Wyspa Santorini była drugim miejscem, które odwiedziliśmy podczas pobytu w Grecji. Słyszeliśmy o niej wiele dobrego, dlatego też postanowiliśmy spędzić tam trochę czasu. Chcieliśmy zobaczyć na żywo te słynne białe domku. Zapraszam Was do przewodnika po Santorini.
1. Jak dostać się na Santorini?
2. Jak dostać się z lotniska w inne miejsca na Santorini?
3. Gdzie nocować na Santorini?
4. Wynajem samochodu na Santorini
5. Plan na zwiedzanie Santorini
6. Oia (najpiękniejsze miasto Santorini)
7. Fira (Thera)
8. Pyrgos
9. Kamari
10. Latarnia Akrotiri (Akrotiri Lighthouse)
11. Akrotiri (ruiny starożytnego miasta)
12. Ruiny starożytnej Thery
13. Wiatraki na Santorini
14. Serce Santorini
15. Skaros Rock
16. The Diamond Rock Venue
17. Czerwona Plaża (Red Beach)
18. Caldera Beach
19. Eros Beach
20. Vlychada Beach
21. Plaża Perissa
22. Plaża Kamari
23. Restauracje na Santorini
Co zobaczyć na Santorini?
Santorini jest bardzo ciekawą wyspą. Wielokrotnie widzieliśmy zdjęcia niesamowitych białych domków w miasteczku Oia, które podczas sezonu turystycznego potrafi być wręcz zatłoczone. Czytałem, że jeśli odwiedzić Santorini, to tylko poza sezonem, ponieważ w jego trakcie ilość turystów spowoduje, że wyspa nam się nie spodoba. Postanowiliśmy mimo wszystko to sprawdzić.
Santorini położona jest na Morzu Egejskim i jest częścią archipelagu zwanego Cykladami, w skład którego wchodzi około 220 wysp. W przypadku wyspy Santorini możecie spotkać się również z nazwami Thira oraz Santoryn.
Pod nazwą Santorini funkcjonuje również niewielki archipelag wysp Thira (główna wyspa), Tirasia, Nea Kameni, Palea Kameni oraz Aspro (Aspronisi). Wcześniej te wyspy tworzyły jeden ląd, natomiast około 1600 roku p.n.e. miał tam miejsce ogromny wybuch wulkanu, dzięki czemu zawdzięczamy dzisiejszy wygląd Santorini. Przypuszcza się, że wspomniany wybuch mógł również przyczynić się do częściowego zniszczenia Krety, która oddalona jest o 110 km od Santorini. W wyniku erupcji wulkan zapadł się około 400 metrów poniżej poziomu morza, a fala tsunami mogła mieć nawet 200 metrów wysokości.
Jak dostać się na Santorini?
Najprostszym sposobem na dotarcie na Santorini jest samolot. Obecnie poza sezonem lata tylko Wizzair z Warszawy, ale w sezonie letnim dodatkowo połączenia oferuje Ryanair z Krakowa i Gdańska.
My wykorzystaliśmy fakt, że byliśmy w Atenach, a w sezonie między grecką stolicą i wyspą jest kilka kursów m.in. linią Ryanair, gdzie można dolecieć za niewielkie pieniądze. Za nasz przelot w czerwcu zapłaciliśmy 35 euro od osoby wliczając w to priority pass.
Wielu turystów przypływa również na Santorini promem z Krety.
Jak dostać się z lotniska w inne miejsca na Santorini?
Jeśli przylecicie w dzień, to możecie wynająć samochód, albo skorzystać z komunikacji miejskiej. Autobusy z lotniska kursują do miasta Fira (Thera), przejazd trwa bardzo krótko, a bilet kosztuje mniej niż 2 euro. Autobus z lotniska zatrzyma się na głównym dworcu autobusowym w Firze (Thera), a z niego kolejnym autobusem możecie dojechać w inne miejsca na wyspie.
