Województwo łódzkie należy do obszarów, które jest bardzo niedocenione przez turystów. W kwietniu mieliśmy okazję odwiedzić kilka ciekawych miejsc w regionie, m.in. Uniejów, Poddębice, Wartę i Łęczycę, który dotychczas znałem tylko z nazwy. Zapraszam Was do lektury krótkiego przewodnika po Uniejowie.
1. Gdzie nocować w Uniejowie?
2. Zamek Biskupi w Uniejowie (Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich)
3. Termy Uniejów
4. Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
5. Rynek w Uniejowie
6. Bulwary nad Wartą
7. Zagroda Młynarska w Uniejowie
Co zobaczyć w Uniejowie?
Uniejów znany jest z otwartych w 2008 roku term solankowych, które przyciągają wielu gości. Historia miasta sięga XI wieku, a pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku. Prawa miejskie zostały przyznane w 1285 roku. Miasto rozwijało się dzięki handlowi oraz rzemieślnikom. W połowie XVII wieku podczas potopu Szwedzi splądrowali Uniejów, który ponosił jeszcze szkody w późniejszych latach, m.in podczas rokoszu Lubomirskiego oraz podczas kilku pożarów, które zniszczyły drewniane zabudowania. Od 2012 ma status uzdrowiska.
Gdzie nocować w Uniejowie?
Uniejów ma bogatą bazę noclegową, natomiast my podczas wyjazdu nocowaliśmy w Hotel & Spa Kasztel Uniejów. Obiekt położony jest obok Term Uniejów oraz zamku. Pokoje są wygodne, a hotelowe jedzenie bardzo smaczne. Mam tu na myśli zarówno śniadania oraz obiady. Podczas pobytu w Kasztelu Uniejów można skorzystać ze strefy spa, w ramach której dostępne są kąpiele w gorących baliach, masaże oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.
Najciekawsze atrakcje w Uniejowie
Zamek Biskupi w Uniejowie (Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich)
Uniejowski zamek w stylu gotyckim powstał w drugiej połowie XIV wieku, a pomysłodawcą budowy był gnieźnieński arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki. W pierwszej połowie XVI wieku warownia została gruntownie przebudowana na styl renesansowy. Ponowna przebudowa nastąpiła w XVII wieku, kiedy zamek zmienił styl na wczesnobarokowy i stał się rezydencją biskupów. W połowie XIX wieku kolejna przebudowa nadała mu styl klasycystyczny. Aktualnie w jego wnętrzach mieści się hotel i restauracja.
Jeśli będziecie w Uniejowie to koniecznie wejdźcie na wieżę, z której widać miasto oraz Wartę, a także do niewielkiego muzeum. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, natomiast za wejście na wieżę i do muzeum trzeba zapłacić.
Termy Uniejów
Termy Uniejów powstały w 2008 roku, a woda w nich pochodzi z 2000 metrów pod powierzchnią ziemi. Solanka termalna pozwala leczyć schorzenia nosa, krtani, gardła, reumatyzm, nerwice, dyskopatie i wiele innych dolegliwości.
Ceny wstępu zaczynają się już od 27 zł dla osoby dorosłej, a pełny cennik znajdziecie na stronie term.
Obok term znajduje się niewielka tężnia solankowa.
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Oprócz zamku z XIV wieku w Uniejowie można zobaczyć również gotycką kolegiatę pochodzącą z tego samego okresu. Podczas wojny świątynia została mocno uszkodzona, ale odbudowano ją. Gotyckie prezbiterium pochodzi również z XIV wiek, a boczne ołtarze z XVII wieku. We wnętrzach kościoła znajduje się sarkofag św. Bogumiła.
Według legendy istnieje tajemne przejście pomiędzy kolegiatą i zamkiem. Obok kolegiaty znajduje się XIX wieczna wieża zegarowa w stylu neobarokowym.
Rynek w Uniejowie
Uniejów posiada niewielki rynek, którego największą atrakcją jest termalna fontanna.
Bulwary nad Wartą
Spacerując po Uniejowie warto zajrzeć nad bulwary nad Wartą. Co prawda nie są jeszcze skończone, ale w chwili obecnej i tak prezentują się ciekawie. Warto tam zajrzeć również wieczorem.
Zagroda Młynarska w Uniejowie
Kilkaset metrów na południe od Term nieopodal Warty możecie zobaczyć Zagrodę Młynarską. Znajdziecie tam kilka starych koźlaków, chałupę i inne budynki. Z pewnością spodoba się to wielbicielom skansenów. W zagrodzie organizowane są różne ciekawe warsztaty.
Uniejów jest małym miastem, które liczy zaledwie 3000 mieszkańców. Mimo wszystko może pochwalić się ciekawą historią, zabytkami i atrakcjami. Jeśli będziecie kiedyś zwiedzać Uniejów to wpadnijcie też do Poddębic, Warty i Łęczycy.
Naszym przewodnikiem podczas zwiedzania był Krzysztof Olkusz z Absolutnie Turystycznie.
Artykuł powstał przy współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego.
Warto, fajne miasteczko 🙂
a to prawda 😀
Koniecznie 🙂