Wyobraź sobie najprawdziwsze dzikie zwierzęta, żyjące w swoim naturalnym środowisku. Bez ogrodzeń, bez klatek, żyjące w rytm natury, w rytm pór suchej oraz mokrej. Zwierzęta wolne, w otoczeniu przepięknej egzotycznej afrykańskiej przygody. Przeżycie prawdziwego, afrykańskiego safari jest niezapomnianym doświadczeniem i daje wspaniałą możliwość na poznanie pięknej natury, której nie zobaczysz w żadnym innym zakątku Świata.
1. Safari to niesamowita przygoda
2. Tanzania to najlepsze miejsca na afrykańskie safari
3. Dzikie zwierzęta na safari w Afryce
4. Ile czasu poświęcić na safari?
5. Ile kosztuje safari?
6. Czy safari jest bezpieczne?
7. Jak się przygotować do safari?
8. Safari, czy warto?
Safari to niesamowita przygoda
Odgłosy zwierząt, zapach, widoki, możliwość obserwowania ich zaskakujących zmian aktywności o różnych porach dnia.
Tu nie ma opiekunów, treserów, tu nikt nie przynosi soczystych kawałków mięsa, tu zwierzęta polują, aby przetrwać, a przetrwa najsilniejszy, prawdziwy cykl życia w swojej najczystszej i najprawdziwszej postaci.
Jeśli jesteś kolekcjonerem niezapomnianych wspomnień i uwielbiasz nowe wyzwania i przygody, to afrykańskie safari, zdecydowanie powinno znaleźć się na Twojej bucket list.
Tanzania to najlepsze miejsca na afrykańskie safari
Tanzania daje nam wiele możliwości i to właśnie ten kraj jest jednym z najbezpieczniejszych, gdzie taką przygodę możesz przeżyć. My na safari w Tanzanii byliśmy już trzykrotnie i w żadnym wypadku, nie zamierzamy na tym poprzestać.
Były to jedne z najcudowniejszych, najbardziej wzruszających, najbardziej pamiętliwych chwil w naszym życiu i do Tanzanii wrócimy ponownie, nie mam do tego najmniejszych wątpliwości.
Najpopularniejsze parki narodowe:
– Na północy kraju najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym będzie oczywiście Serengeti. Serengeti należy do największych i najbardziej znanych parków i tylko tu będziesz mieć okazję podziwiać niesamowity spektakl, odbywający się każdego roku, czyli wielką migrację zwierząt.
Migracja zahacza jeszcze Masai Mara, czyli park narodowy w Kenii, jednak na tym obszarze, zwierzęta są wyłącznie krótką chwilę.
– Ngorongoro, czyli park w miejscu powulkanicznego krateru, niesamowite miejsce. Spotkasz tam takie same zwierzęta jak w Serengeti.
– Tarangire, park narodowy, który wyróżnia się spośród pozostałych obecnością wielkich baobabów afrykańskich.
Parki narodowe na południu Tanzanii:
● Mikumi, jeden z najbardziej niedocenionych parków w Tanzanii. Piękny park, na którym znajdują się ogromne ilości dzikich zwierząt. Safari w Mikumi będzie świetną opcją dla „początkujących”, łatwo je zorganizować np. będąc na Zanzibarze.
● Selous, rezerwat Selous został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z uwagi na bogactwo fauny i flory oraz cudowną dziewiczą przyrodę. Park jest ogromny, ma to swoje minusy, bo znaczniej trudniej wypatrzeć zwierzęta. Z uwagi, iż teren jest niesamowicie mokry i występuje tu spora ilość akwenów wodnych, znajdziesz tu ogromne ilości krokodyli oraz hipopotamów. Podmokły teren powoduje trudne warunki do jazdy, także ten park może być często odradzany przez doświadczonych przewodników.
● Mkomazi będzie świetnym wyborem jeśli Twoim priorytetem będzie obserwacja nosorożców.
Dzikie zwierzęta na safari w Afryce
Styczność ze zwierzętami i możliwość obserwowania ich z tak małej odległości jest wyjątkowym przeżyciem, które ciężko ubrać w słowa.
Podczas wielkiej migracji zobaczysz starsze osobniki z młodymi, najmniejszego bawoła jakiegokolwiek widzieliśmy udało nam się zobaczyć w parku Mikumi. Maluch urodził się w nocy i wciąż można było dostrzec pępowinę.
W pamięć zapadł nam również widok stada słoni z młodymi, tuż pod drzwiami naszego obozowiska w parku Serengeti.
Widok 4 lwich braci, chillujących sobie za skałą, tulących się do siebie, dorosły samiec lwa stojący na skale, wypatrujący ofiarę, największe stado żyraf (23 liczyłam;), wielka migracja przechodząca przez nasze obozowisko, spanie na kempingu w Serengeti w namiotach, gdzie od dzikich zwierząt oddzielała nas wyłącznie cienka warstwa materiału, a w nocy budziły nas porykiwania lwów i chichot hien.
Te wszystkie wspomnienia, żywe i wyraźne wciąż powracają w naszych opowieściach i rozmowach, cudowne doświadczenie, które zapamiętamy do końca życia.
Ile czasu poświęcić na safari?
Najlepszą opcją będzie wybór safari kilkudniowego, minimum dwa noclegi. Tylko wtedy będziesz mieć większą szansę na zobaczenie ogromnej ilości zwierząt o różnych porach dnia. Dlaczego wspominam o tych różnych porach? Bo zwierzęta mają swój dobowy cykl, według którego funkcjonują i tak bardzo aktywne są w nocy (właśnie wtedy najczęściej polują) oraz o poranku, w ciągu dnia często śpią i trawią spożyty pokarm, po czym wieczorem ich aktywność znów się wzmaga.
Podczas typowego dnia na safari wstajecie dość wcześnie. Przewodnik zawsze wybierze nocleg w parku lub w pobliżu tak, aby nie marnować czasu na dojazdy.
Po śniadaniu, które zawsze jest zapewnione na miejscu, ruszacie w drogę.
Tereny parków są bardzo rozległe, w ciągu całego dnia zwiedzania będzie możliwość pokonanie sporych odległości i zobaczenia zwierząt w najróżniejszych sytuacjach.
Przeważnie w ciągu całodziennej jazdy nie wraca się do obozu.
Lunch spożywany jest w przeznaczonych do tego miejscach, w takich miejscach są również toalety. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przewodnik zatrzyma się w bezpiecznej okolicy z możliwością wyjścia za potrzebą.
Na miejsce noclegowe wraca się dopiero pod wieczór, na kolację.
Ile kosztuje safari?
Safari można odbyć budżetowo, można również nieco zaszaleć. Wszystko będzie zależało, od standardu, jakiego szukasz, oraz długości takiego safari.
W wielu parkach jest np. możliwość lotu balonem nad parkiem, taka przyjemność może kosztować nawet 800 USD (w parku Serengeti podczas wielkiej migracji).
Są też różne miejsca, w których można spędzić noc, od bardziej skromnych i budżetowych przybytków, po naprawdę luksusowe resorty.
W drodze do bądź z parku, możecie również odwiedzić jedną z wiosek prawdziwych Masajów spod samiuśkiego Kilimandżaro.
Można też zwiedzić pobliskie miejscowości, udać się na hajk w górach Usambara w miejscowości Lushoto, lub pójść na całość i zorganizować wypad na szczyt Kilimandżaro.
Jeśli interesuje Cię wyjazd na safari w Afryce, w Tanzanii, to odwiedź ten wpis. Współpracujemy z jednym z najlepszych przewodników safari w Tanzanii…
Można z nim zorganizować safari z Zanzibaru, lub każdego innego miejsca w Tanzanii.
Czy safari jest bezpieczne?