W sytuacji, gdy na Santorini przylecicie w nocy (podobnie jak my), to nie załapiecie się na autobus. Niestety nawet w sezonie jest z tym duży problem i pozostaje wtedy kurs taksówką. Nocny kurs naszej trójki kosztował nas około 30 euro.
Droga powrotna była zupełnie prostsza, gdyż nasz samolot był po południu, a mieszkaliśmy w Kamari. Najpierw jeden kurs autobusem z naszego miasteczka do Firy, a później drugi na lotnisko. Za komplet biletów zapłaciliśmy około 3 euro za osobę.
Gdzie nocować na Santorini?
Santorini mimo, że jest mała to jest dosyć rozległą wyspą. W wiele miejsc można dotrzeć komunikacją miejską. Planując wyjazd szukaliśmy noclegów na całej wyspie, ale ostatecznie postanowiliśmy skupić się na Kamari, która okazała się dobrym wyborem. Miasto położone jest dosyć blisko lotniska, w okolicy jest dużo ciekawych miejsc, są restauracje i plaża. Sama miejscowość znajduje się również w centralnej części wyspy (jeśli tak można to określić).
Booking.comWybraliśmy Sunflower ApartHotel, który obecnie w serwisie booking ma ocenę 8,4/10. Za trzyosobowy apartament na 5 nocy bez wyżywienia zapłaciliśmy 351 euro, co dało około 23,5 euro za osobę za noc.
Hotel położony jest praktycznie w samym centrum Kamari, ale jednocześnie delikatnie na uboczu, dzięki czemu mieliśmy tam spokój. Obsługa była bardzo miła i nie robili problemu z późnym zameldowaniem. Pomogli nam również ogarnąć temat z nocnym transferem z lotniska oraz z wynajmem samochodu.
W apartamencie mieliśmy do dyspozycji sporych rozmiarów pokój z aneksem kuchennym oraz niewielki taras. Do dyspozycji gości był również basen. W okolicy było mnóstwo restauracji oraz kilka sklepów spożywczych. Gdybym ponownie podróżował na Santorini, to rozważyłbym ten hotel ponownie.
Wynajem samochodu na Santorini
Z uwagi na przybycie na Santorini w nocy nie zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu na lotnisku, ale zrobiliśmy to poprzez hotel. Auto wynajęliśmy w firmie Across, która Kię Picanto dostarczyła nam rano prosto do hotelu. Za Kię Picanto z pełnym ubezpieczeniem na 3 dni zapłaciliśmy łącznie 180 euro (60 euro za dzień). Auto zostawiliśmy w hotelu i miało być odebrane przez pracownika. Nie musieliśmy zostawiać żadnej kaucji za pojazd.
Wynajem auta na Santorini jest dobrym pomysłem, ponieważ pozwala na dotarcie w wiele miejsc szybciej niż komunikacją publiczną. W bardziej popularnych lokalizacjach może być problem z parkowaniem, ale nawet w Oia udawało nam się znaleźć jakieś wolne miejsce po krótszej chwili.
Ceny paliwa na Santorini były najwyższe jakie widzieliśmy w Grecji, nawet na Korfu był dużo niższe.
Najciekawsze atrakcje Santorini
Plan na zwiedzanie Santorini
Dzień pierwszy:
Pierwszy dzień poświęciliśmy na zobaczenie miasteczka i odpoczynek, ponieważ nie mieliśmy samochodu.
Dzień drugi:
Mając samochód mogliśmy pozwolić sobie na trochę więcej, a dzień poświęciliśmy na zwiedzenie południowej i zachodniej części wyspy. Zobaczyliśmy takie miejsca jak Serce Santorini, plaża Caldera, Latarnia Akrotiri, Czerwoną Plażę, starożytne miasto Akrotiri i miasto Perissa.
Dzień trzeci:
Wczesnym rankiem pojechaliśmy do miasta Oia, żeby zwiedzić miasteczko, gdy wszyscy jeszcze śpią lub jedzą śniadanie. Cały dzień kręciliśmy się w północnej części wyspy, a wieczorem wróciliśmy do Oia na zachód słońca.
