Bytom Odrzański był kolejnym miasteczkiem w województwie lubuskim, które odwiedziliśmy po Wschowie. W internecie znalazłem ciekawą informację, według której miasto nazywane jest lubuskim Kazimierzem Dolnym. Jeśli jesteście zainteresowani wizytą w Bytomiu Odrzańskim to zapraszam Was na krótki przewodnik po tym miasteczku.
Bytom Odrzański co zobaczyć?
Booking.comBytom Odrzański położony jest malowniczo nad Odrą. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku tysiąclecia, a sto lat później wspominał o Bytomiu Gall Anonim w swoich kronikach traktujących o obronie miejscowego grodu przed wojskami niemieckimi dowodzonymi przez cesarza niemieckiego Henryka V Salickiego.
Bytom Odrzański atrakcje
Miasto uzyskało prawa miejskie w połowie XIII wieku. Dosyć często przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in Piastowie Śląscy, Czesi, rodzina Rechenbergów, rodzina Schonaichów. W czasach tych ostatnich miasto najbardziej się rozwinęło. Jako ciekawostkę dodam, że w XIX wieku pod rządami Prus Bytom posiadał wodociągi oraz kanalizację.
To co rzuca się w oczy podczas zwiedzania miasta to wszechobecna czystość. Większość budynków w ramach starego miasta jest pięknie odnowiona, a kamieniczki wokół rynku zachwycają.
Rynek w Bytomiu Odrzańskim
Rynek w Bytomiu Odrzańskim to najbardziej reprezentacyjna część miasta. Uwagę zwracają otaczające go przepiękne kamienice. Najpiękniejsza to ta, w której mieści się hotel “Pod Złotym Lwem “ z 1711 roku. Pozostałe kamienice pochodzą z okresu od XVII do XIX wieku.
W północnej części rynku znajduje się fontanna kolumnowa z końca XIX wieku. Na jej szczycie można dostrzec postać nagiego chłopca. Według jednej z legend chłopiec upamiętnia dziecko miejscowego rybaka, który utopił się w rzece. Według innej opowieści jest to Robert Koch, który był niemieckim bakteriologiem i lekarzem oraz laureatem nagrody Nobla.
Nieopodal kamienicy, w której znajduje się hotel “Pod Złotym Lwem” można zobaczyć ciekawy monument przedstawiający kota w butach, który podtrzymuje wstawionego człowieka. Podobno ten czarny kocur od 400 lat pomaga trafić do domu nietrzeźwym mieszkańcom Bytomia.
Kościół św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim
Kościół św. Hieronima położony jest nieopodal rynku. Niestety był zamknięty i nie udało się wejść do środka. Budowę tej gotyckiej świątyni rozpoczęto w XIV wieku. Przez ponad 200 lat obiekt był używany przez ewangelików. W murach kościoła znajdują się kule armatnie pochodzące z wojny trzydziestoletniej, a w narożniku wieży na lewo od wejścia krzyże pokutne św. Antoniego.
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim pochodzi z XVIII wieku. Świątynię zbudowano w stylu barokowym.
Promenada i schody rybackie
Będąc w Bytomiu Odrzańskim nie można pominąć wizyty nad Odrą. Można tam zejść tzw. Schodkami Rybackimi, które prowadzą od ulicy Nadbrzeżnej. Przy brzegu znajduje się niewielka marina. Kawałek dalej na pozostałościach dawnego mostu nad Odrą znajduje się promenada. Wspomniany most został zniszczony w 1945 roku przez wycofujących się stąd Niemców i miał blisko kilometr długości.
Na południe od rynku przy ulicy Dworcowej znajdują się pozostałości dawnej fosy miejskiej.
Cztery kilometry na północny zachód we wsi Siedlisko znajdują się ruiny dawnego zamku rycerskiego. Będąc w Bytomiu Odrzańskim warto je odwiedzić, my natomiast skierowaliśmy się w stronę Kożuchowa.
Sam Bytom Odrzański mimo, że niewielki to jest bardzo ładny. Do dzisiaj nie mogę wyjść z podziwu utrzymania miasta i zachowanej tam czystości. Jeśli będziecie kiedyś w okolicy to warto zatrzymać się na krótki spacer uroczymi uliczkami starego miasta.
Czy miasto faktycznie można nazwać lubuskim Kazimierzem Dolnym? Pomimo tego, że miasto przypadło mi do gustu, to miałbym wątpliwości, ale ocenę pozostawiam Wam 🙂
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Pamiętaj też, że na Śląsku jest jeszcze Bytom 🙂
Szczerze, nie wiem, co tam robili. Było trochę piasku. Możliwe, że w ratuszu coś remontują, bo wychodzi z niego rura.
Dzięki, poprawiłem 🙂
Obecnie trwają prace remontowe w ratuszu.
https://nowasol.naszemiasto.pl/ratusz-w-bytomiu-odrzanskim-tajemnicze-znaki-wolnomularskie/ar/c15-8289364
Dzięki, to będzie się fajnie prezentował 🙂