Czeski Krumlow (Český Krumlov) to przepiękne miasteczko położone nad wijącą się niczym wąż Wełtawą na południe od Pragi. Odwiedzając je można poczuć się tak, jakbyśmy cofnęli się wprost do średniowiecza. Od 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszam Was do lektury przewodnika po atrakcjach Czeskiego Krumlowa.
Czeski Krumlow co zobaczyć?
Krumlov odwiedziliśmy podczas dwudniowego wyjazdu, podczas którego zobaczyliśmy jeszcze Telcz, Czeskie Budziejowice, Trzeboń i kilka innych miejsc. Spędziliśmy tam pół dnia i myślę, że jest to takie minimum, żeby przespacerować się po całym miasteczku, a nawet zjeść tam obiad. Jeśli planujecie odwiedzać muzea, to z pewnością będziecie potrzebowali cały dzień.
Źródło wypowiedzi: mubi.pl
Historia miasta sięga połowy XIII wieku, kiedy to pojawiła się pierwsza wzmianka o nim. Budowa zamku rozpoczęła się również w XIII wieku, jej inicjatorem był ród Vitkowiców, a kolejnymi właścicielami ród Rožmberków. Budowę części obecnego Krumlova z rynkiem wzorowano na Czeskich Budziejowicach.
Czeski Krumlow był miejscem akcji słynnego filmu “Iluzjonista” z 2006 roku, w którym zagrali m.in. Edward Norton i Jessica Biel, a o miejscowym zamku w swojej piosence „Malovani Dzbanku” śpiewała Helena Vondráčková:
„Malovaný džbánku z krumlovského zámku
Znáš ten čas, dobře znáš ten čas
Kdy tu chodská skála na hranicý stála
Znáš ten čas, dobře znáš ten čas”
JAK DOJECHAĆ DO CZESKIEGO KRUMLOWA?
Do Krumlova można dojechać na kilka sposobów, a wszystko zależy od której strony będziecie podróżować. Z zachodniej Polski zapewne skierujecie się na Pragę, a potem na południe, gdzie nieopodal Taboru rozpoczyna się autostrada. My z Górnego Śląska pojechaliśmy autostradą A1 przez Brno, a następnie przez Telcz Czeskich Budziejowic i dalej autostradą na południe.
Pamiętajcie, że na czeskie autostrady musicie kupić winietę. Do końca 2020 roku obowiązywały papierowe winiety, ale od 1 stycznia 2021 są elektroniczne winiety, które kupicie przez stronę internetową.
Winiety:
10 dni – 310 koron
30 dni – 440 koron
1 rok – 1500 koron
Parkowanie w Krumlovie jest płatne. Sugeruję zostawić auto na jednym z dostępnych parkingów, których listę oraz cennik możecie sprawdzić na tej stronie.
My zostawiliśmy auto na prywatnym płatnym parkingu, koło miejskiego parkingu nr P2. Koszt to ponad 100 koron. Nie próbujcie wjeżdżać do ścisłego centrum, gdyż może się to skończyć blokadą na kołach.
GDZIE NOCOWAĆ W CZESKIM KRUMLOWIE?
Nie polecę Wam żadnego konkretnego noclegu, gdyż nocowaliśmy w Czeskich Budziejowicach. Niemniej szukałbym czegoś na starym mieście. Może zainteresuje Was poniższa mapka z noclegami. Porównaj zakwaterowanie na booking.com i u innych dostawców zakwaterowania na cozycozy.com.
Booking.comCZESKI KRUMLOW RESTAURACJE
W Krumlovie znajdziecie ogromną ilość restauracji, w których można zjeść smacznie. Natomiast ja polecę Wam tę, z której sami skorzystaliśmy, czyli Krumlovský mlýn. Restauracja położona jest nad samą Wełtawą przy starym młynie wodnym. Jeśli usiądziecie na zewnątrz to będziecie mieć widok na Most Płaszczowy koło zamku.
Jedzenie w restauracji jest bardzo dobre, a ceny umiarkowane.
Czeski Krumlow najciekawsze atrakcje
ZAMEK W CZESKIM KRUMLOWIE
Zamek w Czeskim Krumlowie jest przepiękny. Należy do największych zamków w Czechach, większe są tylko Hradczany w Pradze.
Do środka wchodzi się przez tzw. Czerwoną Bramę. Następnie przez dziedziniec brukowaną drogą dotrzemy do kolejnej bramy. Przed nią po obu stronach znajduje się wybieg dla niedźwiedzi, które mieszkają tam od XVI wieku. W październiku były dwa, ale jeden z nich sprawiał wrażenie zagubionego.
Dalej przechodzimy przez kolejną bramę na kolejny dziedziniec, pośrodku którego stoi fontanna. Hradek, czyli najstarsza część zamku powstała w XIII wieku, to ta z charakterystyczną okrągłą wieżą. W późniejszych latach 86 metrowa wieża została przebudowana w stylu renesansowym. Rozciąga się z niej jeden z najładniejszych widoków na miasto (wchodzi się na wysokość 54 metrów). Wszystkie informacje, w tym ceny biletów oraz godziny otwarcia znajdziecie na stronie zamku.