Dzień czwarty:
Ten dzień poświęciliśmy na środkową część wyspy m.in. miasto Fira (Thera), Pyrgos, a wieczorem wróciliśmy na zachód słońca do Serca Santorini.
Najpiękniejsze miasta na Santorini
Oia (najpiękniejsze miasto Santorini)
Oia położona jest w północnej części Santorini i uważana jest za najpiękniejsze miasto na wyspie. Turystów przyciąga jak magnes swoją bielutką zwartą zabudową, niebieskimi dachami kapliczek i kościółków oraz punktami widokowymi.
Jeśli jesteście na Santorini w trakcie letniego sezonu to polecam Wam przyjechać do miasta jak najwcześniej, najlepiej koło 7 rano. Znajdziecie wówczas bez problemu wolne miejsce na parkingu i jest bardzo duża szansa, że do punktów widokowych nie będzie kolejek.
Oia jest również wspaniałym miejscem na zachód słońca, ale możecie być pewni, że ilość chętnych na jego zobaczenie będzie ogromna. Sporo turystów ustawia się na zachód już 45-60 min wcześniej.
Oprócz charakterystycznych punktów widokowych w Oia warto zobaczyć ruiny dawnego zamku Agios Nikolaos z XV wieku oraz piękny wiatrak. W 1956 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, które zniszczyło zamek. Sam spacer wąskimi i krętymi uliczkami jest niesamowitym przeżyciem. Aktualnie większość charakterystycznych niskich domów przerobiona jest na apartamenty do wynajęcia.
Fira (Thera)
Fira jest stolicą Santorini i podobnie jak Oia jest przepięknym miastem, które warto odwiedzić. Fira jest miastem, do którego bez problemu można przyjechać autobusem, ponieważ w centrum miasteczka znajduje się dworzec autobusowy, będący głównym hubem przesiadkowym na wyspie.
Fira jest miastem, po którym warto sobie pospacerować, ale podobnie jak w Oia możecie być pewni, że będzie tam sporo turystów. Na terenie miasta znajdują się dwa muzea, pierwsze z nich to Muzeum Archeologiczne położone w pobliżu górnej stacji kolejki, gdzie można zobaczyć starożytne eksponaty, a drugie to Muzeum Prehistoryczne Thiry, gdzie znajdują się artefakty odkryte w Akrotiri.
Warta zobaczenia i wejścia do środka jest Metropolitalna Katedra Ortodoksyjna, a także katedra św. Jana Chrzciciela. Obie świątynie są stosunkowo nowe i powstały w XX wieku.
Fira położona jest na wzniesieniu, którego wysokość dochodzi do 400 metrów, więc umiejscowienie białych zabudowań dodaje jej uroku. Jedną z miejscowych atrakcji jest kolejka, która kursuje w dół nad samą wodę. Istnieje również możliwość zejścia piechotą albo skorzystania z osiołków. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że nie popieram tej formy turystyki i uważam, że nie powinno się męczyć tych biednych zwierząt.
Nieopodal centrum Firy znajduje się niesamowita skała Skaros Rock, do której można się przespacerować. Samo to miejsce opiszę w osobnym akapicie.
Pyrgos
Pyrgos jest niewielkim miasteczkiem położonym na wzgórzu w centralnej części Santorini. Do 1800 roku było stolicą wyspy. Pyrgos z greckiego oznacza wieżę lub zamek, a w miasteczku do dzisiaj zachowały się ruiny zamku z czasów weneckich. Trzęsienie ziemi w 1956 roku spowodowało znaczne zniszczenia fortyfikacji, a jeszcze przed tym zdarzeniem był on zamieszkany.
Warto poświęcić trochę czasu i przyjechać tu, aby pospacerować sobie wąskimi i krętymi niczym labirynt uliczkami. Co ważne miasteczko nie jest tak oblężone przez turystów, jak pozostałe miejsca na wyspie. My również nie spotkaliśmy tam tłumów, dzięki czemu można poczuć jego klimat.
Spacerując uliczkami Pyrgos z pewnością zobaczycie kilka kościołów, z których najciekawszy jest powstały w X wieku kościół św. Theotokaki, w którym kiedyś znajdowała się Święta Ikona skradziona w 1983 roku.
Ze szczytu, na którym zlokalizowane jest miasteczko są piękne widoki na resztę wyspy. Wstęp do zamku oraz świątyń są bezpłatne.
Kamari
Jak wspomniałem na początku wpisu Kamari było miastem, w którym nocowaliśmy. W samym miasteczku nie ma zabytków poza starożytnym miastem znajdującym się na pobliskim wzgórzu oddzielającym Kamari od Perissy, ale o tym napiszę w osobnym akapicie. W Kamari są ciekawe plaże, które warto zobaczyć.
Latarnia Akrotiri (Akrotiri Lighthouse)
Latarnia Akrotiri położona jest w najbardziej na zachód wysuniętym fragmencie wyspy. Zbudowano ją w 1892 roku, ale nie można jej zwiedzać. Nieopodal latarni znajduje się niewielki parking, który w dzień może być w pełni zajęty. Latarnia mieści się na szczycie opadającego do morza półwyspu. Z tego miejsca jest niesamowity widok na całą kalderę wulkanu, a z drona końcówka wyspy przypomina aligatora.
Akrotiri (ruiny starożytnego miasta)
Akrotiri to niewielka wieś położona na Santorini. Znajdują się w niej pozostałości zamku z czasów weneckich, natomiast nie to jest jej największą atrakcją.
Najciekawszym miejscem są ruiny starożytnej miejscowości, które odkryto dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Mówi się o nich “greckie Pompeje”, ponieważ około 1600 roku p.n.e. na Santorini wybuchł wulkan, a zabudowania zostały zasypane warstwą popiołu. W przeciwieństwie do Pompei nie znaleziono tam jednak przysypanych ludzi, co może świadczyć o tym, że mieszkańcy zdążyli uciec przed kataklizmem.
Ruiny udostępnione są do zwiedzania, a można zobaczyć tam pozostałości kilkudziesięciu domów. Całość jest zadaszona, a między zabudowaniami poprowadzone są kładki.
Wstęp jest płatny:
– bilet normalny 12 euro
– bilet ulgowy 6 euro
– 15 euro bilet łączony, który dodatkowo upoważnia do wstępu do starożytnego miasta Thera oraz Muzeum Archeologicznego w Firze.
Ruiny starożytnej Thery
Ruiny starożytnej Thery położone są na wzgórzu Mesa Vouno o wysokości 369 metrów n.p.m., które znajduje się między Perissą i Kamari. Od strony Perissy można dojść tam ścieżką, natomiast z Kamari prowadzi tam kręta droga z dwudziestoma dwoma serpentynami. U góry znajduje się parking.
Bilet normalny kosztuje 6 euro, natomiast można kupić bilet łączony za 15 euro, który dodatkowo upoważnia do wstępu do starożytnego miasta Akrotiri oraz Muzeum Archeologicznego w Firze. W przypadku tych ruin możecie też spotkać się z nazwą Thira.
Z uwagi na to, że znajdują się one na szczycie góry, to w sezonie letnim polecam zabranie większej ilości wody oraz nakrycie głowy, ponieważ na odsłoniętym terenie będziecie niczym na rozgrzanej patelni.
Same ruiny są niesamowitym miejscem, o ile lubicie takie rzeczy. Na mnie zrobiły ogromne wrażenie. Miasto było zamieszkane od IX wieku p.n.e aż do VII wieku n.e. Znajdują się tam pozostałości starożytnych budowli oraz układ ulic.
Ze szczytu rozpościera się również niesamowity widok na Kamari i Perissę.
Wiatraki na Santorini
W wielu miejscach na Santorini znajdziecie przepiękne wiatraki. Kilka z nich można podziwiać w obszarze na południe od Emporio i na północ od Vlychady.
