwa dni. Pogoda dopisała, a miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie. Starówka jest zadbana i czysta, a właściwie to wszystkie miejsca, w których się pojawiliśmy były czyste i zadbane. Miasto jest bezpieczne, mimo wieczornych spacerów nie spotkaliśmy się z żadnymi nieprzyjemnościami. Praktycznie wszędzie można zapłacić kartą.

W drugiej części opiszę atrakcje Tallina znajdujące się poza Starym Miastem.

Poprzednie wpisy z wyjazdu:
Wilno - najciekawsze atrakcje
Ryga - Stare Miasto
Ryga - atrakcje poza Starym Miastem
Tallin - atrakcje poza Starym Miastem
Helsinki - przewodnik po mieście

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 


Śląskie Trendy
 

 

Itaka

 

 

 

Nocowanie.pl

 

 

 

Carter

 

 

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk