Wiele osób chciałoby spełnić swój amerykański sen i wyjechać w podróż do USA. Stany Zjednoczone są tak rozległe, że w pierwszej kolejności planując podróż powinniśmy zastanowić się, którą część Stanów chcielibyśmy zobaczyć. Zabieram Was w podróż po Wschodnim Wybrzeżu USA, a Kanadę dostaniecie w gratisie 🙂
#WIZA DO USA
Pierwszą przeszkodą w podróży do Stanów jest wiza amerykańska. Wiele osób już na tym etapie odpuszcza wyjazd, gdyż uważają, że nie mają szans na wizę.
Wiele osób uważa, że ubieganie się o wizę do USA przez Polaków to upokorzenie. Ciężko się z nimi nie zgodzić, ponieważ jesteśmy jednym z nielicznych europejskich narodów, który wciąż musi to robić.
Ile kosztuje wiza do USA?
Obecnie wiza do USA kosztuje 160$, a w Polsce można wyrobić ją w Krakowie lub Warszawie. Szczegółowo cały proces wyrabiania wizy opisałem w tym artykule.
W skrócie należy wypełnić bardzo szczegółowy formularz, następnie opłacić 160$ i umówić się na spotkanie w konsulacie. Podczas spotkania czeka nas rozmowa z konsulem, w trakcie której zostaniemy wypytani o cel naszej podróży, jej długość i wiele innych rzeczy.
Ja byłem wypytywany o moją podróż do Iranu, którą odbyłem 2 lata wcześniej.
Którą część USA wybrać na pierwszy wyjazd?
#GDZIE JECHAĆ
Stany Zjednoczone to bardzo duży kraj, który oferuje ogromną ilość niesamowitych miejsc takich jak Wschodnie Wybrzeże, Zachodnie Wybrzeże, przepiękne parki narodowe. Wiele osób wyjeżdża w podróż na minimum 3-4 tygodnie i stara się zwiedzić jak najwięcej.
Ja skupiłem się na Wschodnim Wybrzeżu, a dokładnie odwiedziłem jego północną część, czyli Nowy Jork, Waszyngton, Filadelfia, Niagara Falls, a przy okazji zahaczyłem również o Toronto w Kanadzie.
Dodatkowo jedna osoba z naszej ekipy przyleciała na miejsce kilka dni wcześniej do Bostonu, a po naszym powrocie poleciała na Florydę, co również opiszę.
Najpierw wiza czy bilety?
#BILETY
Ambasada Stanów Zjednoczonych sugeruje, żeby najpierw ubiegać się o wizę, a dopiero potem kupić bilety. Z drugiej strony podczas rozmowy z konsulem jesteśmy pytani o szczegóły naszego wyjazdu, więc byłoby fajnie mieć chociaż zbliżony plan wyjazdu. Niestety w przypadku odmowy przyznania wizy nikt nam nie zwróci za bilety.
Ja zaryzykowałem i bilety kupiłem przed wyrobieniem wizy, gdyż uznałem, że ceny były atrakcyjne. Z Europy do Stanów można polecieć z wielu miejsc. Przed kupnem analizowałem wiele opcji i ostatecznie wybrałem lot z Londynu do Nowego Jorku liniami American Airlines, powrót identycznie. Koszt takiego przelotu to około 1300zł w obie strony od osoby. Do tego należy doliczyć dolot do Londynu z Polski, ale przy odpowiedniej organizacji można to całkiem sprawnie i tanio ogarnąć.
Na podróż do Londynu wybrałem linie Wizzair z Katowic, a bilet kosztował około 360zł na osobę (wliczając w to opcję priority). Dzięki temu, że wcześniej na swoim koncie wizz zgromadziłem środki za noclegi z bookingu to tak naprawdę musiałem zapłacić tylko za jeden bilet 🙂
Powrót z Londynu najtaniej wyszedł do Krakowa linią Easyjet, a koszt biletu to 160zł na osobę.
Czasem zdarzają się mega promocje z wielu miejsc Europy. Ja osobiście widziałem kwoty od 500-800zł w obie strony, wtedy nie ma się co zastanawiać, tylko kupować. Jednakże, warto sprawdzić jaka jest data podróży, gdyż może okazać się, że podróż wypadnie zimą.
Na jak długo polecieć do USA?
Mój wyjazd do Stanów trwał 15 dni, ale jak wspomniałem jedna osoba z naszej ekipy była na miejscu 2 dni wcześniej oraz po naszym wyjeździe została 3 dni dłużej.
Co zobaczyć na Wschodnim Wybrzeżu?
Najważniejsze miejsca północnej części Wschodniego Wybrzeża to Nowy Jork, Filadelfia, Waszyngton i Boston. Do tego można dorzucić kilka miejsc znajdujących się nieopodal, w naszym przypadku było to Niagara Falls oraz Toronto.
Plan wyglądał następująco:
tydzień w Nowym Jorku, następnie przelot do Toronto
1 dzień w Toronto, następnie przejazd do Niagara Fall (po stronie Kanadyjskiej)
1 dzień w Niagara Falls, następnie przekroczenie granicy z USA i przelot do Waszyngtonu
4 dni w Waszyngtonie, następnie przejazd do Filadelfii
2 dni w Filadelfii, następnie przejazd do Nowego Jorku i powrót do Europy.
Do powyższego planu dodam jeszcze dwa dni spędzone przez kolegę w Bostonie oraz trzy dni na Florydzie.
Jak przemieszczać się po USA?
#TRANSPORT W USA
Pomiędzy miastami w USA można poruszać się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wynajęcie samochodu. Ponieważ zwiedzaliśmy głównie miasta to auto nie było nam potrzebne. Jedynie wyjątkiem była Floryda, gdzie auto było już niezbędne. Koszt wypożyczenia w Alamo na trzy dni z pełnym ubezpieczeniem oraz paliwem (około 20 litrów) wyniósł 140$.
Drugim rodzajem przejazdów były autokary. Do wyboru mamy mnóstwo firm przewozowych, a najbardziej popularne to Megabus oraz Greyhound. Nas najtaniej wyszedł Megabus. Poniżej załączam koszty przejazdów (na osobę):
Toronto – Niagara Falls 15CAD (1 dolar kanadyjski to około 2,83zł)
Waszyngton – Filadelfia 5,5$
Filadelfia – Nowy Jork 13$
Boston – Nowy Jork 14$
Bilety na przejazdy autokarem kupowaliśmy około 2-3 miesiące przed wyjazdem, gdy tylko pojawiły się w siatce połączeń.
Ostatni rodzaj komunikacji to samoloty. Poniżej załączam odcinki i kwoty (cena za osobę):
Nowy Jork – Toronto linią WestJet 68$
Buffalo – Waszyngton linią United 147$
Nowy Jork – Boston linią American Airlines 250zł
Nowy Jork – Orlando linią JetBlue 86$
Orlando – Nowy Jork linią American Airlines 300zł
Gdzie spać w USA?
#NOCLEGI
Noclegi w Stanach są bardzo zróżnicowane zarówno pod kątem jakości jak i ceny. Przed wyjazdem analizowałem booking oraz airbnb. Ostatecznie cena na osobę za noc wyszła następująco:
Boston 190zł (booking) pokój 6osobowy
Nowy Jork około 120zł (airbnb) mieszkanie/dom
Toronto około 115zł (booking) hostel
Niagara Falls 80zł (booking) motel
Waszyngton 106zł (airbnb) pokój
Filadelfia 72zł (airbnb) dom
Orlando 200zł (booking) hotel
Czy warto się ubezpieczać na wyjazd do USA?
#UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenie na wyjazd to indywidualna kwestia każdej osoby, ale dla mnie to obowiązkowy punkt każdego wyjazdu, a do Stanów to już w ogóle. Koszty leczenia w USA są ogromne. Zwykła wizyta lekarska może zakończyć się wydatkiem kilkuset dolarów, a w przypadku wizyty w szpitalu z powodu wypadku możemy otrzymać rachunek idący w tysiące dolarów. Firm oferujących ubezpieczenie jest wiele i każdy powinien dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb. Ja skorzystałem z oferty firmy Aviva w kwocie 190zł za osobę na piętnastodniowy wyjazd do USA. W ramach ubezpieczenia miałem następujące sumy ubezpieczeń na osobę:
– koszta leczenia i assistance 500000zł
– odpowiedzialność cywilna (OC) 100000zł
– ubezpieczenie bagażu 5000zł
Ja osobiście nie chciałbym się znaleźć w sytuacji, gdy koszty leczenia musiałbym pokryć z własnej kieszeni 🙂
#DODATKOWE WYDATKI
Planując wyjazd do USA warto wziąć pod uwagę dodatkowe koszta jak wstępy do muzeów, parków, przejazdy komunikacją publiczną, czy uberem lub taxi.
Będąc w Nowym Jorku warto rozważyć zakup karty miejskiej, która obejmie najważniejsze atrakcje. My wybraliśmy kartę citypass.com (koszt 132$), dzięki której za darmo odwiedzimy Empire State Building, Muzeum Historii Naturalnej, Metropolitan Museum of Art (MET), Top of the Rock albo Muzeum Guggenheim (do wyboru), 9/11 Memorial albo Intrepid Sea, Air & Space Museum (do wyboru) oraz otrzymamy bilet na prom pod Statuę Wolności oraz Ellis Island.
Gdybyśmy wszystkie te atrakcje kupowali osobno to zapłacilibyśmy dużo drożej.
Dodatkowo w Nowym Jorku warto kupić bilet okresowy na metro, co kosztowało nas 33$ na 7 dni.
W Niagara Falls dostęp do wodospadu jest bezpłatny.
Dodatkowy koszt to przejazd autobusem miejskim z Niagara Falls do Buffalo i z centrum Buffalo na Lotnisko.
Koszt biletu to 2$ za osobę za przejazd.
W Waszyngtonie wszystkie muzea były darmowe, a z powodu bliskiej lokalizacji naszego noclegu nie korzystaliśmy z komunikacji publicznej.
W Filadelfii wstęp do Independence Hall i większości atrakcji jest bezpłatny z wyjątkiem Muzeum Franklina, gdzie bilet kosztował 5$.
Do tego wszystkiego należy doliczyć przejazdy uberem. W zależności od odległości przejazd uberem kosztował od 4 do 18$ na osobę.
Koszty jedzenia są różne. W zależności od miejsca obiad kosztował od 10$ wzwyż. Można powiedzieć, że tragedii nie ma, a ceny są ciut niższe niż w Europie Zachodniej.
Płacąc w USA pamiętajmy, że ceny które widzimy w menu lub na półce sklepowej są kwotami netto, do których zostanie doliczony podatek stanowy oraz federalny.
W zależności od stanu doliczano nam od 8-11%.
#BEZPIECZEŃSTWO
Bezpieczeństwo to temat rzeka. Wszystko zależy od miejsc, w których się znajdziemy. W Nowym Jorku nocowaliśmy na Brooklynie w części zwanej Bedford-Stuyvesant (Bed-Stuy), która według opinii na wielu blogach miała być jedną z najgorszych w Nowym Jorku.
Ja z własnego doświadczenia powiem, że nie było czego się obawiać. Wiele osób sugeruje, aby w nocy nie jeździć metrem, więc ja również się do tego stosowałem. Starałem się również nie chodzić po zmroku.
Manhattan jest raczej bezpieczny, natomiast po zmroku warto unikać wchodzenia do Central Parku oraz w boczne uliczki Dolnego Manhattanu.
Toronto mogę uznać za bezpieczne (przynajmniej centrum), gdyż nie zapuszczaliśmy się w dalsze okolice.
Czy w USA jest bezpiecznie?
Niagara Falls to spokojne miasto i nawet wieczorem było bezpiecznie.
