Göteborg jest ciekawym miastem położonym w Szwecji znanym z produkcji samochodów marki Volvo. Jest ciekawym celem na krótkie weekendowe wypady, albo do zwiedzenia podczas dłuższej podróży po Szwecji. Miasto pełne jest ciekawych miejsc, architektury i zieleni. Zapraszam do lektury przewodnika po Göteborgu.
Co zobaczyć w Göteborgu?
Jak dostać się do Göteborga?
Do Göteborga z Polski najprościej dolecieć samolotem. Z Krakowa i Gdańska lata Ryanair, a z Warszawy oraz również Gdańska Wizzair. Göteborg odwiedziłem w lutym i za lot z Krakowa zapłaciłem 79 zł w jedną stronę. W mojej ocenie jest to najlepsza opcja, gdyż można zrobić sobie weekendowy wyjazd i zwiedzić miasto.
Jak dostać się z lotniska Landvetter do centrum Göteborga?
Lotnisko Landvetter położone około 20 kilometrów od centrum Göteborga. Pomiędzy nimi kursuje autobus. Bilety można kupić w automacie na przystanku lub przez stronę, a także w aplikacji. Bilet kupiony online jest tańszy. Przykładowo dla osoby dorosłej cena online to 129 koron (około 47 zł) w jedną stronę lub 239 koron (około 88 zł) w obie strony, a przy zakupie normalnym 149 koron (około 55 zł) w jedną stronę i 269 koron (około 100 zł) w obie strony. Bilet jest ważny 3 miesiące, a przejazd do centrum miasta zajmuje nieco ponad 30 minut.
Jaka waluta obowiązuje w Szwecji?
W Szwecji obowiązuje korona szwedzka, która w momencie pisania artykułu miała przelicznik 1 sek = 0,37 zł. Jednakże przed wybraniem pieniędzy z bankomatu sugeruję się zastanowić, czy na pewno potrzebujecie gotówkę, gdyż co może okazać się nietypowe, ale w większości miejsc jej po prostu nie przyjmują. Wszędzie można płacić kartą, a gotówką udało nam się zapłacić zaledwie w kilku miejscach. Jeśli już faktycznie chcecie czuć się bezpiecznie posiadając gotówkę to wybierzcie niewielką kwotę, gdyż może się okazać, że zabierzecie ją z powrotem do domu.
Gdzie nocować w Göteborgu?
Najlepszym miejscem na nocleg w Göteborgu będzie z pewnością w centrum miasta. Dzięki temu będziecie mieć dostęp do większości atrakcji, szczególnie jeśli będziecie podróżować w chłodniejszym okresie. Mój wybór padł na położony w ścisłym centrum Le Mat B&B Göteborg City, za który zapłaciłem 1618 sek (około 600 zł). W podanej kwocie miałem 2 noclegi na 2 osoby oraz śniadanie. W pokoju nie było toalety, ale był on przyjemny, a wc położone było bardzo blisko. Hotel był w porządku i polecam go.
Gdzie zjeść w Göteborgu?
W Göteborgu znajdziecie mnóstwo restauracji, w których zjecie całkiem tanio, a także tych lepszych, ale jednocześnie droższych. Podczas pobytu posiłki jedliśmy w dwóch miejscach.
Pizzeria 13 – budżetowa pizzeria, w której ceny pizzy wahają się od 80 do 130 koron (od 30 do 50 zł). Lokal wygląda średnio, ale pizza była przyzwoita, a za taką cenę można przymknąć oczy na wystrój. Miejsce ma bardzo dobre oceny na Google Maps.
Evolushi Plus – droższa restauracja serwująca obłędne sushi podane w ciekawy sposób, co zrobiło na nas największe wrażenie. Zamówiłem tam różne kombinacje sushi, które za 3 szt kosztowało od 108 do 128 sek (od 40 do 48 zł). Aby się najeść trzeba zjeść przynajmniej 9-10 szt. Dodatkowo można tam skosztować ostrygi, a sztuka kosztowała 78 sek (około 30 zł). Tanio nie było, ale czasem można pozwolić sobie na odrobinę luksusu.
Jak poruszać się po Göteborgu?
Po mieście można poruszać się autobusami lub tramwajami. Bilet 24h to wydatek 115 koron (około 42 zł). Większość atrakcji, które planowałem położone były w centrum relatywnie blisko siebie, poza parkiem Slottsskogen, do którego zdecydowałem się pojechać uberem. Kierowcą okazała się być Polka, która mieszka tam długo, więc przejazd był bardzo ciekawy. Informacje na temat komunikacji miejskiej znajdziecie na stronie przewoźnika. Możecie pobrać również aplikację mobilną, w której kupicie bilety. Linki znajdziecie na tej stronie.
Göteborg najważniejsze informacje
Göteborg położony jest na zachodzie Szwecji. Miasto znane jest z produkcji samochodów Volvo. Historia Göteborga sięga XVII wieku, gdy miasto zostało zaprojektowane przez holenderskich architektów. W XVIII stuleciu przez Göteborg transportowano statkami z Chin i Dalekiego Wschodu przyprawy, herbatę, tkaniny i inne luksusowe towary. W kolejnym stuleciu Göteborg stał się miastem przemysłowym. Ciekawe jest to, jak wymawia się nazwę miasta po szwedzku. Wymowa zbliżona jest do słowa “jetebori”.
Najciekawsze atrakcje w Göteborgu
Göteborg oferuje zwiedzającym mnóstwo pięknych i ciekawych miejsc. Warto wspomnieć o dzielnicy Haga, lunaparku Lisenberg, Universeum, czy palmiarni. Oczywiście atrakcji jest więcej, a poniżej znajdziecie najciekawsze z nich.
Universeum w Göteborgu
Universeum to muzeum poświęcone nauce. Na kilku piętrach znajdują się wystawy związane z ludzkim mózgiem, kosmosem i oceanami. Zobaczyć można tam zwierzęta, roślinność i wiele innych ciekawych rzeczy. Wstęp jest drogi i kosztuje w zależności od dnia od 230 do 285 sek (od 85-105 zł). Pełny cennik znajdziecie na stronie Universeum, a bilet warto kupić online.
Park Slottsskogen w Göteborgu
Park Slottsskogen jest przepięknym miejscem w Göteborgu położonym południowo-zachodniej części miasta. W okresie letnim z pewnością jest to piękne i zielone miejsce, ale w lutym też było ładnie. Zobaczyć można tam foki, łosie, pingwiny i inne zwierzęta. Park jest bardzo rozległy i potrzeba trochę czasu na jego obejście. Na terenie parku znajduje się kilka kawiarni, gdzie można napić się kawy. W północno-wschodniej części położone jest Muzeum Historii Naturalnej.
Muzeum Historii Naturalnej w Göteborgu
Muzeum Historii Naturalnej w Göteborgu (Göteborgs naturhistoriska museum) położone jest na obrzeżu parku Slottsskogen. Wystawa jest bardzo ciekawa, a ilość eksponatów ogromna. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 70 sek (około 26 zł), a pełny cennik i godziny otwarcia można sprawdzić na stronie muzeum.
Twierdza Skansen Kronan
Twierdza Skansen Kronan położona jest na wzgórzu Risåsberg obok najstarszej dzielnicy Haga. Z góry rozpościera się piękny widok na całe miasto. Reduta powstała pod koniec XVII wieku w celu obrony miasta przed możliwym atakiem ze strony Danii. Na północny-wschód na wzgórzu Gullberg położona jest bliźniacza twierdza Skansen Lejonet. Budowa warowni na obu wzgórzach miała uniemożliwić najeźdźcy rozmieszczenie tam artylerii. Ściany twierdzy mają 4 do 5 metrów grubości. Warto wspomnieć, że Skansen Kronan nigdy nie zostało zaatakowane, a ze znajdujących się tam 23 armat nigdy nie wystrzelono w kierunku wroga.
Dzielnica Haga
Haga to najstarsza część miasta, gdzie znajduje się mnóstwo kawiarni. Jest to idealne miejsce na spacer i relaks. Nie ma tam samochodów, więc można trochę odetchnąć od ulicznego ruchu. Będąc w Hadze możecie spróbować hagabullen, czyli największą cynamonową bułkę na świecie. Jest ona pochodną kanelbullar, czyli tradycyjnego szwedzkiego wypieku. Najbardziej charakterystyczną cechą dzielnicy jest jej drewniana zabudowa, która przyciąga wzrok.
Palmiarnia w Göteborgu
Göteborg jest pełny zieleni. Oprócz wspomnianego wcześniej w parku Slottsskogen warto odwiedzić jeszcze położony w centrum XIX wieczny park Trädgårdsföreningen z pięknym ogrodem różanym i palmiarnią. Wszystkie te miejsca dostępne są całkowicie za darmo. Rośliny w palmiarni są bardzo ciekawe i warto wejść do jej wnętrza. Palmiarnia miejska nazywana jest szklanym pałacem. Budynek w stylu wiktoriańskim z XIX wieku robi już duże wrażenie z zewnątrz.
Lilla Bommen w Göteborgu, czyli budynek szminka
Lilla Bommen to biurowiec położony na północ od centrum miasta. Ma 86 metrów wysokości, a na jego szczycie znajduje się restauracja z tarasem widokowym. Niestety w lutym 2024 była w remoncie. Lilla Bommen nazywana jest potocznie szminką z powodu swojego wyglądu. W pobliżu zacumowany jest piękny żaglowiec, na którym mieści się hotel.
Opera w Göteborgu
Spacerując po Göteborgu warto zajrzeć w pobliże opery (Göteborgsoperan), która położona jest nad wodą. Rozpościera się stamtąd ładny widok na wspomniany wcześniej żaglowiec i Lilla Bommen.
Kościół rybny w Göteborgu
Feskekôrka to targ rybny w Göteborgu. Nazwa oznacza Kościół Rybny, a wzięłą się z tego, że z wyglądu budynek przypomina właśnie neogotycki kościół. Hala targowa powstała w 1874 roku. Nie miałem okazji zobaczyć wnętrza, gdyż trwał remont.
Katedra Gustawa w Göteborgu
Katedra Gustawa położona jest w ścisłym centrum miasta. Powstała w 1633 roku, niemniej w późniejszych czasach uległa kilku pożarom, co spowodowało jej zniszczenie. Obecny klasycystyczny wygląd zawdzięcza przebudowom w XIX wieku. Niestety była zamknięta i nie udało się zobaczyć wnętrza.
World of Volvo
Göteborg słynie z produkcji samochodów Volvo. W zachodniej części miasta znajduje się muzeum, które aktualnie jest zamknięte, niemniej można odwiedzić World of Volvo, które położone jest bliżej centrum, właściwie nieopodal Universeum. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 200-220 sek (od 74 do 81 zł). Pełny cennik i godziny otwarcia znajdują się na stronie muzeum. Wizyta w takim miejscu może być niesamowitą przygodą dla fanów marki i motoryzacji.
Liseberg
Liseberg to wesołe miasteczko otworzone w 1923 roku przy okazji Wystawy Światowej. W lutym było zamknięte, ale z pewnością warto go odwiedzić.
Teatr Wielki
Teatr Wielki w Göteborgu położony jest centrum miasta w pobliżu parku Trädgårdsföreningen. Zbudowano go w połowie XIX wieku, a sam budynek z zewnątrz jest warty zobaczenia.
Muzeum Miejskie w Göteborgu
Muzeum Miejskie w Göteborgu (Göteborgs stadsmuseum) jest miejscem, które warto włączyć do swojego planu. Niestety nie udało mi się wejść do wnętrza, gdyż było zamknięte. Wstęp kosztuje 70 sek (około 26 zł), a pełny cennik znajdziecie na stronie muzeum.
Stora Saluhallen
Stora Saluhallen to charakterystyczna położona w centrum miasta hala targowa z 1888 roku. W ostatnich latach obiekt poddano renowacji i obecnie pełni funkcje targowe, ale również restauracyjne.
Niebieskie tramwaje
Spacerując po Göteborgu z pewnością zobaczycie liczne niebieskie tramwaje, które stały się wizytówką miasta. Największe wrażenie robią oczywiście najstarsze pojazdy.
Wielki Kanał Portowy
Ostatnim miejscem, które chciałbym Wam pokazać jest Stora HamnKanalen, czyli Wielki Kanał Portowy. Znajdziecie go koło Muzeum Miejskiego. Okolica pełna jest pięknej zabudowy i pomników, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Göteborg.
Göteborg jest ciekawym miastem, które w mojej ocenie warte jest zobaczenia. Centrum miasta i wszystkie odwiedzone przeze mnie miejsca są raczej bezpieczne. Dużo w kontekście Szwecji mówi się o tzw. “dzielnicach no go”, czyli takich, do których lepiej nie wchodzić. W przypadku Göteborga będą to Hammarkullen, Angered, Biskopsgården i Hjällbo, ale położone są one daleko od historycznego centrum miasta. Göteborg to piękna architektura, zwiedzając miasto warto rozglądać się dookoła.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Jest co robić w tym Goteborgu! Czasem właśnie wpadał mi taki pomysł, żeby wybrać się tam na city break – w końcu mamy blisko i do tego jeszcze tanie loty 🙂
A ostatnio jest wiele promocji na różne tanie loty 🙂
Jakoś nie pomyślałabym żeby tam się wybrać a widać że warto. Dzięki 👍
zdecydowanie warto 🙂
W Szwecji byłam tylko raz czy dwa, muszę kiedyś wrócić 🙂
A co widziałaś?
Widzę że sporo fajnych miejsc tam można zobaczyć 😉
dużo fajnych miejsc jest tan do zobaczenia 🙂
Goteburg jeszcze przed nami, a wygląda ciekawie 🙂
Planujecie?
W ubiegłym roku byłem w Goteborgu 🙂
Pamiętam, ale jakoś wiosną?
Nie byliśmy w tej części Europy 😀
Trochę tam zimno 😀
Zrobiłam kiedyś jednodniówkę do tego miasta, ale niewiele pamiętam. Twój przewodnik mi przypomnjał:)
Tak bez noclegu? Nie weidziałem, że do Goteborga się da 🙂