Wędrowanie to doskonała okazja do spędzenia czasu aktywnie i zdrowo, a przy tym niesamowicie przyjemnie, bo przecież nie ma to jak nieziemskie widoki na szlaku. Każda piesza wycieczka to jednak wyzwanie, na które należy się przygotować. Sprawdźmy zatem, co mieć ze sobą, gdy ma się w planach wędrówkę.
Cały świat pełen jest urokliwych szlaków idealnych dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Na naszym własnym podwórku także jest ich niemało i zdecydowanie warto się z nimi zaznajomić. Niezależnie jednak, czy wędrujesz po Polsce, Europie, czy gdziekolwiek indziej, każda wycieczka stanowi wyzwanie, zatem sprawdź, jak zacząć przygotowywać się do przeżycia kolejnej, niezapomnianej przygody.
Co zabrać ze sobą na wędrówkę? Checklista
Każdy wędrowiec musi być odpowiednio wyposażony. Bez ekwipunku nie ma udanej wycieczki – niezależnie od tego, czy idzie się w góry, czy do lasu. Przygotowaliśmy krótki niezbędnik, który pomoże Ci zapamiętać wszystko, czego potrzebujesz podczas pieszej wędrówki. Jest to poradnik uniwersalny. Twój zestaw może się różnić w zależności od tego, gdzie konkretnie chcesz się udać, dlatego przed wyruszeniem koniecznie sprawdź, czy nie powinieneś dodać do tej listy czegoś potrzebnego w konkretnym miejscu o danej porze roku.
- Obuwie trekkingowe
Odpowiednie obuwie to absolutna podstawa każdej wycieczki, dlatego temu tematowi warto poświęcić dużo czasu. Buty warto dopasować do indywidualnej sytuacji i pory roku. W suchy, ciepły i raczej łatwy teren nadadzą się wygodne i przewiewne sandały trekkingowe, ale na długą górską wędrówkę lepiej będzie zabrać porządne buty trekkingowe stabilizujące kostki. Klapki zostaw w domu, chyba że użyjesz ich tylko pod prysznicem w schronisku.
Jeśli kupujesz nowe buty, koniecznie zrób to z wyprzedzeniem i przetestuj je przed wyruszeniem w drogę. Nie ma nic gorszego niż wielogodzinna wędrówka w niewygodnych butach.
- Kurtka przeciwdeszczowa
Nawet jeśli nie zapowiada się na deszcz – warto ją mieć. Piesze wędrówki mogą trwać wiele godzin, a pogoda bywa zmienna. W sklepach sportowych można nabyć kurtki przystosowane do trudnych warunków pogodowych i aktywności fizycznej, a jednocześnie lekkie.
- Przewiewne i wygodne ubrania
Na szlaku wygoda to podstawa. Modne ciuchy zostaw w domu, a zaopatrz się w ubrania do aktywności fizycznej, najlepiej z naturalnych materiałów – bawełny, wełny, lnu. Na pewno potrzebujesz przynajmniej kilku koszulek, ale poza tym przyda się coś cienkiego z długim rękawem oraz bluza (np. polarowa). Jedno osłoni Cię przed słońcem, owadami lub lekkim chłodem, drugie przed zimnem i silnym wiatrem.
Oczywiście Twój zestaw ubrań powinien zależeć od tego, gdzie i kiedy się wybierasz. Zimą nie zapomnij o rękawiczkach, kominie na twarz, grubszej kurtce trekkingowej oraz oczywiście ciepłych skarpetach. Jednak nawet latem w krajach przeważnie ciepłych warto mieć coś na chłodne poranki i wieczory.
- Osłona głowy
Czapka z daszkiem albo kapelusz trekkingowy ochronią Twoją głowę przed słońcem, które na niektórych szlakach praży nieubłaganie – szczególnie w ciepłe miesiące. Jeśli z kolei przewidujesz, że na szlaku będzie zimno, koniecznie weź ze sobą ciepłą czapkę osłaniającą uszy, i komin lub kominiarkę na twarz.
- VPN
Nie samym chodzeniem wędrowiec żyje. W wielu miejscach na szlaku możesz nawet nie mieć zasięgu i dostępu do internetu, ale w schroniskach, hotelach czy ogólnie poza „dziczą” pozostawanie w kontakcie ze światem jest wskazane.
Przed wyruszeniem zainstaluj usługę VPN na swoim urządzeniu łączącym się z internetem. VPN chroni przesyłane dane poprzez szyfrowanie – jest to ważne dlatego, że publiczne sieci Wi-Fi (takie jak te w schroniskach, gospodach i na lotniskach) nie zawsze są dobrze zabezpieczone na wypadek scamów i ataków hakerskich. VPN szyfruje ruch sieciowy, przez co staje się on niedostępny dla potencjalnych podsłuchiwaczy, a poza tym zmienia adres IP na polski, dzięki czemu możesz zachować dostęp do treści zablokowanych poza granicami kraju.