Z drugiego dziedzińca przechodzimy do Górnego Zamku (Horní Hrad). Przechodząc przez tę część największe wrażenie robią dwa kolejne, aczkolwiek niewielkie dziedzińce, które wyglądają bardzo podobnie.
W tej części zamku znajduje się obecnie Teatr Zamkowy z 1681 roku, którego wygląd nie zmienił się przez ponad 250 lat.
Po wyjściu z zamku wejdziemy na unikatowy Most Płaszczowy (Plášťový Most) z XVIII wieku, który należy do pierwszych tego typu budowli na świecie. Charakteryzuje się tym, że ma trzy kondygnacje zamknięte oraz jedną otwartą (łącznie cztery).
OGRODY PAŁACOWE
Ogrody Pałacowe powstały w XVII wieku i rozciągają się na długości ponad 700 metrów. Część ogrodu zbudowana jest w stylu angielskim, a część w stylu francuskim. Jednym z bardziej charakterystycznych obiektów jest Belweder (Letohrádek Bellarie) zbudowany na początku XVIII wieku. Ciekawa jest również fontanna.
Czeski Krumlow praktyczny przewodnik
RYNEK (NÁMĚSTÍ SVORNOSTI)
Rynek w Czeskim Krumlowie (Náměstí Svornosti) nie jest bardzo rozległy, ale warto go odwiedzić. Jego szerokość wynosi około 50 metrów, a długość około 55 metrów. Otaczają go przepiękne kamieniczki, z których część ma podcienia. Warto zwrócić uwagę na ratusz z XVI wieku w stylu renesansowym (charakterystyczny biały budynek).
Na rynku można zobaczyć również charakterystyczną dla Czech kolumnę morową z 1715 roku.
KOŚCIÓŁ ŚW. WITA
Spacerując po Krumlovie z pewnością zwrócicie uwagę na kościół św. Wita. Bardzo dobrze widać go od strony Wełtawy. Zbudowano go w stylu gotyckim w XV wieku. Wstęp do środka jest darmowy.
Nieopodal kościoła przy ulicy Horní znajduje się wejście na ciekawy punkt widokowy, z którego możecie podziwiać zamek. Przy tej samej ulicy dokładnie vis a vis punktu widokowego mieszczą się budynki dawnego Kolegium Jezuickiego z drugiej połowy XVII wieku, w którym obecnie od 1889 roku funkcjonuje hotel.
STARE MIASTO W KRUMLOVIE
Stare miasto w Czeskim Krumlowie wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć je w całości, gdyż ma pełno pięknych, krętych i brukowanych uliczek. Na starym mieście zobaczycie również mnóstwo starych kamienic, z których najbardziej znana to Dom Jakuba Krčina z końca XVI wieku.
Na stare miasto możecie dostać się przez Bramę Budziejowicką (Budějovická brána) z przełomu XVI i XVII wieku. Jest ona jedyną, która przetrwała, a było ich dziewięć. Jeśli się dobrze przyjrzycie, to zobaczycie umieszczony na niej zegar słoneczny.
Część starego miasta, w której mieści się zamek, Brama Budziejowicka oraz klasztor minorytów nazywa się Latran.
Do części, w której znajduje się rynek prowadzi Lazebnický most, natomiast od południowej strony znajduje się drugi most E. Beneša.
KLASZTOR MINORYTÓW
Klasztor minorytów położony jest blisko parkingu P2 na obrzeżach starego miasta. Na jego terenie znajduje się kościół Bożego Ciała.
Nieopodal klasztoru przy ulicy Pivovarskiej można podziwiać wieże z XVI wieku, w której obecnie mieści się hotel.
KOŚCIÓŁ ŚW. JOŠTA
Kościół św. Jošta położony jest przy ulicy Latran. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy w tym miejscu wybudowano pierwszą świątynię. Pod koniec XVI wieku została ona jednak zburzona, a w jej miejsce powstał barokowy kościół. W czasie swojej historii był przemianowany m.in. na kościół św. Trójcy, pełnił funkcję szpitala, a obecnie znajdziecie tam Muzeum Marionetek.
Czeski Krumlow informacje praktyczne
PARK MIEJSKI
Jeśli będziecie chcieli chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku to polecam Wam zajrzeć do Parku miejskiego, który znajdziecie w zakolu Wełtawy.
Czeski Krumlow jest dla mnie jednym z najpiękniejszych miast, które widziałem i to nie tylko w Czechach. Mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że zrobił na mnie dużo większe wrażenie niż czeska Praga, ale może też dlatego, że jest ona zdecydowanie bardziej popularna.
Spacerując brukowanymi uliczkami starego miasta w Krumlovie można dostać oczopląsu, ponieważ ilość pięknych kamienic oraz miejsc powoduje, że człowiek nie wie, w którą stronę iść, czy gdzie obrócić głowę. Mówiąc kolokwialnie chodziłem po Krumlovie zbierając szczękę z ziemi z wrażenia 🙂
Zastanawiam się, czy w sezonie letnim bywa tam wielu turystów. W pierwszą sobotę października Krumlov nie był zbyt zatłoczony, wszędzie dało się wejść i nie było kolejek do restauracji, ani nie było problemu ze znalezieniem wolnego miejsca na parkingu.
Następnym czeskim miastem, które odwiedziliśmy podczas tej podróży to Czeskie Budziejowice.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