Rok 2020 przejdzie do historii pod znakiem pandemii Covid-19. Gdyby ktoś w styczniu powiedział mi, że od marca będę uwięziony przez kilka miesięcy w domu, że zostaną zamknięte granice, przestaną latać samoloty, hotele i restauracje nie będą obsługiwać gości to prawdopodobnie popukałbym się w głowę. Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość z nas spędzi najbliższe wakacje w Polsce. Dlatego wspólnie z innymi blogerami postanowiliśmy pokazać Wam ciekawe miejsca w Polsce rozpoczynając akcję #PodrozujDoTutaj. Ja mam zaszczyt reprezentować województwo zachodniopomorskie i miasto Szczecin.
Założeniem akcji #PodrozujDoTutaj jest pokazanie ciekawej atrakcji w wybranym dużym mieście w danym województwie (zazwyczaj jest to miasto wojewódzkie) oraz dodatkowych kilku pięknych miejsc w promieniu około 50 kilometrów od tego miasta, gdzie można dojechać łatwo samochodem lub komunikacją publiczną.
Lista blogerów biorących udział w akcji #PodrozujDoTutaj:
Okolice krok od Gdańska – Znajkraj
Okolice krok od Olsztyna – Szalone Walizki
Okolice krok od Białegostoku – Głodny Świata
Okolice krok od Zielonej Góry – Jolanta Paczkowska – blogerka
Okolice krok od Poznania – Bieguni
Okolice krok od Łodzi – Ready for Boarding
Okolice krok od Bydgoszczy – Wieczna Tułaczka
Okolice krok od Warszawy – GDZIE BĄDŹ
Okolice krok od Lublina – Życie w podróży
Okolice krok od Wrocławia – Busem Przez Świat – Bus Around The World
Okolice krok od Opola – Paweł Człowiek Przygoda
Okolice krok od Katowic – Gdziewyjechac.pl – Wędrowne Motyle
Okolice krok od Ostrowca Świętokrzyskiego – Życie Jest Piękne
Okolice krok od Krakowa – Powroty
Okolice krok od Rzeszowa – Paragon z podróży
Okolice krok od Szczecina – Antek w podróży
Najpiękniejsze atrakcje Szczecina
MUZEUM TECHNIKI I KOMUNIKACJI – ZAJEZDNIA SZTUKI
Szczecin jest przepięknym miastem i można dużo napisać o ciekawych miejscach, ale chciałbym Wam pokazać atrakcję, która w moim przekonaniu należy do najciekawszych oraz spodoba się tym młodszym i starszym.
“Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuk” jest bardzo ciekawym obiektem. W jego wnętrzach można podziwiać stare pojazdy, tramwaje i autobusy z minionych epok. Wrażenie robi symulator tramwaju najpopularniejszego polskiego modelu Konstal 105Na, w którym można poczuć się jak motorniczy. Pamiętam, że jak byłem małym dzieckiem, to podczas podróży tramwajem i autobusem stałem zaraz za kabiną prowadzącego pojazd obserwując jego czynności.
Do wielu pojazdów można wejść do środka i zobaczyć jak kiedyś wyglądała podróż środkami komunikacji publicznej. Oprócz tych eksponatów znajdziecie tam również samochody służb mundurowych, polskie prototypy (np. Wszędołaz), pojazdy PRLu (w tym jednoślady) oraz wiele innych.
Jeśli odwiedzicie to miejsce to gwarantuję Wam dobrą zabawę 🙂
Lokalizacja: Niemierzyńska 18A. Szczecin
Dojazd: z dworca Szczecin Główny dojazd tramwajem nr 3 (18 minut) lub 50 minut spacerem
Wstęp: normalny 12zł, ulgowy 6zł, rodzinny 29zł, we wtorki bezpłatnie
Strona internetowa: http://muzeumtechniki.eu/
KRZYWY LAS
24 kilometry na południe od Szczecina leży wieś Nowe Czarnowo. W pobliskim lesie rośnie około stu zdeformowanych sosen zwyczajnych z charakterystycznym wygięciem 90 stopni nisko nad ziemią. Drzewa zostały posadzone w latach trzydziestych XX wieku (najprawdopodobniej w 1934 roku), a na chwilę obecną nie jest znana przyczyna takiego kształtu. Przypuszcza się, że mogły zostać ukształtowane tak do celów stolarskich lub szkutniczych.
