Jak wspomniałem w poprzednim artykule Portugalia należy do moich ulubionych krajów. Algarve położone na południu kraju to przepiękny region, gdzie lato trwa długo, a nawet zimą temperatury są znośne. Opis atrakcji tego regionu przeczytacie w osobnym artykule, a dzisiaj chciałbym Wam pokazać miasto Lagos, które przy okazji jest pierwszym zagranicznym miastem włączonym przeze mnie do projektu “Miasta stojące murem”.
1. Mury obronne w Lagos
2. Zamek w Lagos (Castelo de Lagos)
3. Fort Ponta da Bandeira (Forte da Ponta da Bandeira)
4. Kościół św. Sebastiana w Lagos (Igreja de São Sebastião)
5. Kościół Najświętszej Marii Panny w Lagos (Igreja de Santa Maria de Lagos)
6. Kościół św. Antoniego w Lagos (Igreja de Santo António)
7. Muzeum Miejskie w Lagos (Museu de Lagos Dr. José Formosinho)
8. Targ Niewolników (Mercado de Escravos)
9. Stare Miasto w Lagos
10. Promenada w Lagos
11. Ponta da Piedade (Przylądek Miłosierdzia)
12. Praia do Camilo (plaża)
13. Praia Dona Ana (plaża)
14. Praia dos Estudantes (plaża)
Najciekawsze atrakcje Lagos (Portugalia)
Mimo, że dotychczas zwiedziłem wiele miast, które posiadają mury obronne, to portugalskie Lagos jest pierwszym zagranicznym miastem, które oficjalnie dołączam do projektu “Miasta stojące murem”. Z biegiem czasu z pewnością pojawi się ich więcej, aczkolwiek obecnie skupiam się pod tym kątem głównie na Polsce.
Lagos odwiedziłem w drugiej połowie kwietnia 2022 roku. Pogoda bardzo dopisała, a temperatura była wysoka. Dlaczego warto przyjechać do Lagos? Do zwiedzenia jest nie tylko klimatyczne miasteczko, posiadające ciekawe mury miejskie i zabytki, ale również okoliczne plaże i formacje skalne. Najbardziej znanym miejscem w okolicy jest Przylądek Miłosierdzia (Ponta da Piedade), który tworzą jedyne w swoim rodzaju niesamowite formacje skalne. Oprócz tego w okolicy znajduje się kilka pięknych plaż, które warto odwiedzić.
Lagos (Portugalia) najciekawsze informacje
Historia Lagos sięga pierwszego tysiąclecia przed Chrystusem. Miasto zostało założone przez Celtów, a jego pierwotna nazwa brzmiała Lacobriga, co z oznaczało “ufortyfikowane wzgórze”. W późniejszym czasie plemiona celtyckie dołączyły do Kartagińczyków, a później rządzili tam Rzymianie.
Od VI wieku n.e Lagos przejęli Wizygoci, później Bizantyjczycy, a w VIII wieku Maurowie. W X wieku powstał tam zamek oraz mury obronne.
W połowie XIII wieku Algarve zostało podbite przez króla Portugalii Afonso III. W XV wieku Lagos stało się głównym portem, z którego wyruszały w świat portugalskie ekspedycje, a przez jakiś czas mieszkał tam m.in. Henryk Żeglarz.
Lagos było również przez długie lata miastem, przez które przewijali się niewolnicy przywożeni z Afryki do Europy. To właśnie tam od 1444 roku odbywały się pierwsze targi niewolników. W późniejszych stuleciach miasto zaczęło tracić na znaczeniu kosztem rozwoju Lizbony.
Od 1581 roku na blisko sześćdziesiąt lat Portugalia straciła niezależność i stała się częścią Imperium Hiszpańskiego. W wyniku tego obszar Algarve został zaatakowany przez Brytyjczyków, splądrowano wówczas Faro. Oprócz tego okolica była często atakowana dodatkowo przez piratów i Hiszpanów. Konsekwencją tych walk było powstanie na całym wybrzeżu sieci fortów, a jeden z nich zbudowano właśnie w Lagos. Ponta da Bandeira położony jest nad oceanem nieopodal bramy miejskiej Porta de São Gonçalo.
W 1576 roku Lagos stało się stolicą Algarve i pozostało nią do 1755 roku, gdy okolicę nawiedziło tsunami i zniszczyło miasto. W połowie XIX wieku Lagos zaczęło się ponownie rozwijać.
Co zobaczyć w Lagos (Portugalia)?
Mury obronne w Lagos (Portugalia)
Mury w Lagos są imponujące. Pierwsze obwarowania powstały w czasach Maurów w X wieku, a w XVI wieku zostały bardzo rozbudowane. Pod koniec XVI wieku jeden z fragmentów obwarowań został przebudowany na rezydencję miejscowych gubernatorów (Zamek Gubernatora). Nie znalazłem nigdzie długości, ale pomiary na Google Maps wykazują, że mury musiały mieć około 2400 metrów, a do dzisiaj przetrwało około 1500 metrów. W linii obwarowań znajdowało się 9 wież dla artylerii, część z nich przetrwało do dzisiaj. Mury obronne są ładnie odrestaurowane.
Lagos posiadało 7 bram miejskich, z których do dzisiaj przetrwała jedna Porta de São Gonçalo we wschodniej części starego miasta.
