Ośno Lubuskie - konwaliowe miasto (przewodnik po atrakcjach)
Ośno Lubuskie to jedno z moich ulubionych miasteczek, które posiadają mury obronne. Jeszcze nie tak dawno o nim nie słyszałem, ale przygotowując się do realizacji projektu odkryłem, że w okolicy jest dużo więcej podobnych miast do Ośna. Zapraszam Was dzisiaj do lektury krótkiego przewodnika po atrakcjach Ośna Lubuskiego.
Najciekawsze atrakcje Ośna Lubuskiego
Miasteczko bardzo mnie urzekło, ponieważ było takie sielskie i spokojne, gdy go zwiedzałem. Miałem wrażenie, że ludzie w ogóle nie zwracają tam uwagi na mijający czas. Z uwagi na mury obronne włączam je do mojego projektu “Miasta stojące murem”.
Ośno Lubuskie położone jest jak sama nazwa wskazuje w województwie lubuskim. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w połowie XIII wieku. Prawa miejskie zostały przyznane około 1347 roku, ale już w drugiej połowie XIII wieku Ośno miało przywilej miasta nadany przez biskupów lubuskich.
Ciekawe miejsca w Ośnie Lubuskim
W swojej historii Ośno Lubuskie doświadczyło wielu pożarów, zaraz oraz wojen, które za każdym razem dokonywały sporych strat. W 1945 roku 70% zabudowy miasteczka zostało zniszczone.
Ośno Lubuskie co zobaczyć?
Z Ośnem Lubuskim związanych jest kilka ciekawostek, a mianowicie w XIV wieku miasto otrzymało przywilej bicia własnej monety. W drugiej połowie XVI wieku istniało tam 857 warzelni piwa (miasto słynęło z piwa ośnieńskiego), a w XVIII wieku 157 warsztatów tkackich. Na przełomie XIX i XX wieku Ośno Lubuskie było nazywane konwaliowym miastem z uwagi na uprawy tego kwiatu i jego duży eksport.
Mury obronne w Ośnie Lubuskim
Mury obronne mają około 1350 metrów i przetrwały niemal w całości. Powstały w XIV i XV wieku. Do miasta w przeszłości prowadziły dwie bramy od zachodu Brama Frankfurcka, a od wschodu Sulęcińska. Wysokość obwarowań dochodziła do 6 metrów.





Obwarowania zostały mocno uszkodzone podczas wojen w XVII wieku, a od połowy XVIII rozpoczęła się ich częściowa rozbiórka. W pierwszej kolejności zasypano fosę oraz wyrównano wały ziemne, następnie zajęto się bramami miejskimi. Ostatnie fragmenty Bramy Frankfurckiej zostały rozebrane w 1911 roku. Od lat sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęła się renowacja obwarowań.











W chwili obecnej w Ośnie można zobaczyć łącznie 12 baszt, z czego 2 są koliste, 3 prostokątne (zachowane w pełni) oraz 7 baszt prostokątnych (bez zadaszenia). Wysokość murów waha się od 2 do 5 metrów.
Z zachowanych obwarowań warto wyróżnić:
- Baszta Złodziejska z XIV wieku, która w przeszłości służyła za więzienie (14 metrów wysokości)
- Baszta Krzaków z XIV wieku, która również pełniła funkcję więzienia (14 metrów wysokości)
- Baszta Wielka Chyżańska (7 metrów wysokości)
- Baszta Smołowa (7 metrów wysokości)
- Baszta Kapłańska (7 metrów wysokości)
- Baszta Zwinger (nieopodal Baszty Złodziejskiej)










Kościół św. Jakuba w Ośnie Lubuskim
Miejscowy kościół gotycki św. Jakuba budowano blisko 80 lat. Budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Jego wyposażenie w większości pochodzi z XVII wieku.





Kaplica św. Gertrudy
Nieopodal murów znajduje się gotycka kaplica św. Gertrudy z XV wieku.

Rynek i ratusz w Ośnie Lubuskim
Spacerując po mieście warto też zwrócić uwagę na neogotycki ratusz, w którym znajduje się muzeum. Powstał w 1517 roku, natomiast w XIX wieku został odbudowany.
`

Rynek w Ośnie jest trochę nietypowy, ponieważ wokół nie ma prawie żadnych kamienic, natomiast jest sporo drzew, które dają przyjemny cień.

Warto również wspomnieć o synagodze, która istniała według danych na rogu 1 Maja oraz Strażniczej. Poza granicami murów znajduje się wieża Eckarta, do której już nie dotarłem.

Ośno Lubuskie było moim trzecim miasteczkiem odwiedzonym tego dnia po Łagowie i Lubniewicach i byłem bardzo pozytywnie nim zaskoczony. Uważam, że jest warte odwiedzenia, ponieważ prezentuje się znakomicie.