Las to jest naprawdę warty odwiedzenia, ale żebyście nie byli zawiedzeni po przyjeździe na miejsce, to weźcie pod uwagę, że Krzywy Las ma zaledwie 1,7ha.
Pomorze Zachodnie najpiękniejsze atrakcje
Dojazd: drogą 31 ze Szczecina (około 40 minut) lub pociągiem ze Szczecina Głównego (około 30 minut)
Wstęp: darmowy
PUSZCZA BUKOWA
W południowo-wschodniej części Szczecina znajduje się przepiękne miejsce o nazwie Puszcza Bukowa, która jest częścią Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziecie tam wiele jezior, a jednym z ciekawszych zbiorników wodnych jest Jezioro Szmaragdowe o niesamowitym kolorze wody. Kiedyś w tym miejscu znajdowało się wyrobisko, gdzie wydobywano kredę oraz margiel. W 1925 roku wyrobisko zostało zalane tworząc jezioro o głębokości 18 metrów.
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
Innym ciekawym akwenem jest Jezioro Binowskie położone w południowo-zachodniej części Puszczy Bukowej.
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
Bardzo ciekawym miejscem w puszczy jest uroczysko o nazwie Mosty, w którym istniał powstały w latach trzydziestych tajny poligon niemieckiej armii.
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
Na terenie Puszczy Bukowej znajduje się wiele szlaków turystycznych, które pozwolą Wam na piesze i rowerowe wycieczki. Oprócz tego jest tam kilka punktów widokowych takich jak Wzgórze Akademickie, Wzgórze Batowa, Wzgórze Bombardierów, Wzgórze Czanowskie, Czajcza Góra, Piaseczna Góra, Skórcza Góra.
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
Lokalizacja: około 10 kilometrów na południowy-wschód od Szczecina
Wstęp: darmowy
ŚWINOUJŚCIE
Gdy już zwiedzicie Szczecin oraz najbliższe okolice i zapragniecie słońca, piasku oraz morza to warto skoczyć do Świnoujścia, które położone jest około 57 kilometrów (w linii prostej) na północ od stolicy Pomorza Zachodniego.
Miejska plaża to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście. Ma ponad 3,5 km długości oraz do 120 metrów szerokości. Spacer z portu zajmuje około 20 minut. Pomimo tego, że jest to typowy nadmorski kurort, to bez problemu można znaleźć kawałek swojej plaży, aby odpocząć. Ze Świnoujścia mam miłe wspomnienia z czasów, gdy byłem małym urwisem, gdyż moi dziadkowie zabierali mnie tam kilkukrotnie.
Gdy już złapiecie piękną opaleniznę to zapraszam Was na krótki spacer. Zapewne kojarzycie jeden z symboli Świnoujścia, czyli wiatrak na falochronie? Jego prawdziwa nazwa to Stawa Młyny. Wiatrak powstał w drugiej połowie XIX wieku, ma 10 metrów wysokości i tak naprawdę jest znakiem nawigacyjnym. Z tym miejscem związana jest legenda, według której stary młynarz, który tam mieszkał odmładzał marynarzy wracających do domu.
Z falochronu zachodniego można podziwiać wpływające do Świnoujścia statki.
Oprócz plaży i wiatraku warto odwiedzić miejscowy Park Zdrojowy z przełomu XVII i XIX wieku oraz dziewiętnastowieczny Fort Anioła zbudowany na wzór rzymskiego Zamku Anioła.
Co ciekawe nieopodal Fortu Anioła znajdują się jeszcze dwie inne fortyfikacje. Po tej samej stronie Świny zwiedzić możecie Fort Zachodni, a po przeciwnej Fort Gerharda zwany Wschodnim. Oba powstały w połowie XIX wieku i służyły do obrony portu.
Warto również wspomnieć, że w Świnoujściu w prawobrzeżnej części znajduje się najwyższa nad Bałtykiem (i jedna z najwyższych na świecie) latarnia morska o wysokości 68 metrów zbudowana w 1858 roku.
Czy wiedzieliście, że Świnoujście położone jest na 44 wyspach? Te główne to Uznam, Wolin oraz Karsibór. Jak dojedziecie na miejsce, to musicie przeprawić się jeszcze promem przez Świnę, który kursuje często i jest całkowicie darmowy.
Miasto posiada dwie przeprawy promowe:
Świnoujście – Warszów „Bieliki”
Świnoujście – Centrum „Karsibory”
Jeśli jesteście posiadaczami samochodów z tablicami innymi niż te, które zaczynają się od ZSW to w dzień skorzystacie tylko z tego drugiego. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronach
http://zegluga.swi.pl/rozklady/
http://przeprawa.swi.pl/
Przeprawy są bezpłatne.
Lokalizacja: północno-zachodnia część województwa przy granicy z Niemcami
Dojazd: samochodem drogą S3 (103km około 90minut) lub pociągiem z dworca Szczecin Główny (około 105 minut)
Wstęp: prom do miasta jest bezpłatny, płatne mogą być wstępy do niektórych atrakcji
NOWE WARPNO
Ostatnim miejscem, które chciałbym Wam pokazać w ramach akcji #PodrozujDoTutaj jest Nowe Warpno położone malowniczo na cyplu około 37 kilometrów (w linii prostej) od Szczecina.
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
Największą atrakcją miasta są akweny wodne. Osoby uprawiające windsurfing, kitesurfing, czy pływające na jachtach będą zachwycone wodami Jeziora Nowowarpieńskiego oraz Zalewu Szczecińskiego.
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
Nowe Warpno jest starym miastem, prawa miejskie uzyskało pod koniec XIII wieku. W centrum zachwyci Was charakterystyczny ryglowy ratusz z 1697 roku oraz niewielka starówka.
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
Nieopodal rynku znajduje się inna ciekawa atrakcja, a mianowicie kościół Wniebowzięcia NMP z XV wieku.
Warto udać się również do pobliskiego Karszna, gdzie koniecznie zajrzyjcie do miejscowego pałacu z XIX wieku oraz ryglowego kościoła św. Huberta z końca XVIII wieku.
(Foto: Wędrówki Pisane Marzeniami)
Lokalizacja: nad Zalewem Szczecińskim na północny-zachód od Szczecina
Dojazd: samochodem drogą 115 lub 114 ze Szczecina (45 lub 60 minut), komunikacją miejską autobusem nr 101 do Polic, a stamtąd prywatnym busem firmy Ever-Trans do Nowego Warpna
Wstęp: darmowy
W powyższym wpisie przedstawiłem Wam moje zestawienie najciekawszych miejsc w województwie zachodniopomorskim. Sam region oferuje dużo więcej ciekawych miejsc, więc chciałbym Was zachęcić do własnych eksploracji i odkrywania tego regionu 🙂
Mam nadzieję, że akcją #PodrozujDoTutaj #KrokOdSzczecina pokazałem Wam miejsca, które zachęcą Was do odwiedzenia tego pięknego regionu. Ja wybieram się tam już za kilka dni.
Co możemy powiedzieć człowiek urodzony w Szczecinie? Kocham 💙
O proszę 🙂 To mam nadzieję, że którymś z miejsc zaskoczyłem chociaż 🙂
Same smaczki 🙂
W Szczecinie byłem trzy razy i każdą wizytę wspominam wspaniale. Wokół jeziora głębokie biegłem Ironmana, byłem tam też na Mistrzostwach Europy w pływaniu i kiedyś wracając z samochodowego wyjazdu po Europie Zachodniej wpadłem do Szczecina na kebaba 🙂 Lubię to miasto.
No proszę – bogate doświadczenia. A kebsa to gdzie dobrego jadłeś? 😀
O widzisz, szkoda…
Muzeum robi robotę, a ten las super, kilka dni temu byłem tam ponownie, bajka 🙂
No niestety dużym minusem w Szczecinie jest kiepska jakość dróg, ale z drugiej strony obecnie trwa tam wiele remontów, więc mam nadzieję, że się poprawi 🙂
Jeśli dasz radę wrzucić foto z przed 18 lat w komentarzu to chętnie rzuce okiem 🙂
To poszukam najpierw, to była era analogowa 🙂
Pomorze Zachodnie jest ładne 🙂
Same smaczki 🙂
Miejsca w rzeczy samej ciekawe 🙂