Najbardziej bezpiecznie czułem się w Waszyngtonie, który wieczorem pustoszał. Zdarzało mi się chodzić samemu po zmroku po centrum i nie spotkałem się z żadnymi problemami.
Najgorsza pod kątem bezpieczeństwa była Filadelfia. O ile centrum jest spokojne, to z noclegiem trafiliśmy do północnej części miasta (North Philadelphia), gdzie kierowca ubera wysadzając nas powiedział “Good luck”.
Niestety północna Filadelfia to mnóstwo strzelanin i wszechobecnych wojen gangów. Na nasze szczęście nam nic się nie stało, ale dawka grozy była większa niż w thrillerze.
W ocenie kolegi bezpieczeństwo w Bostonie można porównać do Waszyngtonu, tzn było bardzo bezpiecznie i spokojnie. Floryda, a dokładnie Przylądek Canaveral również były spokojne.
Oczywiście należy uważać, aby nie podróżować do dzielnic, które uchodzą za niebezpieczne (np. Bronx w Nowym Jorku). Prawda jest taka, że w każdym mieście znajdziemy obszary, w których przestępczość jest większa niż w reszcie miasta. Właściwie poza Filadelfią nie mieliśmy żadnych negatywnych doznań.
#POZOSTAŁE
W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje inny system miar niż w Europie i niestety trzeba się przestawić:
Długość:
1 cal = 2,54cm
1 stopa = 30,48cm
1 mila = 1,6km
Waga:
1 uncja = 28g
1 funt = 0,45kg
1kg = 2,2 funta
Pojemność:
1 galon = 3,785L
1oz = 29,5ml
Temperatura:
0C = 32F
Żeby przeliczyć Fahrenheity na stopnie Celsjusza najprościej jest wykonać nietrudne działanie matematyczne. Od temperatury w Fahrenheitach odejmujemy 32, następnie dzielimy przez 2, a na koniec doliczamy 10%. Wtedy otrzymamy bardzo zbliżony wynik. Przykład:
Ile to jest 86F?
[(86-32)/2] +10%=27 + 10%=29,7C
Prawidłowe przeliczenie 86F to 30C.
Uważajmy również na daty. Data w formacie amerykańskim to miesiąc / dzień / rok, a nie jak u nas dzień / miesiąc / rok (lub odwrotnie rok / miesiąc dzień). Przykładowo 06.12.2019 to nie 6 grudnia, tylko 12 czerwca.
#WALUTA
W Stanach Zjednoczonych walutą jest dolar amerykański. W chwili pisania artykułu 1$ to 3,76zł.
W Kanadzie (którą również odwiedziłem) obowiązuje dolar kanadyjski tzw. CAD. W chwili pisania artykuły 1CAD to 2,83zł.
Jak widzicie w powyższym zestawieniu Stany Zjednoczone nie są takie złe. Koszty pobytu można porównać do krajów jak Niemcy, Francja czy Włochy. W najbliższym czasie rozpocznę cykl artykułów, w których dokładnie opiszę poszczególne miasta, przedstawię atrakcje oraz bardziej szczegółowe informacje.
Jak wypełnić wniosek o wizę do USA
Jak zorganizować wyjazd do USA
Nowy Jork – kilka przydatnych informacji przed wyjazdem
Nowy Jork – atrakcje w ramach City Pass
Nowy Jork – bezpłatne atrakcje
Jak wypełnić wniosek o eTA
Toronto w jeden dzień
Niagara Falls – przydatne informacje
Buffalo najciekawsze atrakcje
Waszyngton – przydatne informacje przed wyjazdem
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Road trip też zapewne fajny byłby 🙂
Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę :). Też żyłem tym mitem w zeszłym roku jak planowałem wyjazd 🙂
No właśnie temat cena przysparza trochę o ból głowy, bo nigdy dokładnie nie wiesz ile zapłacisz 😀
Cieszę się, że wpis się podoba. Detroit nie mieliśmy w planach, ale to kwestia tego, że nie mieliśmy aż tyle czasu 🙂
Niemniej chętnie bym je odwiedził 😀