- Pojemnik(i) na wodę pitną
Rozmiar i liczbę butelek z wodą należy dopasować do swoich preferencji, długości wędrówki oraz pogody. Jak wiadomo, im dłuższy lub trudniejszy szlak i cieplejszy dzień, tym więcej wody wypijesz. Nie zawsze trzeba jednak targać ze sobą kilka litrów wody. Przed wyruszeniem w drogę można zastanowić się, czy na szlaku będzie możliwość uzupełnienia bidonu. Jeśli tak, po jednej około litrowej butelce na osobę powinno wystarczyć.
O wodę można poprosić w mijanym schronisku lub gospodarstwie, a nawet pobrać ją z górskiego potoku, o ile jest w miarę czysty. Na taką okazję warto zaopatrzyć się w specjalny filtr lub tabletki do uzdatniania wody.
- Prowiant
Chodzenie jest wyczerpujące, więc zabierz ze sobą coś do przekąszenia podczas odpoczynku. Kanapki to sprawdzona opcja, ale poza nimi dobrze zaopatrzyć się w coś niewielkiego i wygodnego do jedzenia podczas wędrówki. Batoniki proteinowe, orzechy, suszone mięso czy kabanosy mogą dodać energii, gdy dopadnie Cię nagły głód.
Tylko pamiętaj, by wszystkie papierki i opakowania wróciły ze szlaku razem z Tobą!
- Mapa
W codziennym życiu wielu z nas korzysta z map online, takich jak Google Maps, ale wyruszając na przygodę na łonie natury, trzeba mieć na uwadze, że na niektórych odcinkach nie będzie zasięgu, a więc i internetu. Jeśli będziesz polegał tylko na mapie online, możesz się rozczarować.
Zaopatrz się albo w papierową mapę regionu, albo ściągnij mapy offline – większość aplikacji ma taką opcję. Jeśli udajesz się na naprawdę długą wędrówkę przez nieznane rejony, kompas także będzie pomocny.
- Apteczka i akcesoria bezpieczeństwa
Przyjemność przyjemnością, ale zdrowie to podstawa. Wędrując godzinami po trudnym terenie, nietrudno o kontuzję. Spakuj do plecaka apteczkę, w której znajdą się:
- bandaże;
- kompresy gazowe;
- plastry z opatrunkiem (na otarcia i skaleczenia);
- środek do dezynfekcji ran;
- leki przeciwbólowe;
- środek odstraszający owady i kleszcze;
- krem z filtrem UV (jeśli wędrujesz w słońcu);
- krem na oparzenia słoneczne;
- leki na dolegliwości żołądkowe;
- leki, które przyjmujesz stale, jeśli takie masz;
- nożyczki.
Poza tym zawsze dobrze mieć ze sobą latarkę (z nowymi bateriami), a w górskie wyprawy zaleca się zabieranie gwizdka. Gwizdek to nieoczywisty, lecz ratujący życie gadżet, dzięki któremu łatwiej dać znać o swojej obecności i zawołać o pomoc. Oczywiście lepiej, by się nikomu nie przydał – ale lepiej go mieć niż nie mieć!
- Porządny plecak
Wszystkie wymienione akcesoria naturalnie trzeba gdzieś spakować. Pojemność plecaka to już kwestia indywidualna – na jednodniową wycieczkę wystarczy plecak do 30 litrów, bo większość akcesoriów i tak zostanie w schronisku, ale już na kilka dni z dala od cywilizacji wypada zabrać plecak o pojemności do 60 litrów.
Dobór plecaka zależy też od charakteru wycieczki. Jeśli za dnia będziesz chodził, a noclegi spędzał w przytulnych miejscach noclegowych, nie potrzebujesz ogromnego plecaka. Jeśli jednak wybierasz się w dzicz z zamiarem spania pod namiotem i gotowania na kuchence turystycznej, to lepiej zaopatrzyć się w 80-, a nawet 100-litrowy plecak.
To, co jest uniwersalne, jeśli chodzi o plecaki turystyczne każdej wielkości, to jakość wykonania i wygoda noszenia. Nie bez przyczyny profesjonalne plecaki outdoorowe są drogie. Nie są to zwykłe szkolne tornistry, a sprzęt zaprojektowany z myślą o wygodzie i ergonomii. I nie warto na nich oszczędzać – Twoje plecy Ci za to podziękują.
Artykuł zewnętrzny