Zamek w Lagos (Castelo de Lagos)
Miejscowy zamek nosi również nazwę Zamku Gubernatora (Castelo dos Governadores). Powstał w XVI wieku, gdy fragment obwarowań stał się częścią rezydencji dla miejscowych gubernatorów.
Fort Ponta da Bandeira (Forte da Ponta da Bandeira)
Fort Ponta da Bandeira położony jest nad oceanem na wschód od starego miasta nieopodal bramy Porta de São Gonçalo. Nazywany jest również Fortem Lagos, Rejestrowym i Flagowym. Powstał w XVII jako część linii fortyfikacji znajdujących się na całym wybrzeżu Algarve. W trakcie tsunami w 1755 roku został mocno uszkodzony. Można go można zwiedzać, a bilet kosztuje kilka euro.
Kościół św. Sebastiana w Lagos (Igreja de São Sebastião)
Kościół św. Sebastiana (Igreja de São Sebastião) położony jest w północnej części starego miasta. Powstał w XIV wieku w stylu gotyckim, ale w późniejszym czasie był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie widać w nim sporo z baroku.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Lagos (Igreja de Santa Maria de Lagos)
Kościół Najświętszej Marii Panny (Igreja de Santa Maria de Lagos) położony jest nieopodal Zamku Gubernatora. Powstał w XVI wieku, a następnie w XIX wieku został odrestaurowany. Położony jest przy Placu Henryka Żeglarza (Praça Infante Dom Henrique).
Kościół św. Antoniego w Lagos (Igreja de Santo António)
Kościół św. Antoniego (Igreja de Santo António) położony jest około 100 metrów od opisanego wcześniej kościoła NMP. Po tsunami w 1755 roku został odbudowany. Należy do najciekawszych świątyń w Lagos.
Muzeum Miejskie w Lagos (Museu de Lagos Dr. José Formosinho)
Obok kościoła św. Antoniego znajduje się muzeum Museu de Lagos Dr. José Formosinho. Znajdują się w nim eksponaty archeologiczne oraz związane ze sztuką sakralną.
Targ Niewolników (Mercado de Escravos)
Od 1444 roku w Lagos odbywały się targi niewolników, którzy przywożeni byli z Afryki. Miejsce to nazywało się Mercado de Escravos. Obecnie mieści się tam galeria sztuki, w której można zobaczyć wystawy związane z tymi wydarzeniami.
Stare Miasto w Lagos
Będąc w Lagos warto pospacerować sobie po starym mieście i zgubić się w jego wąskich uliczkach. Większość turystów spaceruje w obrębie głównych placów, a w pozostałych miejscach jest zazwyczaj pusto. Można odkryć ciekawe budynki, murale i inne miejsca. Spora część chodników wyłożona jest wzorzystą kostką tzw. calçada portuguesa.
Promenada w Lagos
Promenada w Lagos ciągnie się wzdłuż Avenida dos Descobrimentos i starego miasta. Jest jedną z wizytówek miasta, więc warto się nią przespacerować.
Ponta da Piedade (Przylądek Miłosierdzia)
Przylądek Miłosierdzia (Ponta da Piedade) to jedno z najciekawszych i najbardziej malowniczych miejsc w całym Algarve. Przylądek położony jest na południe od Lagos i jest jedną z najbardziej znanych atrakcji w Portugalii. Składa się z wielu formacji skalnych oraz grot, a do niektórych z nich można wpłynąć łodzią. Po zejściu do brzegu oceanu długimi schodami znajdują się łodzie, które w przypadku ładnej pogody wożą turystów. Niektóre z wspomnianych skał mają 20 metrów wysokości, a z lotu ptaka jedna z nich wygląda jak czaszka. Na przylądku znajduje się latarnia morska zbudowana w 1913 roku położona na wysokości 51 metrów n.p.m.
W okolicy znajduje się też kilka plaż, które warto odwiedzić, w tym m.in Praia dos Pinheiros dla nudystów.
Praia do Camilo (plaża)
Praia do Camilo to przepiękna plaża położona między Lagos i Przylądkiem Miłosierdzia. Na jej końcu znajduje się niewielki parking, więc jeśli przyjedziecie po południu, to może być zapełniony. Do plaży schodzi się długimi drewnianymi schodami, a widok ze schodów w kierunku plaży bardzo często prezentowany jest na zdjęciach z Algarve. Plaża jest niewielka, a po jej północnej stronie znajduje się tunel, którym przejdziemy do kolejnej plaży Praia da Boneca.
Praia Dona Ana (plaża)
Praia Dona Ana to kolejna z ciekawych plaż, położona jest bliżej starego miasta Lagos, na północ od wcześniejszych plaż. Sama plaża jest ciekawa, ale minusem jest większa ilość hoteli w okolicy, przez co będzie ona zawsze pełna ludzi. Obok znajduje się też parking.
Praia dos Estudantes (plaża)
Praia dos Estudantes, czyli Plaża Studentów jest położona najbliżej centrum Lagos. Składa się z kilku części, między którymi przechodzi się wykutymi w skale tunelem. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest dawny most rzymski, który jest tłem wielu sesji fotograficznych. Trzeba tylko uważać na przypływ, ponieważ w tym miejscu pojawia się gwałtownie.
Jak widzicie Lagos to przepiękne miejsce w Algarve. Zarówno stare miasto jak i okoliczne plaże oraz formacje skalne zachęcają, żeby zostać tam na dłużej. Ja już byłem tam dwa razy, ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę.