Alghero jest ciekawym miastem położonym w zachodniej części Sardynii. Z powodu zabudowy starego miasta określa się go mianem “Małej Barcelony”. W okolicy znajduje się lotnisko pasażerskie, na które z Polski można dolecieć samolotem. Alghero posiada urocze stare miasto, a także pozostałości murów obronnych, dlatego też włączam je do projektu “Miasta stojące murem”. Zapraszam Was do przewodnika po najciekawszych atrakcjach Alghero.
Co zobaczyć w Alghero?
Gdzie nocować w Alghero?
Jeśli planujecie dłuższy pobyt w tej części Sardynii to z pewnością nocleg w Alghero lub jego okolicy będzie dobrym rozwiązaniem. Poniżej na mapce z pewnością znajdziecie satysfakcjonujący Was nocleg.
Alghero najważniejsze informacje
Alghero należy do większych miasta na Sardynii. Jego historia sięga III wieku p.n.e., gdy osiedlili się tam Rzymianie. W XII wieku miasto zaczęło się rozwijać i stało się ośrodkiem handlowym. W średniowieczu pojawili się tam Hiszpanie, którzy otoczyli miasto murami obronnymi. Obecność Katalończyków miała ogromny wpływ na dalszy rozwój miasta, gdyż obecnie nawet 40% mieszkańców posługuje się dawnym językiem katalońskim, a stare miasto w Alghero przypomina swoim wyglądem katalońskie miasteczka i nazywane jest nawet “Małą Barceloną”.
Aktualnie Alghero jest znanym kurortem nadmorskim i jako miasto jest bardzo popularne wśród turystów.
Alghero najciekawsze atrakcje
Alghero to przede wszystkim piękne stare miasto, ale w okolicy również nie brakuje ciekawych atrakcji, np. Grota Neptuna. Zwiedzając Sardynię warto uwzględnić Alghero w swoich planach.
Mury obronne w Alghero
Pierwsze obwarowania w Alghero powstały w XI wieku, natomiast później w XII i XIV stuleciu mury obronne zostały rozbudowane i powiększone. Łącznie w linii obwarowań było 26 baszt i wież, a także dwie miejskie bramy. W XVI wieku nastąpiło unowocześnienie murów i przebudowano je wówczas na to, co przetrwało do czasów współczesnych. W XIX wieku część murów zostało rozebranych. Nie znalazłem oficjalnej długości murów, ale mogły mieć około 1400 metrów, a do dzisiaj przetrwało najprawdopodobniej około 1200 metrów z tym, że od strony południowej i zachodniej są one bardzo obniżone. W najlepszym stanie mury zachowały się po stronie północnej.
Oprócz murów warto wyróżnić kilka innych obiektów np. Torre di Porta Terra, czyli wieżę głównej bramy miejskiej nazywaną również Torre degli ebrei (Wieża żydowska). Nieco na południe od niej znajduje się Torre di San Giovanni zwaną kiedyś Torre di Mezzo. Najbardziej na południe położona jest Torre di Sulis (kiedyś Torre de l’Esperó Reial. Po zachodniej stronie od południa z obwarowań pozostała Torre di San Giacomo, która posiada jeszcze gotyckie elementy. Dalej na północ położona jest Wieża Prochowa, czyli Torre della Polvieriera, a obok niej stoi XVIII wieczna La Garrita Reale, będąca strażnicą. W północnej części murów stoi Torre di Sant’Elmo, a nieco dalej na wschód Torre della Maddalena z XVI wieku. Przylega ona jednocześnie do fortu o tej samej nazwie. Pozostałe do dzisiaj obwarowania robią ogromne wrażenie. Alghero włączam do projektu „Miasta stojące murem”.
Katedra Santa Maria w Alghero
Katedra Santa Maria w Alghero (Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP) zaliczana jest do najciekawszych atrakcji miasta. Nie wiadomo kiedy powstała, przypuszcza się że po 1530 roku. Można ją zwiedzać za darmo.
Stare miasto w Alghero
Stare miasto w Alghero jest niesamowitą perełką. Jego wąskie brukowane uliczki, a także klimacik i zabudowa miejska przypominające małe katalońskie miasteczka sprawiają, że miejsce naprawdę jest cudowne. Znajduje się tam kilka miejskich placów, które tętnią życiem.
Wieża kościoła Chiesa di San Francesco
Wieża kościoła Chiesa di San Francesco zaliczana jest do najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Alghero.
Promenada w Alghero
Będąc w Alghero warto przespacerować się miejską promenadą, która położona jest na północ od starego miasta.
Korale w Alghero
Mówi się, że Alghero to miasto czerwonych korali, które zobaczycie w wielu miejscach podczas spaceru na starym mieście.
Kompleks archeologiczny Palmavera
Będąc w Alghero warto zobaczyć położony w okolicy kompleks archeologiczny Palmavera. Zachowane tam artefakty powstały około 1600 roku p.n.e. w okrecie cywlizacji nuragijskiej. Wstęp kosztuje 3,5 euro.
Grota Neptuna
Grota Neptuna położona jest nieopodal Alghero na przylądku Capo Caccia. Wstęp do niej kosztuje 10 euro i wchodzi się z przewodnikiem na konkretną godzinę. Aby do niej trafić trzeba zejść po prowadzących klifem schodach.
Plaże w Alghero
Będąc w Alghero warto poznać miejscowe plaże. Najbardziej popularna to Lido di Alghero, która położona jest na północ od starego miasta. Znajdziecie na niej piasek, a jej długość to blisko 3 kilometry. Zaraz za nią znajduje się Spiaggia di Maria Pia, która podobnie jak Lido jest piaszczysta.
Alghero to niesamowite miasto, które powinno uwzględnić się podczas zwiedzania Sardynii. Ma wiele uroku, a jego klimat jest niesamowity.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Bardzo miło wspominam nasz pobyt w Alghero 🙂
Cieszę się, że podobało się Wam 🙂
Super wyspa!
Musimy tam kiedyś wrócić bo nie widzieliśmy wszystkiego…
Ja do groty też, bo nie wszedłem ostatecznie 🙂
Sardynia jest na mojej liście od dawna, nawet już bilety miałam. Plan jest, chętnie też skorzystam z Twojego wpisu.
A czemu nie poleciałaś, skoro miałaś bilety?
Może w przyszłym roku uda mi się tam polecieć 🙂
Jestem ciekaw, ktore miejsca wybierzesz 🙂
Widać że sporo ta murów zachowało się do naszych czasów 😉
mury i wieże, bardzo fajnie 🙂
Alghero to bardzo urocze miasteczko, a Sardynia nas zachwyciła pod względem przede wszystkim przyrody 🙂
To taka cudowna wyspa, że ilość pięknych miejsc zachwyca 🙂
Mam w planach niedługo wybrać się w podróż na Sardynię. Czy ktoś kto był mógłby mi doradzić, w której części się zatrzymać? Czy na pewno warto tam jechać czy są piękniejsze miejsca warte zobaczenia? Jest to miejsce, które nadaje się tylko do plażowania czy również do zwiedzania? Co warto tam zwiedzić?
Na Sardynii można zwiedzać i plażować, chociaż zależy kiedy się wybierasz?