Serce Santorini
Serce Santorini jest niesamowitym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się formacja skalna w kształcie serca, którą znajdziecie nieopodal Firy. Z tego miejsca rozpościera się niesamowity widok na kalderę oraz na całą wyspę. Duże wrażenie robi znajdująca się trochę poniżej serca kapliczka. Serce Santorini jest świetnym miejscem na zachód słońca, a nieopodal niego znajduje się kolejny wiatrak.
Skaros Rock
Skaros Rock to niesamowita formacja skalna w Firze, o której wspominałem już wcześniej. W linii prostej znajduje się około 2 km od centrum Firy, więc można tam dojść lub dojechać samochodem. W okolicy można znaleźć niewielki parking, ale mimo wszystko udało się znaleźć wolne miejsce.
Do samej skały trzeba dojść kawałek, ale dzięki temu turystów będzie zdecydowanie mniej. Ze skały jest niesamowity widok na kalderę i całe Santorini.
The Diamond Rock Venue
Z miejsca oznaczonego na mapie jako The Diamond Rock Venue prowadzi krótki szlak do pięknie położonej kaplicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to fragment szlaku prowadzącego z Firy do Oia.
Najpiękniejsze plaże na Santorini
Plaże na Santorini są bardzo zróżnicowane. Znajdziecie zarówno plaże kamieniste, jak i plaże piaszczyste.
Czerwona Plaża (Red Beach)
Czerwona Plaża położona jest po południowej stronie wyspy nieopodal Akrotiri. Jest bardzo mała i możecie być pewni, że spotkacie tam wielu turystów. To co w niej najpiękniejszego to czerwony kolor skał.
Caldera Beach
Caldera Beach jest niewielką kamienistą plażą położoną nieopodal Akrotiri. Jest z niej ładny widok na kalderę.
Eros Beach
Eros Beach jest niewielką piaszczystą plażą położoną po południowej stronie Santorini. Jest to miejsce trochę na uboczu.
Vlychada Beach
Vlychada Beach to kolejna z ciekawych propozycji na plażowanie. Szary piasek oraz stosunkowo niewielka ilość plażowiczów z pewnością jest na duży plus.
Plaża Perissa
Plaża Perissa położona jest przy miasteczku Perissa. Znajdziecie tam szary piasek. Plaża jest długa i szeroka, a jej przedłużeniem są plaże Limnes i Perivolos. Z pewnością spotkacie tam wielu turystów, ale jest tam na tyle dużo miejsca, że nie powinniście mieć problemów z odpoczynkiem na niej.
Plaża Kamari
Plaża w Kamari jest długa i składa się z drobnych kamyczków. Najwięcej ludzi spotkacie w środkowej części, a im bardziej na południe i na północ tym będzie luźniej. W północnej części plaża nazywa się Almira.
W północnej części Santorini można znaleźć kilka plaż, na których nie spotkacie turystów, a mianowicie Pori Beach, czy Katsouni Beach. Niemniej nie są one już tak fajne, jak te opisane wcześniej.
Restauracje na Santorini
Na Santorini nie korzystaliśmy ze zbyt wielu restauracji, ale możemy Wam polecić 2 miejsca.
Juicy Burger – w tej knajpce w Kamari można zjeść w miarę tanio i dobrze burgery. Byliśmy zadowoleni z jakości jedzenia.
Tom’s – ta restauracja jest również godna rozważenia. Jedliśmy tam naleśniki i były przepyszne.
Cafe Akrotiri – to niewielka knajpka w Akrotiri. Zjedliśmy tam dobre pity, które były przystępne cenowo.
Podsumowując Santorini to piękne miejsce, chociaż na początku zraziła nas ilość turystów. Po upływie czasu, w momencie gdy piszę ten artykuł stwierdzam, że miejsce to jest niesamowite i chętnie bym tam wrócił.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Zawsze mi się podobały te białe domki na Santorini 😉
Santorini to kwintesencja Grecji 🙂