Wiele osób zadaje nam często pytanie, czy nie baliśmy się spać w namiotach wśród wielkiej migracji? Czy podczas safari jest bezpiecznie?
Zwierzęta nie mają w naturze atakować ludzi i atakować ich bez powodu.
Wielokrotnie przejeżdżaliśmy obok wielkich samców Lwa i w najmniejszym stopniu nie czuliśmy się zagrożeni.
Zwierzę zaatakuje wyłącznie wtedy, kiedy poczuje się zagrożone, kiedy naruszymy jego prywatną przestrzeń bądź kiedy będziemy w jakikolwiek sposób zagrażać jego potomstwu.
Wybierając dobrego przewodnika, z dużą wiedzą oraz doświadczeniem możesz czuć się całkowicie bezpiecznie.
Należy pamiętać o tym, aby nie zachowywać się w sposób nieodpowiedzialny, nie wychodzić z auta na własną rękę, nie krzyczeć, zachowywać się spokojnie i z szacunkiem do zwierząt wokół.
Wybierając się do Tanzanii, nie musisz posiadać szczepień obowiązkowych. Warto pamiętać o dobrym środku na komary, gdyż na kontynencie wciąż można spotkać przypadki zachorowań na malarię. Pamiętaj jednak, że nie masz powodów, by wpadać w panikę jeśli ukąszenie się przytrafi, to nie jest tak, że każdy komar jest nosicielem groźnych wirusów.
Jak się przygotować do safari?
Na Safari warto wziąć wspomniany środek na komary, czapkę, która ochroni Cię przed palącym słońcem (oczywiście z pogodą może być różnie, wszystko będzie zależało od tego, w jakim okresie na safari się wybierzesz). Cały sprzęt photo i video do upamiętnienia niezapomnianych chwil.
Warto mieć ze sobą również coś ciepłego, bo o wschodzie i zachodzie słońca może być nieco chłodniej.
Nie zapomnij filtra słonecznego, okularów, możesz zabrać sprzęt przydatny do obserwacji zwierząt np. lornetkę (jeśli nie będziesz mieć swojej, będziesz mógł pożyczyć ją od przewodnika).
Ubranie, jakie będziesz mieć na sobie podczas eksplorowania parku, powinno być w kolorze jak najbardziej zbliżonym do kolorów natury. Staraj się unikać bieli, żółtego oraz czerwonego koloru, bo właśnie one są bardzo wyraźnie dostrzegane przez zwierzęta.
Podczas pory deszczowej i tuż po niej, kiedy jest większa ilość owadów i insektów, unikaj niebieskiego i czerni, które są dla nich bardzo atrakcyjne.
Safari, czy warto?
Zobaczyć zwierzęta bez granic, wolne, szczęśliwe to jest coś, co warto przeżyć w szczególności, jeśli masz fundusze, szukasz prawdziwej przygody i uwielbiasz naturę. Dla kogoś takiego jak ja, gdzie programy przyrodnicze na National Geographic, były zawsze tłem do codziennych czynności w domu rodzinnym, gdzie zawsze w domu pojawiały się zwierzęta, dla kogoś pełnego empatii, miłości, oraz dla osób, które niezbyt dobrze znoszą wizytę w zoo, to będzie trip życia.
Będzie to również świetna forma edukacji. Podczas safari dowiedzieliśmy się niezliczonych faktów i ciekawostek na temat zwierząt. Razem z naszym przyjacielem i przewodnikiem Frankiem odpowiedzieliśmy na nurtujące wszystkich pytanie, czy zebra jest biała w czarne paski, czy czarna w białe paski, dowiedzieliśmy się, co jedzą, jak polują, jak żyją wszystkie cudowne zwierzęta Afryki, mogąc jednocześnie patrzeć im prosto w oczy.
Niezapomniana przygoda, wzruszające momenty, czy warto przeżyć prawdziwe afrykańskie safari? Po stokroć tak!
Artykuł powstał przy współpracy z Szewczyk_Travel